Ana Sayfa

Anatolianrock.com Forum

Forum Ana Sayfa > Bilim / Teknoloji > Hibrit Nedir?
 1   2   3   4   5  İleri>>
CEVAP YAZ
mat_roock

Üyelik Derecesi:
  


vŞu sırada günümüzde hibrit arabalar üretilmektedir. Özellikle Honda ve Toyota firmaları bu konuda başı çeken firmalardır.

Hibrit kelime olarak iki farklı güç kaynağının bir arada bulunması anl***** gelir. Örneğin:

* Etrafımızda gördüğümüz mobiletler (mo-ped, motorized pedal bike) hem benzinli motordan hem de sürücünün pedal çevirmesinden güç alırlar. O yüzden mobiletlere en basit hibrit araçlar denebilir.

* Bunların yanında lokomotiflerin bir çoğu hem dizel hem de elektrik motorlarından güç alırlar. Elektrik olmayan yerlerde dizel motoru kullanarak hareket sağlarlar. Lokomotiflerin elektrik motorları enerjilerini ray boyunca döşenmiş elektrik direklerinden alırlar.

* Belki hibrit araçlara en güzel denizaltılardır. Denizaltılar, denizin üzerinde giderken dizel motorlarını kullanırlar. Denize daldıklarında ise denizin altında hava olmadığı için elektrik motorlarından güç alırlar. Elektrik motorlarına gücü, bütün denizaltılarda olan dev bataryalar (piller) sağlar.

Hibrit arabalarda bu tip araçların günümüzde git gide popüler hale gelen örneklerinden biri. Hibrit arabalar içlerinde hem elektrik motoru hem de benzin motoru barındırıyorlar. Elektrik motoruna enerjiyi denizaltılarda olduğu gibi piller sağlarken, benzin motoruna enerji, diğer bütün arabalarda olduğu gibi benzin deposundaki benzinden sağlanmakta.

Hibrit arabalar diğer klasik arabalara (benzinli) göre hem daha verimli çalışmakta hem de çevreyi çok daha az kirletmektedirler.

Hibrit arabaların farklı tipleri olmasına rağmen paralel hibrit arabalar en popüler olanları. Buradaki paralelin anlamı arabanın gücünü hem elektrik motorundan hem de benzin motorundan aynı anda alabilmesi.

Araba çalışmaya başlıyor ve benzinli motor devrede. Benzinli motor benzerlerine göre daha verimli ve daha küçük üretilmiş. Normal çalışma koşullarında arabanın ihtiyaçlarına cevap verebilecek durumda.

Sürücü normal yol koşullarında arabasını kullanırken birden hızlanma ihtiyacı duyduğu zaman gaz pedalına basar ve motora daha çok benzin gider araba hızlanır veya çekişi artar. Fakat hibrit arabalarda durum böyle olmuyor. Benzinli motor arabanın ihtiyaçlarını normal durumlarda karşılar durumda olduğu için böyle ani hızlanmalara veya çekiş arttırımlarına cevap verebilecek durumda değil. O yüzden bu durumlarda benzinli motora ek olarak elektrik motoru devreye giriyor. Burada dikkat etmemiz gereken şey, benzinli motora ek olarak elektrik motorunun devreye girmesi. Yani arabayı tek başına götürebilecek durumda değil elektrik motoru. Elektrik motoru sadece ek güce ihtiyaç duyulduğu anda devreye giriyor ve bu güç ihtiyacı sona erdiği zaman devreden çıkıyor. Arabadaki elektrik motoru enerjisini arabadaki bataryadan (pilden) alıyor.

Akla iki soru işareti gelebilir. Öncelikle batarya (pil) enerjisini nereden alıyor ve araba neden sadece elektrik motoruyla hareket ettirilmiyor. İlk soruyu düşünürsek, batarya enerjisini araba fren yaparken oluşan enerjiden alıyor (böylece normal arabalarda çöpe atılan bir enerji kullanılmış oluyor) hem de benzinli motor pili şarj ediyor. Arabayı elektrik motoru tek başına çalıştırmadığı için çok büyük bir pile ve de enerjiye ihtiyaç duyulmuyor.

İkinci soruya gelirsek cevap enerji yoğunluğunda saklı. Yapılan deneyler gösteriyor ki. Aynı ağırlıktaki batarya (pil) ve benzini ele alırsak. Benzinin bize verdiği enerji bataryanın (pilin) verdiği enerjinin yaklaşık 150 katı. Bu yüzden sadece pil ile çalışan arabalar yaklaşık 150 km menzile sahipken, benzinli arabalar 500 km menzile sahipler. Ayrıca bir arabanın benzin deposunu doldurmak 5 dk sürerken, sadece elektrik ile çalışan bir arabanın bataryasını doldurmak bir gece alabilir. Bu sebeplerden ötürü elektriği tek başına değil benzine yardımcı olacak şekilde kullanıyoruz.


 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 28 Ağustos 2010 1:57 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
mat_roock

Üyelik Derecesi:
  


tam anlamı ile kesin bir bilgi yok ancak.. ama bir kaynaktada su sekilde yazıyor Değişik türden hayvan veya bitkiden üremiş (hayvan veya bitki) kırma, azma, metis.

Değişik ırkta ana babadan doğmuş olan (kimse) melezleme ya damelez çaprazlaması sonucu meydana gelen canlı; heterozigot döl. Hibrit.

İki ya da daha fazla farklı kökenden oluşan herhangi bir makromolekül.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 28 Ağustos 2010 1:57 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
notella_

Üyelik Derecesi:
  


bu yıl boşuboşuna uğraştığımız dinlediğimiz ve öğrenmek zorunda kaldığımız kavramlardan bi tanesi..

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 1 Eylül 2009 1:19 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
coskun0058

Üyelik Derecesi:
  


honda siviğin hibrit arabası var
hibrit karma demek
iki motor var bir elektrik bir benzin
sınıfının en az yakan arabası
dizellerden bile az

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 25 Ağustos 2009 7:10 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
happylik61

Üyelik Derecesi:
  


hibrit=)lise yıllarımı hatırladım birden=)kimyada  atomların kararlı hale gelmek için son yörüngelerinde elektron verme veya alma isteğinden kaynaklanan bi durumdu die hatırlıorum hibritleşmeyii=)yanlış olabilir tabe=)

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 19 Ağustos 2009 2:48 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
HaciYatmaz

Üyelik Derecesi:
  


hybrid,melez anlamında kullanılıyor:)
şu an popüler olarak motor teknolojisinde hem benzin hem elektirik motorunun bir arada kullanılmasına verilmiş bir ad.Araç en düşük emisyon seviyesinde çalışması için benzin motora ilave olarak birde elektirik motoru kullanıyor.Kısaca elektrik motoruna geçiş sürecinde yeni pil teknolojilerini yada hidrojen ile çalışan motorları bekleyene kadar biraz daha petrol satmak için geçiş teknolojisi...

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 11 Ağustos 2009 12:09 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
cobain

Üyelik Derecesi:
  


hibrit kibrtin amca ogludur hahahah

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 8 Ağustos 2009 10:19 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
dyrrockgtr

Üyelik Derecesi:
  


atomun bağ yapmaya uygun hale gelebilmesi için elektronlarını bir üst seviyeye çıkarmasıdır:)

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 7 Ağustos 2009 12:58 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
ozzythedt

Üyelik Derecesi:
  


Hibrit kimya’da da geçer.Lise 2 son konusu :P

kimyasal bağlarda>bir atom kimyasal bağ yapmadan önce,hibritleşme yaparak son yörüngedeki atom sayısını  sp,sp2 yada sp3 şeklinde ortaklaşacak şekilde hibritler,kimyasal tepkimeye uygun hale gelir,girer kimya bağ oluşturur,öylece  kalır :D oynarsan eski haline getirirsin ;)

hibritleşme de elektronun bi üst yörüngeye çıkmasıdır

sp,sp2 ve sp3 hibritleri vardır,başka benim bildiğim yok :D

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 8 Eylül 2007 4:44 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
xshekerx

Üyelik Derecesi:
  


buruşuk, sarı bezelye ile, kırmızı mor düz yüzeyli bezelye hibritleştirilirse ne olur biliniz!

ayrıyetten n eski bi bilgisayar tipi:D

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 7 Eylül 2007 1:34 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
CEVAP YAZ
 1   2   3   4   5  İleri>>
 

Forum | Aktif Üyeler | Sohbet | Mesaj Merkezi | Müzik Dinle | Müzik Listelerim | Video İzle

Yerli Gruplar | Yabancı Gruplar | Amatör Gruplar | Demolar

Biyografiler | Diskografiler | Sanatçı Fotoğrafları | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Basın Bilgileri

Üyelik | Ayarlar | Üye Ara | İletişim | ReklamSite içerisindeki materyallerin kaynak gösterilmeden kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.
Copyright © 2007 Anatolianrock.com