Ana Sayfa

Anatolianrock.com Forum

Forum Ana Sayfa > Güncel > Tuzla Tersanesi’nde Ölümler Bir Türlü Durmuyor!..
 1   2   3  İleri>>
CEVAP YAZ
gothicsound

Üyelik Derecesi:
  


 işçilerin filikadaki ölümlerinden sorumlu GİSAN’ın kurucusu: Hiçbir hatamız yok  
 18 Ağustos 2008 -  GİSAN tersanesinin kurucusu 88 yaşındaki Mehmet Oyar, tersanesinde geçtiğimiz günlerde meydana gelen filika kazasının sorumlusunun çalıştırılan "bilgisiz adamlar" olduğunu öne sürdü. 3 işçinin öldüğü kazaya ilişkin hiçbir sorumluluk almayan yaşlı patron Oyar, “kum torbası falan bilmiyorum, denemede kum torbası olmaz” diye konuştu. Oyar’ın bu sözü, “daha önce de GİSAN tersanesinde kum torbası yerine işçiler mi kullanıldı?” sorusunu akla getirdi.

İstanbul Tuzla’da GİSAN tersanesinin, filika güvenliği sırasında kum torbası yerine işçiler, filikaya bindirilmiş, filikanın denize indirilmesi sırasında meydana gelen kazada 3 işçi yaşamını yitirmiş, çok sayıda işçi yaralanmıştı. 11 Ağustos günü meydana gelen kazanın üzerinden bir hafta geçmesine karşın hala sorumlu olarak kimse tutuklanmazken, GİSAN tersanesinin kurucusu Mehmet Oyar da, işçileri suçladı.

88 yaşındaki tersane patronu Oyar, iş güvenliği önlemleri için gereken her şeyi yaptıklarını öne sürerek, iş cinayetlerini “bilgisizliğe” bağladı. Oyar, “Bizim zamanımızda böyle kazalar hiç olmazdı. Bu kazalar bilgisiz adamların tersanelerde çalıştırılmasından kaynaklanıyor. Televizyonda gördüm, adam gemide kaynak yapıyor, altında işçiler çalışıyor. Sanki kasten yapıyorlar” dedi.

NEYSE Kİ 19 İŞÇİ ÖLMEMİŞ!

Kazaya ilişkin hiçbir sorumluluk almayan Tersane patronu Mehmet Oyar, “Filika Çin’den alınmış. Kayacağı kızakları Gürdesan yapmış. Loyd ’çalışır’ diye onay vermiş. Bizim bir hatamız yok. Deneme yapılan filikanın bağlı bulunduğu geminin 19 kişilik personel kapasitesi var. Taşeron, filikaya adamları toplamış. 19 kişi geleceği yerde 16 kişi gelmiş. Filikanın denemesi yapılmasaydı, gemi 19 kişiyle yüzecekti. Bu gemi denizde fırtınaya yakalansaydı o zaman filikaya binen 19 kişinin hepsi ölürdü” diye konuştu.

3 kişinin öldüğü, 12 kişinin de yaralandığı kazanın yaşandığı tersanenin kurucusu Mehmet Oyar, filikaların denenmesinde kum torbası kullanılmadığını öne sürerek, “kum torbası falan bilmiyorum, denemede kum torbası olmaz” dedi. Tersane patronu Oyar’ın bu sözleri 1982 yılından bu yana Tuzla’da faaliyette olan GİSAN tersanesinde daha önceki filika testlerinde de kum torbası yerine işçilerin kullanılıp kullanılmadığı konusunu gündeme getirdi.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 18 Ağustos 2008 7:39 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
bir59bir44

Üyelik Derecesi:
  


insan hayatına verdikleri değer bu kadar... tiksiniyorum...

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 14 Ağustos 2008 12:11 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
_AVA_

Üyelik Derecesi:
  


Orda ölenlerin hayatı o kadar ucuz, çünkü onların b*k gibi paraları yok koca göbekli patronları gibi. (Paran yoksa öl!) Tuzla Tersanesi değil, Tuzla ölüm kampı. Giren sağ çıkamıyor.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 13 Ağustos 2008 7:48 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
d_RajejinN

Üyelik Derecesi:
  


İşçi abimin biri diyor ki;
-abi kum torbalarıyla yapmaları gerekiyordu.Ama baktılar insanlar daha ucuz ondan insanları içine soktular.

Ne güzel özetlemiş olayı.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 13 Ağustos 2008 5:16 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
atmosphere

Üyelik Derecesi:
  


insan canı ne kadar ucuz böyle? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı çıkmış açıklama yapıyor olaydan 1 saat sonra müfettişlerimiz oradaydı gün boyu ayrılmadılar vs. önlemlerin önceden alınması gerekir kazalar meydana geldikten sonra günah çıkarması kolay kaldı ki onu bile yapamıyolar işçilerimizi canları ortada.Ölen işçi ailelerinin başı sağ olsun.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 13 Ağustos 2008 5:13 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
metro

Üyelik Derecesi:
  


Acaba ölümler neden oluyor?? Almanyada 40 küsür senedir tersanede ölenden bahsedilmiyor ama Tuzla da hergün ya yaralanan var ya da ölen.
Almanlar önlemlerini nasıl alıyor da onlarda olmuyor bizde oluyor? Sorun bizde, yetkililer önlem almıyor, işçiye değer verilmiyor. AKP hükumeti bişeyler yapmalı. 2. kez o koltukta oturuyorsa bu halkın sayesindedir. Halk bişeyler görmüş ki AKP’ yi 2. kez iktidara getirmiş. Halkın verdiği oylar bu ülkeye her türlü hizmet olarak geri dönmeli. Her etnik, fikir ve inançtan insan AKP’nin bu ülkeyi kalkındırdığını görmeli. Bu bizim hakkımız. Çünkü biz HALKIZ....... Adamı REZİLDE ederiz Vezirde......

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 11 Ağustos 2008 8:25 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
zebina_

Üyelik Derecesi:
  


KATİL GİSBİR HESAP VERECEK

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 11 Ağustos 2008 7:36 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
stazione

Üyelik Derecesi:
  


Tuzla’da iş kazası faciası: 4 ölü

Tuzla Tersaneler Bölgesi’ndeki bir tersanade filika takan işçilerin denize düşmesi sonucu 4 işçinin hayatını kaybettiği, 12 işçinin de yaralandığı belirtildi.

Tuzla Tersaneler Bölgesi’ndeki bir tersanede meydana gelen iş kazasında, ilk belirlemelere göre 3 kişi yaralandığı açıklanmıştı.

Limter İş adına yapılan açıklamada 4 işçinin hayatını kaybettiği 12 işçinin de yaralandığı belirtildi.

Olayda yaralanan işçilerin, GİSPİR Tıp Merkezi’ne kaldırıldığı belirtildi. Olay nedeniyle itfaiye, polis ve sağlık ekipleri bölgeye sevk edildi


alıntı haber

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 11 Ağustos 2008 5:21 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
afraben

Üyelik Derecesi:
  


Bugün ölmeyeceğiz rahat uyu doğmamış işçi- Koray Yılmaz  
 24 Mayıs 2008 -  

İşçileri öldürün, öldüremediklerinizi dövün, dövemediklerinize sövün. Tuzla’da olduğu gibi… 1 Mayıs’ta olduğu gibi… Başbakan’ın söylediği gibi…

Tuzla’da olanlar görmezlikten geliniyor diyorlar ya doğru değil. Aslında Tuzla’da görmezlikten gelinen bir durum yok… olamaz da zaten, ölümün üstünü örtmek zordur… Yaşanan olaylar karşısında hiçbir şeyin yapılmıyor olmasını şaşırarak seyredenler yanılıyorlar. Yaşanan bu şartlar altında oyunun kuralıdır… siparişler alınmış, işler yetişmek zorundadır. Gayri Safi Milli Hasıla, tüm “saf”lığımızla birlikte artmak, kişi başına düş(mey)en gelir yükselmek zorundadır. Bakınız ne güzel ihracat(ımız) artmıyor mu… Kapitalizmde şov devam etmek zorundadır. Makineler gümbürdemek, kaslar gerilmek…İşte bu zorunluluktur, “üzücü olaylar yaşanmaya devam edecek” ya da “inşallah tedbir alınır” yollu safça tedbir almalarını beklediğimiz yetkililerin vicdan kaldırmaz açıklamalarının nedeni. Çünkü kapitalizm vicdan kaldırmaz…. Bu soruna ancak vicdanı işçi olanlar yanıt bulabilir.

Şu meşhur kitap vardı küçüklüğümde büyüklerin okuduğu, “Doğmamış Çocuğa Mektup” diye düşündüm….acaba bu mektubu Tuzla’da eşi ölen, sekiz aylık hamile anne yazsa ne yazardı mektubunda diye, çocuğum, kızım, oğlum babasız büyüyeceksin diye başlardı herhalde, gerisi… gerisi tufan derdi, senin için de benim için de… bir şeyler yarım kaldı ortada ben de anlayamadım, işe gidiyorum diye gitti… başka da bir yere gitmedi zaten… ama…galiba işe gittiği için öldü baban, işçi olduğu için, bir zaman ve bir yerde… işçi ne mi demek… öğrenirsin nasıl olsa ama şu kadarını söyleyeyim sana, bazı insanlar vardır yaşamak için başkaları adına çalışmak zorundadır, işte onlara işçi denir… kimileri işçi olduğunu bilmez ya da reddeder, kimileri bunu çok kutsal sayar, kimileri ise hiç önemsemez veya aşağılar, ama şu kadarı açık ki onlar olmasa, şu etrafına bak… göz alabildiğine genişçe bak..hadi şimdilik senin yerine ben bakayım, işte tüm bunlar da olmazdı…olmazdı ama bizim zaten olmadı….amcanların da yok, dayınların da….babanın iş arkadaşlarının da yok… galiba işe gittikleri için hiç olmamış….

Aslında bu yokluk halinin onlar da farkında, mesela yılda bir kez bayram seyran diyerek kutlama yapmaya… haklarını aramaya kalkıyorlar…. diyeceksin ki ne cesur babam varmış…yok çocuğum yok cesurdu cesur olmasına ama… dayakları, biber gazlarını, copları yiyip sularını içip geliyorlardı, hak, mak, hak getire diyeceğim ama o da ıııhh… biber gazı da ne diye mi sordun, boş ver şimdi nasıl olsa sonra anlarsın… Ha bir de “ayak takımı” meselesi var.. aman çocuğum unutma….ileride duyarsan da şaşırma… yok yok senin o yumuş ayakların değil.. bazı insanlar baban gibilerinden kendi aralarında ayak takımı diye bahsederler.. muhtemel ki senden de öyle bahsedeceklerdir…ama sen onlara bakma.. ya da bak, bak da iyi belle.. Niye mi senden ayak takımı diye bahsedecekler…galiba sen de baban gibi işe gideceğin için çocuğum…

Sekiz aylık hamileyken üstelik, eşini kaybeden bir annenin-kadının karnındaki çocuğu ile babası hakkındaki konuşmasını, dertleşmesini kestirmek açık ki zor… duyguların ağırlığı gerçekliğin acımasızlığı kadar olsa gerek… Lakin Tuzla’daki işçiler 16 Haziran’da işe gitmeyecekler. O gün greve giden hiçbir işçi ölmeyecek, o gün greve giden hiçbir işçinin çocuğu yetim kalmayacak, o gün greve giden hiçbir işçinin eşi, hiçbir anne benzer ağırlığı taşımayacak. Kanımca 16 Haziran grevinin anlamı burada saklıdır. Sövebilirsiniz, dövebilirsiniz ama bugün ölmeyeceğiz. Rahat uyu doğmamış işçi.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 27 Mayıs 2008 7:57 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
gothicsound

Üyelik Derecesi:
  


 Tuzla Tersaneleri: Yatıyoruz vahşet kalkıyoruz vahşet  
 18 Mayıs 2008 -  


Tuzla Tersanelerindeki vahşet bitmiyor. AKP Tuzla’daki çalışma koşullarına çözüm bulmaya ayak diremeye devam ederken diğer taraftan iş kazaları sonucu ölen işçi sayısı giderek artıyor. Dün meydana gelen iki kazada iki işçi öldü. Tuzla Tersanelerinde örgütlenen Limter-İş Sendikası grev kararı alırken, TİB-DER üyeleri Selah Tersanesi önünde eylem yaptılar

alıntı

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 18 Mayıs 2008 2:16 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
CEVAP YAZ
 1   2   3  İleri>>
 

Forum | Aktif Üyeler | Sohbet | Mesaj Merkezi | Müzik Dinle | Müzik Listelerim | Video İzle

Yerli Gruplar | Yabancı Gruplar | Amatör Gruplar | Demolar

Biyografiler | Diskografiler | Sanatçı Fotoğrafları | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Basın Bilgileri

Üyelik | Ayarlar | Üye Ara | İletişim | ReklamSite içerisindeki materyallerin kaynak gösterilmeden kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.
Copyright © 2007 Anatolianrock.com