Ana Sayfa

Anatolianrock.com Forum

Forum Ana Sayfa > Felsefe > Küreselleşme de Bir Çeşit Standartlaşma Seğil mi?
 1   2  İleri>>
CEVAP YAZ
yrmkblyd

Üyelik Derecesi:
  


dünya çapında bi standartlaşma olduğu için zaten küreselleşme değil mi bu kavramın adı? bi pazarın tüm dünyaya hakim olması ve kuralları onun belirlemesi söz konusu. paraya sahip olan kendi ticaret alanını oluşturuyo ve toplumun yaşam şekli de ona göre değişiyo. bu yüzden de kürece bi akıma kapılıp gidiyoruz

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 13 Mayıs 2008 1:26 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
THeoCRaCY

Üyelik Derecesi:
  


Değerli Arkadaşlar,

mevcut konu incelenip düzenlenmiştir.

İnceleme sırasında kurallara aykırı mesajlar ve konu ile alakası olmayan bireysel tartışmalarla karşılaşılmıştır.

Sizlerden isteğimiz; forumlara mesaj bırakmadan önce, forum kurallarını bir kez daha gözden geçirmeniz ve kurallara aykırı olduğuna inandığınız mesajlara cevap vermeyerek, incelenmek üzere ’Bu mesaj rahatsız edici’ butonunu tıklamanızdır.

Barış dolu günler dileğiyle,

Saygılarımızla
Anatolianrock.com Ekibi

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 23 Ekim 2007 1:22 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
KEEPLOOKIN

Üyelik Derecesi:
  


küreselleşme israilin birleşim amerika üzerinden getirdiği "mutlak güç" anlayışının iktisada yansımasıdır tek mal tek üretim anlayışıyla israilin ürettiği malları ve israil sermayesini savunur aynı şekilde liberalizm kılıfı altında kapitalizmi umarsızca uygulayan ve kapitalizmi savunmak için vahşi kapitalizm zırvasının ortaya atılması "tekelleşme"dir. dünyada zenginliği yakalayan ancak fakir ve gelişemeyen <yada gelişmesine izin verilmeyen> ülkelerin üretim yapmasını engelleyen zihniyete küreselleşme denir bilişimin otomotiv ve bankacılık işkollarının tavan yapması küreselleşmenin sonucudur. peki gelişmekte olan <yada olduğunu sanan> ülkeler küreselleşmeyi tamamen reddetmeli midir yada reddedebilir mi? sorusuna ulusal çıkarlarını savunmak ve üretim yapmak koşuluyla kabul etmesinin mümkün olduğu söylenebilir küreselleşme bir ölçüt geliştirme olayı değildir toplumları kısıtlayan ve üretmesini engelleyen kapitalizmdir kapitalizmin küreselleşmeye yansıması sadece süper güç ülkelerin üretmesi yoksul ülkelerin onlara bağımlı olması ve sürekli tüketerek borçlanmasıdır. ancak küreselleşmenin gerçek karşılığı bilişimin ve ulaşımın gelişmesidir hayatımızı kolaylaştıran tüm cihazlar ancak ulusal değerlerin korunmasıyla her millet tarafından üretilir ve eşit rekabet ortamı oluşturulur ancak konuyu yaratn arkadaşıma bi noktada katılıyorum eğer dünyada kapitalizmin sömürü çarkı ilerlerse onun adı küreselleşme değil gelişemeyen ülkeleri daha geriye götürüp hizaya sokmak olur

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 18 Temmuz 2007 11:26 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
uygarbaris

Üyelik Derecesi:
  


ülkemizde herhangi birşey üretmiyoruz yani marka bazında. amerika pazarı elinde tutuyo saten üretilenlerde onların taklidini yapıyo.

kıbrıs harekatın daki gibi bi ambargo uygulansa çok iy olur en azından üretim olur.

ayrıca küreselleşme dünya polisliğine soyunan amerikanın yer küreyi ele geçirme planıdır.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 18 Temmuz 2007 10:22 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
badblack

Üyelik Derecesi:
  


sadece ekonomi dergilerinde değil afrika da orta asya da ve daha nice aç kalmaya kan dolmaya mahkum kalmış yerlerdede görebilseydik ya şu küreselleşmeyi. Zaten bu iş için dişlileri işe koşunca zavallı küre dayanamadı da ısındı şimdi .Ve kurgu gibi görünse de en azından "öz" de bizi yakacak ve kül edecek esas olgu bu olmadı mı şimdilerde? hadi salt felsefe yapalım; bizim küre için geri sayım başladı çoktan...

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 18 Temmuz 2007 3:45 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
hell_boyy

Üyelik Derecesi:
    Arkadaşlar bilmemiz gereken önemli bir konuda şu ki, çevrenin insanı şekillendirmesinin yanı sıra insanın yaşadığı sürece çevresinide beraberinde değiştirmesidir. Yani burada anlatılmak istenen çecre biziz, sizsiniz. Bir düşünce ancak tabandan tavana yayılabilir. Unutmayın ki tepeden inme düşünceler eninde sonunda ortadan kalkar. Bu ise aradaki sır perdesinin aralanabilmesi ile mümkündür. Lütfen gözümüzün önündeki perdenin arkasındakileri biraz daha düşünmeye çalışalım. Burası felsefe forumu ve felsefe bunu gerektirir. Hiç bir kalıba sığdırılamaz. Kendini aşmak için vardır. Eğer öyle olmasa idi bilimlerin anası olmazdı. Şu anda da yadsınmaya çalışılsa da bu herzaman böyle olacak. İnsalık tarihi felsefe ile doğru orantılı olarak şekillenmiştir. Çünkü felsefe hayatın kendisidir.

http://sosyologunitedstates.spaces.live.com

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 29 Aralık 2006 4:52 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
THeoCRaCY

Üyelik Derecesi:
  


Konu incelendi.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 16 Mayıs 2006 4:54 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
VooDootR

Üyelik Derecesi:
  


aynen arkadaşım.
küreselleşmeyi çok güzel türkçeleştirmişin yani
ve bence
bazıları çabalasada önüne geçebilmek için(ki bende bazı! konular da bu çabanın içerisindeyim)
önüne geçilemeyecek ancak belki geciktirilebilecek bir oluşum ;)

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 19 Mayıs 2005 1:09 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
kali

Üyelik Derecesi:
  


Sadece kendimize özgün olmadığı kesin.Biz ne kadar işte şu olmamalı bu olmamalı desek bile bir etkileniş oluyor.Ha belki kendini bu tutumlardan koruyanlar olabilir.Ama bu seferde bilinçaltı devreye giriyor.Küreselleşme denilen olgu aslında insanların birbirlerine ne kadar uzaklaştığını daha iyi anlatıyor aynı kıyafetler içinde....Kocaman bir oyun bunların hepsi insanları dahada ayırmak için...

(kali tarafından 19 Mayıs 2005 11:18 ÖÖ tarihinde degiştirildi.)

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 19 Mayıs 2005 11:14 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
ucan_mantar

Üyelik Derecesi:
  


insan, "toplumsal bir hayvandır." biliyorum, çok klişe bir söz oldu. ama gerçek.. daha doğar doğmaz ailemiz tarafından şekillendiriliyoruz.. dıştan bağımsız olamayız.. anca inzivaya çekilirsek..
seçimlerimiz, "tarzımız" dediğimiz şeyler de, önümüze sunulan şıklardan biri.. herhangi birini seçiyoruz, kendimizi en iyi nasıl hissediyorsak..
küreselleşme???? işte o da sunulan yeni bir şık.. esasen yeni de değil.. oldukça eski.. mega kapital uluslararasılaşmış, ulus üstü niteliğe bürünmüş; post-modernizm çıkıp demiş ki, "ötekilerin" de kültürleri var, çokkültürcülüğü savunurum ben.. aklı evvelin biri de çıkıp buna; dünya hem ekonomik açıdan aynı olmaya başladı, hem de artık tüm kültürler barış ve hoşgörü içinde seyreyleniyor; dünya bütünleşiyor, bu olsa olsa "küreselleşme" olur demiş... bırak ya.. ne bütünleşmesi..
mega kapital bu küreselleşme ayağına, "dünya markaları" üretmiş, zavallı ötekiler de sırf bu dünyaya dahil olmak için, sırf o hayranı olduğu artizz de onu aldığı için satın alır olmuş bu markaları.. düşünceler de pazarlanmış aynı şekilde..
herkes belli kalıplara sokulmuş, törpülenmiş.. "bak bu bir dünya markası, herkes bunu alıyor" ... insan kendi yarattığının kölesi oluş.. kendini sözleri ve bakışlarıyla değil de, sahip olduklarıyla; mega kapitalin ona sunduklarını eksiksiz ve en iyi şekilde yapmış olmasıyla tanımlar olmuş..
bir toplulukta masaya arabanın anahtarlarını ve son moda cep telefonunu koyması, onu tanımlar olmuş; oysa ki ne kelimesi varmış dilinde, ne de bakış gözlerinde..
ne mi olunmuş? duvardaki tuğlalardan biri olunmuş.. ; küresel olmuşuk...
bırak ya..

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 19 Mayıs 2005 10:22 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
CEVAP YAZ
 1   2  İleri>>
 

Forum | Aktif Üyeler | Sohbet | Mesaj Merkezi | Müzik Dinle | Müzik Listelerim | Video İzle

Yerli Gruplar | Yabancı Gruplar | Amatör Gruplar | Demolar

Biyografiler | Diskografiler | Sanatçı Fotoğrafları | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Basın Bilgileri

Üyelik | Ayarlar | Üye Ara | İletişim | ReklamSite içerisindeki materyallerin kaynak gösterilmeden kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.
Copyright © 2007 Anatolianrock.com