Ana Sayfa

Anatolianrock.com Forum

Forum Ana Sayfa > Yabancı Rock > Rock Müzik
 
CEVAP YAZ
FLENGER

Üyelik Derecesi:
  


rock, 20. yüzyılın sonlarında ortaya cıkmış, genellikle elektro gitar, bas gitar ve bateri gibi enstrümanlarla beraber vokal melodi tasıyan popüler müzik formudur. organ ve piyano gibi klavyeli enstrümanlar da rock’ta sıkça rastlanılabilir. saksafon gibi üflemeli çalgılar rock’ın ilk hallerinde oldukça sık kullanılmış olsa da yeni rock türlerinde nadiren görülürler. rock tanımı oldukça genel bir tanımdır ve de sınırları kesin bir şekilde belirlenmemiştir. birçok türü vardır ama, en tepede üç tür gezer. bunlar hard rock, alternatif rock ve punk rock tır. hard rock ; karanlık,sert ve geneli ölümü ya da kötü şeyleri anlatan tarzdır. hard rockçılar siyahı benimsemişlerdir. siyah onlar için vazgeçilmezdir. kısaca siyah hard rock ın rengidir diyebiliriz. punk rock ise ; hard rock ın tersine renkli, hızlı ve çılgın bir tarzdır. punk rock eğlence işidir. punk rock çı olan insanları saçlarını rengarenk boyamış veya rengarenk giyinmiş olarak görebiliriz. hard rock ın belirli müzik grupları ; van halen, deep purple, guns n’ roses.. punk rock ın belirli müzik grupları ; sex pistols, the offspring.. tir.

rock’ın oluşumunda rock and roll ve rockabilly gibi müzik türleri önemli rol oynamışlardır. ingiliz rock’ının 1960larda gelişmesiyle "rock müzik" tanımı yaygınlaşmıştır. "ingiliz fethi" olarak adlandırılan bir akımla, bu müzik tarzı tekrardan amerika’da yayıldı ve hatırı sayılır bir etkiyle uluslararasi bir fenomen haline geldi. rock günümüzde birçok türü altında barındırarak oldukça yaygın olarak dinlenen bir müzik türü haline gelmiştir.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 14 Aralık 2007 9:30 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
KErmitBilge_

Üyelik Derecesi:
  


50 60 yıllık yılları vardır aslımda abd kore sanırım savasıtıgı zaman genclerden olusan gruplar rock ıle muzık ıle haykırmıslar daha sonralara bu uzadıkca uzuyor
rock bır yasam tarzı dıyoruz tabıkı dınleyıcılerıne buyuk ölcüde etki yapıyordur.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 3 Haziran 2006 9:28 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
Daywalker48

Üyelik Derecesi:
  


Hadi Burayada Yazayım Bari....        

                -1-
Rock müzik, bünyesinde bir çok müzik türünü barindiran bir tür olarak rock and roll’ dan, and roll’un çikarilmasiyla 1960 larin basinda olustu.

Rock’n Roll İle Başlayalım....

(Daywalker48 tarafından 16 Eylül 2004 2:33 ÖÖ tarihinde degiştirildi.)

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 16 Eylül 2004 2:20 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
Daywalker48

Üyelik Derecesi:
  


                       -2-
Rock’n Roll; ragtime, blues, boogie, country, gospel gibi müzikal alt türlerin harmanlanmasi sonucu olusmustur. Bu alt türlerden rock’a geçisteki son yapi tasi R&B’dur(Rhtyhm and Blues).Bu geçis esnasindaki en önemli kisilerden biri Robert Johnson’dir. (1911-1938) Esasinda delta blues müzisyenleri içerisinde Charlie Patton ya da Skip James gibi ondan çok daha önemli isimler olmasina ragmen Johnson’un önemi; kisiligi ve yaptigi müzikle erken bir rocker olmasindan kaynaklanmaktadir. Bluesdan rock’a geçisteki bir diger önemli olay ise elektirikli gitarin blues’da kullanilmaya baslamasidir. Elektirikli gitari ilk kullanan blues müzisyeni T. Bone Walker’dir. Kendine has teknigiyle, kendinden sonraki B.B. King, Freddy King, Buddy Guy gibi gitar sihirbazlarini etkilemeyi basaran Walker’da rock’a geçiste çok önemli bir rol üstlenmistir.

1943-51 yillari arasinda güneyden kuzeye yapilan göçler esnasinda piyanoyla nefeslilerle tanisan delta blues icracilari rock’n roll’a geçisteki son müzik türü olan R&B’u olustururlar. Bu müzik türü, genel olarak bütün siyah müzik sitillerinin karisimindan, blues armonik yapisi ve formülü olusmustur. Baslangiçta sadece siyahlarin radyo istasyonlarinda ve sokaklarda yasayan R&B, orta sinif beyaz gençlerin bu müzigi aliskanlik haline getirmesiyle birlikte popüler hale gelir. Gün geçtikçe artan talepler, yayinlanan R&B plaklarinin sayisinin artmasina ve 25 Mayis 1949’da Billboard müzik dergisi listelerinde R&B adinda yeni bir baslik açilmasina yol açar. 1953 yilinda Chords grubunun Sh-boom adli parçalari R&B listelerine sigmayarak, popüler müzik listelerine geçer ve "1" numaraya kadar yükselir. 1954-55 yillarinda ayni müzigi beyazlar icra edince bunun adini Rock’n Roll koyarlar. "Ünlü rock’n roll piyanisti Fats Domino ’biz rock’n roll’a 15 yil öncesine kadar New Orleans’da R&B derdik"(3) demistir. Rock’n roll, gençler arasinda o kadar ragbet görür ki, hem endüstriye karsi en radikal çikislarin kaynagi, hem de müzik endüstrisinin en yagli geçim kaynagi konumuna gelir. Rock’n roll’un R&B’den farklilasip kendine özgü bir müzik türü halini almasini saglayan en önemli kisiler Elvis Presley ve Chuck Berry’dir.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 16 Eylül 2004 2:19 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
Daywalker48

Üyelik Derecesi:
  


                 -3-
Rock’n roll’un büyük krali Evis Presley R&B’yle, country ve hillbilly müziklerini çok iyi kaynastirmistir. Chuck Berry ise kendinden önceki gitarcilarin tekniklerini sentezleyerek rock’n roll’un ilk gitar kahramani olmustur. Zaten ikisinin de asil söhretleri bu birlestirici güçlerinden ve kendilerinden sonraki bütün rock müzisyenlerini etkilemelerinden gelmistir.

Fakat endüstri rock’n roll’u çok çabuk yutmustur. Arastirmacilarin çogu 1950’lerin sonunun rock’n rollmüziginin de sonu oldugu konusunda görüs birligine varmislardir. 1950’lerin sonunda en ünlü rock’n roll müzisyenlerinden olan Elvis Presley askerde, Buddy Holly ölmüs, Chuck Berry ise hapistedir. 1959-63 yillari arasinda rock müziginde bir bosluk yasanmis olarak düsünülebilir. Fakat, iste tam bu yillarda sonradan "60 gençliginin lideri" ünvanini alan bir müzisyen, Bob Dylan ortaya çikar. Dylan’in ilk üç albümündeki müzikler ne folk müzigi ne de rock’n roll müzigi içerisinde tanimlanmistir. Dylan, sarkilarinda siyah düsmanliginin inatla sürmesinden, savasin anlamsizligindan, sevginin öneminden, dünyanin güzelliklerinin hizla yitip gitmesinden bahsetmistir.

Amerika’da gerçeklesen bu müzikal gelisimler bütün dünya gençligini, ama en çok Ingiliz gençligini etkilemistir. Çocukluklarindan beri rock’n roll müzigiyle büyüyen Ingiliz gençleri arasindan birçok müzisyen çikmis; bunlar Beatles, Rolling Stones, Animals gibi ilk rock topluluklarini kurmuslardir. Bu gruplar, ilk zamanlarda Amerikan müziginin alt türlerinden etkilenmisler, fakat kisa bir süre sonra kendilerine özgü yapilari ortaya koyarak gerçek anlamda rock müzigi yapmislardir. Bu gruplardan ilk piyasaya çikani Beatles, kurulusundan bir iki sene sonra, ilk albümlerindeki blues, boogie, gospel sarki ailelerinin parçalarini kopya etmekten ve rock’n roll’a yakin parçalar yapmaktan yavas yavas vazgeçmeye baslamistir. En son olarak rock’n roll sarkilarini kullanmayi 1965 yilindaki Help albümünde yer verdikleri Larry Williams’a ait "Dizzy Miss Lizzy" parçasinin uyarlamasiyla sona erdirmislerdir. Aralik 1965’de "Rubber Soul" albümünü yayinladiklarinda tamamen özgün yapiya geçis böylece tamamlanmis olur. Iste bu gelismelerin ardindan rock’in engellenemez yükselisi de baslamis olur. Eric Clapton’in içinde bulundugu gruplar, özellikle Cream çok büyük basarilara imza atar. Beatles çilginligi durulur gibi olurken sahneye Eric Clapton adiyla dünyanin en iyi gitar virtüözlerinden biri çikar. Artik devir Ingiltere duvarlarinin "Clapton is God"(Clapton tanridir) yazilariyla dolmasinin devridir.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 16 Eylül 2004 2:19 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
Daywalker48

Üyelik Derecesi:
  


               -4-
1960-70’ler rock tarihi açisindan çok çesitli ve önemli gruplari içinde barindirmistir. Beatles, The Animals, The Doors, Rolling Stones, The Who gibi gruplar hep bu tarihlerde çikmislardir. 65-70 arasinda kurulan Pink Floyd, Deep Purple, Led Zeppelin, Yes gibi gruplar da artik mega rock gruplaridir. Bu gruplar sayesinde rock, hiç olmadigi kadar popüler olup, ciddiye alinmaya baslanmistir. Rock müzisyenleri kendilerini klasik müzik icracilari gibi görmeleri de bu döneme rastlar. O zamanlarin en atesli tartismasi rock’in bir sanat müzigi olup olmadigidir. 70’ lerin ikinci yarisina gelindiginde rock artik plak satislari ve konser gelirleriyle müzsk endüstrisinin en iyi geçim kaynagini olusturmaktadir. Rock müzisyenleri milyonlarca dolarlik elektronik aletlere sahiptiler ve hepsi çok zengin olmuslardi. Bu mega rock gruplari ne yaparsa yapsin sattigindan dolayi plak sirketleri yenilere hiç sans tanimamakta veya tanisalar bile müziklerini onlar gibi yapma sarti koymuslardir.

Iste punk rock tam bu siralarda kendini gösterir. Punk da diger hiçbir rock türünde görülmeyen siddet, kargasa ve kaos vardir. Punk, rock’in karanlik kanadini gözler önüne sermistir. 60’li yillarda Newyork’un garaj gruplarindan çikan Velvet Underground Punk’in ilk tohumlarini atan grup olarak gösterilebilir. Ancak bu görüsü ilk punk topluluklarindan biri olan Sex Pistols kabul etmeyerek tepki göstermistir.

Punk’ ta kesinlikle kalite ve hosa gitme kaygisi yoktur. Punkçilar 1960-70’lerdeki rock müzigine ve tabii ki rockçilarada lanet okurlar; çünkü onlara göre rock artik para,san, söhret araci olarak kullanilmaya baslanmistir. 70’li yillarin uzun ve karisik sololari ile dolu parçalari yerine kisa ve özentidiz çalip söylerler. Hatta Sex Pistols o kadar basit ve ilkel çalar ki, izleyenler ister istemez"bunu ben de çalabilirim" gibi bir kaniya kapilir. Böylece Ingiltere de bir çok punk grubu dogmaya baslamistir. Endüstrinin en büyük düsmani olmasina ragmen punk çilginligi da diger bütün rock çilginliklari gibi kisa sürede endüstri tarafindan yutulup "moda" haline getirilmistir. Punk giysileri en lüks magazalarin vitrinlerinde birbiri ardina boy gösterir olmustur.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 16 Eylül 2004 2:18 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
Daywalker48

Üyelik Derecesi:
  


                            -5-
80’lere gelindiginde bir çok rock müzik türü icra
halindeyken bir Heavy Metal patlamasi yasanir. Bence Heavy Metal müzigini anlatan en iyi sözcük "kargasa" dir. Bütün Heavy Metal gruplarinin faaliyet alanlari farklidir. Bu müzik türünün içinde komünizm,fasizm, anarsizm, devrimcilik, sadizm gibi biribirinden çok kopuk anlamlari bulmak mümkündür. Heavy Metal bu çok renkliligi sayesinde bir çok alt dallara ayrilmistir. Fakat hepsinde ortak olan bir sey vardir; küfür. Kimi devlete kimi siyahlara kimi tabulara küfür eder ama muhakkak küfür eder. 90’lara gelindiginde beklenen yeni rock anlayisi Amerka’nin Seatle adli kentinden gelir. Bu kentte kurulan garaj gruplarinin önce Amerikaya sonra bütün dünya ya açilmasi ile birlikte bir "grunge" çilginligi yasanir. Hele Nirvana’nin Nevermind albümü bu yeni, alternatif rock’ bütün dünya ya kabul ettirir. Bugün Pearl Jam,Soundgarden,Faith No More,Red Hot Chilli Peppers, Therapy gibi gruplar sayesinde rock tekrar bir canlanma içerisine girmistir.

KAYNAKLAR

1) David Hatch ve Stephen Millward, Blues’dan Rock’a Pop Müzigin Analitik Tarihi, Korsan Yayin, 1993, 2. Baski.
2) Metin Solmaz, Rock Sözlügü, Pan Yayincilik, 1994.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 16 Eylül 2004 2:17 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
outcry

Üyelik Derecesi:
  


sana göre değil kardes rock müziğin temeli blues a dayanır....zaten iki üvey kardes olan rock ve jazz ın artık babasımı dersiniz annesi mi bilmiyorum ama temeli bluestur...daha sonra gelisen teknolojiyle bulunan değişk yardımcı aletler ve geliştirilen tekniklerle rock müziği gelişmiş ve blues tan farklı bir cehreye bürünmüştür...ancak hala rock müziğinde blues teknikleri görmek mümkün cünkü silinemeyecek kadar büyük bir seydir blues tekniklerii

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 14 Eylül 2004 6:12 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
celloali

Üyelik Derecesi:
  


Rock Müziğinin temeli bana göre blues müziği oluşturmaktadır  Blues ,patronlarına baş eğmeyen zenci kölelerin buldukları en besit el aletlerini (cam kırıkları ile dahi)  müzik aleti olarak kullanarak sistemi eleştirmiş özgürlüklerine!!! kavuşmuşlardır ,rock ’ın asiliği de burdan gelmektedir.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 11 Eylül 2004 5:39 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
celloali

Üyelik Derecesi:
  


İnsan Kitleleri üzerinde etkileri(olumlu-olumsuz)

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 11 Eylül 2004 4:00 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
CEVAP YAZ
 
 

Forum | Aktif Üyeler | Sohbet | Mesaj Merkezi | Müzik Dinle | Müzik Listelerim | Video İzle

Yerli Gruplar | Yabancı Gruplar | Amatör Gruplar | Demolar

Biyografiler | Diskografiler | Sanatçı Fotoğrafları | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Basın Bilgileri

Üyelik | Ayarlar | Üye Ara | İletişim | ReklamSite içerisindeki materyallerin kaynak gösterilmeden kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.
Copyright © 2007 Anatolianrock.com