Ana Sayfa

Anatolianrock.com Forum

Forum Ana Sayfa > Felsefe > Varlık:Var mıdır,Yok mudur?
 <<Geri  1   2   3   4   5  İleri>>
CEVAP YAZ
THeoCRaCY

Üyelik Derecesi:
  


Konu incelendi.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 6 Haziran 2006 5:01 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
mukime

Üyelik Derecesi:
  


varlık vardır..yada yoktur mu acaba:))ben benmiyim..ben bensem aynadaki kim.aynadaki bensem ben kimim:))walla kafa kalmaz böyle düşününce..

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 13 Şubat 2006 5:02 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
freegod

Üyelik Derecesi:
  


o zaman sen bu tartışmanın başlangıcını yap ya da  3 yıldızı olan biri bu tartışmayı açsın ve açınca da bana haber veriiiinnn....

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 25 Kasım 2005 10:01 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
anarsist68

Üyelik Derecesi:
  


artık varlığın varolup olmadığını tartışmak yerine varlığın amacını tartışsak ??

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 25 Kasım 2005 9:39 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
freegod

Üyelik Derecesi:
  


söyleseniz bana neden varlık denmiştir o zaman...???varlık bizim algıladığımız şekilde vardır.yani biz onu üçgen olarak algılarsak ona üçgen deriz ama ona kare dersek o kare olarak vardır yani sonuçta vardır ama algıladığımız şekilde...

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 25 Kasım 2005 9:18 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
by_sheitan

Üyelik Derecesi:
  


Devam edecek olursak;

Varlığın ne olduğu sorusuna farklı cevaplar verilmiştir;.
a) Varlığı oluş olarak kabul edenler:
İlk çağ felsefesinde evrenin sürekli bir değişim,akış ve oluş halinde olduğunu ileri süren ilk düşünür Herakleitos’dur.O’na göre evrenin ana maddesi “ateş”tir.’Ateşten oluşan her şey dönüp dolaşıp ateşe dönecektir.Ateş yeniden her şeyi yaratacaktır. Evrende her şey sürekli bir değişim OLUŞ içindedir ve durağan değildir.Doğa gibi insanın kendisi de sürekli bir değişim içindedir.’
Herakleitos’a göre evrenin bu oluşuna karşıt güçlerin çatışması ve bu çatışma sonunda ortaya çıkan uzlaşma(sentez) neden olur.Eğer bu çatışma olmasaydı evrende nesneler de olmazdı.Örneğin;yaşam,dişi ile erkekten gelir;otun yok olması,koyunun yaşamasını sağlar.Oluş (canlı-cansız,iyi-kötü gibi) karşıtların çatışmasının bir sonucudur.”değişmeyen tek şey değişme dir”Her değişme belli bir düzene , yasaya göre olur. Bu yasa logos(akıl)dır.
Çağımızda varlığı oluş olarak gören filozof whitehead (viyted) dir. O’na göre her varlık var olabilmek için başka bir varlığa muhtaçtır.Böylece evren bir canlı “oluş” olarak varlığını sürdürür.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 15 Nisan 2005 8:26 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
by_sheitan

Üyelik Derecesi:
  


Varlık Felsefesinin konusu varlıktır.Varlık;var olan her şeydir. Varlık Felsefesi açısından var olanlar iki biçimde ele alınır.
1-Gerçekte var olanlar:Gerçek varlık,gerçekliğini nesnelerden,olaylardan,kişilerden alan;belli bir zaman ve mekanda var olandır.Gerçekte var olanlar duyu organları ile algılanır.Örneğin:masa,sıra,kitap v.b.
2-İdea’da (zihinde,düşünsel) var olanlar:İnsanların zihinlerinde oluşturdukları kavramlardır.Zihinde var olanları insanlar bir takım olay ve ilişkilerden soyutlayarak elde ederler,bu nedenle duyu organları ile kavranamazlar.
Bilim ve Felsefe açısından VARLIK
Bilim ve Felsefe’nin varlığa bakış açıları şu noktalardan farklılaşır:
*Bilime göre varlık tartışmasız vardır.Bilim varlığın var olduğunu ön kabul olarak benimser ve var kabul ettiği varlıkla ilgili neden-sonuç ilişkileri kurar.
Felsefe varlığın var olup olmadığını da tartışır.Nedenlerin nedenlerini de araştırır.
**Bilimler konularına göre varlığı parçalara ayırarak , kendilerine özgü yöntemlerle inceler.
Felsefe,varlığı bütün halinde görür ve bütün halinde incelemeye çalışır.Bunun içinse gerekirse tüm bilimlerin sonuçlarını kullanarak genel kuramsal açıklamalar yapar.

Varlığın var olup olmadığı ilk çağlardan bugüne ontolojinin tartıştığı temel problemdir.Bu probleme genelde iki bakış açısıyla yaklaşılmıştır. a-Nihilizm(hiçcilik) :
Nihilizm’e göre hiçbir varlık gerçekten var değildir ve varlığı var olan olarak kabul eden görüşlere karşı çıkar.Nihilizm hiçbir değer ve kural tanımayan bir görüştür ve toplumda düzeni sağlayan tüm otoriteleri reddeder.Nihilizm bu biçimiyle siyasal anlamda anarşizme temel oluşturur. Nihilizm’in temsilcileri: Gorgias;Ontoloji alanında nihilizmin ilk temsilcileri ilk çağ sofist filozoflarından Gorgias’tır.Gorgias,”varlık var mıdır?”sorusuna “yoktur” cevabını verir.Gorgias’a göre;”varlık yoktur.Olsa bile bilinemez.Bilinse bile bildirilemez.” Nietzsche; Toplumsal değer ve normları tümüyle inkar ederek nihilizmin 19.yy.daki önemli temsilcisidir. Taoizm: İl çağda çinde görülen taoizmdir.Lao-Tse ‘nin kurduğu taoculuk gerçeğin tüm çeşitliliğine karşın “bir”(tao) olduğunu ve bunun adının,biçiminin, maddesinin, görüntüsünün olmadığını savunur.Aldatıcı olan dünya, varlıktan yoksundur. b-Realizm (gerçekçilik):
Varlık vardır anlayışı realizmdir.Realizm varlığın insan bilincinin dışında insan bilincinden bağımsız olarak var olduğunu savunur.Realizme göre dış dünya bizden bağımsız olarak vardır.Var olan nesnel olandır,duyu organları aracılığıyla algılanabilir olandır.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 15 Nisan 2005 8:25 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
REBERSU

Üyelik Derecesi:
  kendi adıma insan mükemmelliğinin ancak sanat eseri yaratabilecek yeterlilikte olduğunu düşnüyorum yani bu aralar varlık vardır diyorum. beynimde yarattığım kusursuzluklar tıpkı bir sanatçının doğayı olduğundan daha güzel resmetmesi gibi.  eğer idealar gerçek olsaydı bizler kötü birer sanatçı olarak kötü bir eser oluşturmuş olurduk ki tanrı da:)

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 15 Nisan 2005 5:05 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
Abbath

Üyelik Derecesi:
  


REBERSU..umarım bütün açıklamalarda seninki gibi gelir..

Varlıkla nedir sorusuna cevap veren binlerce filozof vardır ki..bunların bir kısmı elbette vermiş olduğu cevapların doğruluğu çürümüştür.Bana göre bu konuyu tabulaştırmaya çalışmak hoş karşılanacak bir durum değil.Sonuçta Felsefe hangi konuda olursa olsun bitişi hiçbir şekilde yoktur.

ama varlığın temeline ulaşma düşüncesi bana göre en kabul göreceklerden biri Decartesindir.

Decartes Septik(Şüpheci) bir filozof olarak hep göze çarpmıştır ancak decartes öyle bir noktaya geliyor ki septik yaklaşımlarla kendisine şu soruları sormaya başlıyor.
-Varlık var mı?
-Bilemem
-Ama insan düşünen vede kusursuz bir varlık olarak göze çarpar
-ama ben kusursuz değilim ki..
-O halde benden daha büyük varlık var ki temeli bu olsa gerek.
-Peki nerede
-Onu görmem mümkün değil.Çünkü evreni birer pasta gibi düşünelim.Pastayı yerken pastanın yapıldığı  fırının ne özellikleri olduğunu bilemeyiz.
-E ben bunları düşünüyorum..öyleyse varım:)


İnsnalara bu tip diyolaglar saçma gelir mi bilemiyorum ama benim çok hoşuma gidiyor

elbette bunlar doxalardan ibaret şeyler..Benim Felsefede en çok merak ve tartışmak istediğim konu hep bu olmuştur..VE heran düşüncelerim değişebiliyor.

BEn hergün yiyorum kendimi bu yüzden :)


 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 15 Nisan 2005 4:34 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
REBERSU

Üyelik Derecesi:
  


evet Aristo; önce duyularda varolmayan birseyin bilincte varolmayacagini öne sürer.
icimizde ki hertürlü düsünce ve fikrin bilincimize görüp işittiklerimiz yoluyla yerlesmis seyler olduguni söylüyordu.
dogustan gelme aklimiz vardi.duyularimizla algiladigimiz seyleri gruplara ayirmak gibi dogal bir yetenegimiz vardı.tas bitki hayvan kavramklari böyle ortaya cikiyordu.

Hegel ise “ussal olan gerçektir, ve her gerçek de ussaldır” yorumunu yapar ve Ona göre, gerçeklik Mutlak Tin’dir, bu tin hem us, hem zeka hem de ruh anlamında kullanılır ve gerçeklik kendisini tarih boyunca açar, ortaya koyar. Filozof, Tin’in insan ruhu için mi, yoksa, Tanrı gibi, insan dışı bir varlık için mi kullandığı konusuna bir açıklık getirmez.

aslında insan kendi içinde düşünse de, ya da filzoflar tarihine baksa da şu sonuca ulaşabilir -ki elbette her insan ayrı sonuça ulaşacaktır- varlık kavramı biraz da hangi açıdan baktığın ile alakalıdır. doğru olanın, hatasız olanın hangisi olduğuna karar vermekle başlar yargılama. düşündüklerimiz doğa da gördüklerimizden daha mükemmeldir o halde düşündükleimiz gerçek doğadakiler onların kopyasıdır diyebiliriz. ama insanın duygularını işin içine katıp gerçek olandan daha mükemmel bir varlığı kafasında yaratmış olduğunu da düşünebiliriz. aslında tamamen bakış açısı bu konuda aydınlatılmayı ben de beklyiorum.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 15 Nisan 2005 4:14 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
CEVAP YAZ
 <<Geri  1   2   3   4   5  İleri>>
 

Forum | Aktif Üyeler | Sohbet | Mesaj Merkezi | Müzik Dinle | Müzik Listelerim | Video İzle

Yerli Gruplar | Yabancı Gruplar | Amatör Gruplar | Demolar

Biyografiler | Diskografiler | Sanatçı Fotoğrafları | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Basın Bilgileri

Üyelik | Ayarlar | Üye Ara | İletişim | ReklamSite içerisindeki materyallerin kaynak gösterilmeden kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.
Copyright © 2007 Anatolianrock.com