Ana Sayfa

Anatolianrock.com Forum

Forum Ana Sayfa > Güncel > Exlibris!!
 
CEVAP YAZ
nehirdeniz

Üyelik Derecesi:
  


Güncel bölümümüz belli bir süreliğine kapatılmış ve üyelik sözleşmesi ve forum kurallarına aykırı mesajlardan arındırılarak tekrar açılmıştır.

Nezaketinizi koruyarak fikirlerinizi belirtmeniz, karşı tarafa saygı için değil, karşı tarafında size aynı üslubu göstererek saygı göstermesi için gereklidir. Bu nedenle Türkiye şartlarının sizi olmak zorunda bıraktığı fanatik tutumdan kurtulmanızın, kendi fikrinizi topluma daha iyi anlatmak ve yaymak için şart olduğunu hatırlayınız.

Empati kurarak, öncelikle sizin sevdiğiniz saydığınız kişi, görüş ya da düşüncelere nasıl davranılmasını istiyorsanız bunu karşı fikir yada kişilere uygulamalarınızla gösteriniz; örnek olunuz. Örneğiniz karşı taraf için uygulamaya dönüştürülecektir.

Bu açıklamalarımızın aksinde davranış gösteren üyelerimiz mesajlarının silinmesinden rahatsız olmayacaklarını da göstermiş sayılırlar. Eğer herkesin okuması gerektiğini düşündüğünüz bir yazı yazıyorsanız o yazının forumlarımızda sonsuza  kadar muhafaza edilmesini istiyorsanız açıklamalarımızı dikkate alınız.

Bu açıklamalarımıza uymayan üyelerimize ise aynı üslupla cevap vermek yerine nezaketle, üyelik sözleşmesi ve forum kurallarımıza aykırı davranışlar sergilediğini bildirmekle yetindikten sonra "bu mesaj rahatsız edici" linkine tıklayarak üyelik sözleşmesi ve forum kurallarına aykırı olduğuna inandığınız mesajları bize bildiriniz.

Anatolianrock.com Ekibi

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 7 Ekim 2007 7:56 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
elflegolas

Üyelik Derecesi:
  


kitaba isim yazmanın çok daha saygın hatta sanat kabul edilen bir yöntemidir..

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 26 Ağustos 2007 5:36 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
scapula

Üyelik Derecesi:
  


foruma bırakılan bilgiler için arkadaşlara teşekkur ederim...

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 4 Ocak 2007 2:32 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
blackgirl_dk

Üyelik Derecesi:
  


2. Uluslararası Ekslibris Yarışması Ankara 2007

Hacettepe Üniversitesi ve Ankara Ekslibris Dernegi, kitaplar için mülkiyet işareti olarak kabul edilen ve üzerinde estetik degerler taşıyan özgün ekslibris çalışmalarını bir araya getirmek, degerlendirmek, sanatçılarını teşvik etmek, ekslibris sanatını tanıtmak ve sevdirmek amacıyla tüm ülkelerin sanatçı ve tasarımcılarına açık olan uluslararası bir ekslibris yarışması düzenlemiştir.

Koşullar:
1. Konu sınırlaması yoktur.
2. Katılımcılar, 2004-2007 yıllarında yaptıkları en fazla 5 çeşit çalışma ile katılabilirler, her baskıdan mutlaka 3’er kopya göndereceklerdir. Birincisi Hacettepe Ekslibris Müzesi, ikincisi Ankara Ekslibris Dernegi, üçüncüsü sergileme için kullanılacaktır.
3. Baskı tekniklerinde sınırlama yoktur. Geleneksel baskı teknikleri yanında fotografik çalışmalar ve bilgisayar tasarımları da kabul edilecektir. Fakat ekslibrisler mutlaka çogaltılmış olmalıdır. Fotokopi, çizim ve taslaklar kabul edilmeyecektir.
4. Çalışmalar ekslibris olarak, yani sahibini belirlemek amacı ile kitaplara yapıştırılacak küçük boyutlu yapıtlar olarak tasarlanmalıdır. Ekslibrislerde “Ex-libris”, (“Exlibris”, “Ekslibris”, “Bookplate”) ya da bu anlama gelen  (...nın kütüphanesinden gibi) bir sözcük ile birlikte adına Ekslibris yapılan “yaşayan kişi” veya “kuruluş” ismine yer verilmelidir.
5. Katılımcılar, ekslibrislerini imzalamalı veya parafe etmelidir. Ekslibrislerin arkasına okunaklı olarak sanatçının adı, tekniginin kodu, yapım yılı, boyut ve sahibinin adı yazılması zorunludur. Ekslibris sahibinin sadece baş harfleri kullanılmışsa, açık adı da belirtilmelidir. Latin alfabesi dışında bir alfabe kullanılmışsa İngilizcesi de yazılmalıdır.
6. Baskı alanı 130 X 130 mm.’den, baskı yapılan kagıt ise 210 X 150 mm.’den büyük olmamalıdır. Ekslibrisler paspartulanmamalı, bir kartona, renkli bir kagıda yapıştırılmamalıdır. Kullanıma hazır olmalıdır.
7. Son katılım tarihi: 30 Ocak 2007’dir. Postalama tarihi dikkate alınır. Ekslibrisler postada zarar görmeyecek şekilde gönderilmelidir.
8. Gönderilecek adres: Hasip Pektaş, Ugur Mumcu Mah. 2. Cad. 117. Sok. No:18 Batıkent 06370 Ankara, Tel: (0312) 251 03 56, Faks: (0312) 251 38 14,  E-posta: hpektas@hacettepe.edu.tr. Ekslibris hakkında ayrıntılı bilgi: www.aed.org.tr
9. Ödüller:
Birinci Ödül (T.C. Kültür ve Turizm Bakanlıgı); 1500 USD,
İkinci Ödül(Hacettepe Üniversitesi);1300 USD,
Üçüncü Ödül (Ankara Ekslibris Dernegi);1100 USD,
Özel Ödül (Çankaya Belediyesi); 1000 USD,
Özel Ödül (Ondokuz Mayıs Üniversitesi); 1000 USD,  
Özel Ödül (Selçuk Üniversitesi); 1000 USD,  
Özel Ödül (İnönü Üniversitesi); 1000 USD,
Özel Ödül (İst. Grafik Sanatlar Müzesi); 1000 USD,  
Özel Ödül (Atelye Alaturka); 1000 USD,
Özel Ödül (Aydeniz Group); 1000 USD.
Özel Ödül (Tandogan Rotary Kulübü); 1000 USD.
Özel Ödül (Mürşide İçmeli); 1000 USD.
Özel Ödül (Hüseyin Bilgin); 1000 USD.
Özel Ödül (Şükrü Ertürk); 1000 USD.
Özel Ödül (Ali Şükrü Fidan); 1000 USD.  
Başka kişi ve kuruluşlar 1000 USD (=+-1.170  EURO)’ın altında olmamak koşuluyla özel ödül verebilirler. Jüri uygun gördügü sanatçılara onur mansiyonu verebilir.
10. Degerlendirmede, özgünlüge, teknik ve estetik yetkinlige, resim ve yazı ilişkisine dikkat edilecektir.
11. Jüri: Prof. Martin R. Baeyens, Ekslibris San.atçısı, Ögretim Üyesi- Belçika. Prof. Mürşide İçmeli, Baskıresim Sanatçısı, Ögretim Üyesi. Benoit Junod, Ekslibris Koleksiyoncusu, Eleştirmen, Baskıresim Uz manı - İsviçre. Prof. Kaya Özsezgin, Sanat Eleştirmeni, Yazar, Ögretim Üyesi. Prof. Hasip Pektaş, Ekslibris Sanatçısı, Grafik Tasarımcı, Ögretim Üyesi. Prof. Süleyman Saim Tekcan, Baskıresim Sanatçısı, Ögretim Üyesi. Dr. Vassilis Zevgolis, Ekslibris Koleksiyoncusu, Araştırmacı - Yunanistan. Jüri başkanı Benoit Junod’ur.
12. Ödül ve sergileme alan ekslibrisler için bir CD, kataloga girecek ekslibrisler için bir katalog hazırlanacak, katılımcılara birer adet gönderilecektir.
13. Yarışma için gelen ekslibrisler iade edilmeyecektir. Ankara Ekslibris Dernegi, sergilenen ekslibrisleri, web sitesi, CD, katalog, dergi veya kitaplarda kullanabilecektir.
14. Ödül alan ve sergilenmeye deger bulunan ekslibrisler, Eylül 2007’den itibaren Ankara, İstanbul, Samsun, Van, İzmir, Eskişehir, Adana, Antalya, Konya, Erzurum ve Yunanistan’da sergilenecektir.
15. Katılımcılar, yarışmaya katılmakla koşulları ve jüri kararlarını kabul etmiş sayılırlar.
16. Katılımcılar, aşagıdaki formu okunaklı olarak doldurup ekslibrislerle birlikte göndermelidir.

FORM:
Adı, Soyadı:
Adres       :
Tel         :
Faks:
E-posta :
Kısa Özgeçmiş:  

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 26 Ekim 2006 8:30 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
blackgirl_dk

Üyelik Derecesi:
  

Tasarım ve Uygulama

Bünyesinde pek çok kültürel ve tarihsel değer taşıyan exlibrisler, 500 yıldan bu yana sanatsal kaygılarla yapılmakta ve meraklıları tarafından toplanmaktadır. Exlibris, insanı farklı düşüncelere yönelten özgün bir çalışma alanıdır; genellikle kitapların boyutuna bağlı kalınarak hazırlanıp, değişik baskı teknikleriyle üretilmektedir. Büyük kitaplar için büyük, küçük kitaplar için küçük exlibris yapılabilir.Yarışma şartnamelerinde en büyük exlibris boyutunun 13 x 13 cm. olması gerektiği vurgulanmakla birlikte, koleksiyoncuların kullanışlı buldukları exlibris boyutu: 5 x 7,5 cm. ve civarında olanlardır.

Koleksiyoncular ya da kitap severler, sergiler, kataloglar kanalıyla veya yaptıkları değiş tokuşlarla exlibrisleri incelerler ve çalışmak istedikleri sanatçıları bulurlar. Sanatçıya fikirlerini açıklayıp örnek taslak rica ederler. Exlibris sanatçısı, sipariş veren kitapseverin ya da koleksiyoncunun istemi doğrultusunda en uygun kompozisyonu tasarlar, yazı resim ilişkisini kurar, çoğaltma yapacağı tekniği, kullanacağı kağıdı saptar ve uyg


Baskı Teknikleri

Exlibiris sanatçıları, çalışmalarını çoğaltmak için daha çok metal gravür, ağaç gravür, linolyum baskı, litografi gibi geleneksel baskı tekniklerini kullanmaktadırlar. Serigrafi, ofset, fotograf ve bilgisayar da tasarım ve çoğaltmada kullanılmaktadır.

Exlibris tasarımcıları, geleneksel baskı tekniklerine paralel olarak bilgisayar da kullanmaktadırlar. Bilgisayarı ve olanaklarını tanıyana kadar yağlıboya ve akrilik resimler yapan Marion Stein, iyi bir yazıcısı olmadığından tasarladığı exlibrislerin ekrandan fotografını çekerek baskıya dönüştürebildiğini belirtmekte, bundan da büyük zevk aldığını söylemektedir. Marion Stein, "Yağlıboya çalıştıktan sonra fırça temizlemekten hoşlanmıyorum, bilgisayarda sonsuz renk seçme, değiştirme olanağı var, temizlik sorunu diye bir şey yok. Tasarımın bütününü görebiliyor, istediğim değişiklikleri yapabiliyorum. Ayrıca baskıları her zaman aynı kalitede oluyor." demektedir. Exlibrislerin hangi baskı tekniği ile ne kadar çoğaltıldığı baskıların altında ya da arkasında belirtilmektedir; ki bu, koleksiyoncuları, ilgilenenleri ve alıcıları bilgilendirmek açısından önemlidir.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 26 Ekim 2006 8:13 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
blackgirl_dk

Üyelik Derecesi:
  


sizn için araştırdım arkadaşlar :)

Exlibris Nedir? *
Doç. Hasip Pektaş (1999)

Exlibris, kitapseverlerin kitaplarının iç kapagına yapıştırdıkları üzerinde adlarının ve deıişik konularda resimlerin yer aldıgı küçük boyutlu grafik çalışmalardır. Kitabın kartviziti ya da tapusudur.İngilizce "Bookplate" olarak da bilinen exlibris, kitap sahibini tanıtır, onu yüceltir ve kitabı ödünç alan kişiyi geri getirmesi konusunda uyarır. Bir mülkiyet işareti, sahiplenme göstergesi olmanın yanında kitabın hırsızlıga karşı korunmasını saglama işlevinin de oldugu söylenebilir. Sözcük olarak ...’nın kitabı, ...’nın kitaplıgına ait veya ...’nın kütüphanesinden anlamına gelir.

Exlibris önemli bir iletişim aracıdır. Bir ihtiyaç grafigi olarak dogmasına karşın, estetik kaygılarla yapılan özgün yapıtlardır. Sanatı, insanın elleri arasına, kitapların içine kadar getirir, onun büyüleyici sıcaklııını hissettirir. Çok uzun bir geçmişe sahip bu sanat dalı, yapıldıgı döneme ait kültürel, tarihsel özellikleri günümüze taşıması nedeniyle de ilgi çekmekte, sanatçılar ve koleksiyoncular arasında önemli bir degiş tokuş objesi olarak kullanılmaktadır. Exlibrisin ilk ve en eski örneginin MÖ 1400 yıllarında açık mavi renk bir fayans üzerine yapıldıgı, bunun da III. Amenofis’in kitaplııına ait oldugu ve bu levhaların papirüs rulolarını korumak için kullanılan agaç sandıklara takıldıgı tahmin edilmektedir.
Gerçek anlamda exlibrisler matbaanın icadıyla birlikte yapılmıştır. Önceleri sadece kilisenin ve prenslerin ellerinde bulunan çok degerli el yazması kitaplar, matbaa sayesinde alt düzeydeki soylular ve egitim görmüş burjuva sınıfı tarafından da elde edilmiştir. Böylece tek sayı olma durumunu kaybeden bu kitapların, hırsızlıktan ve kaybolmalardan korunması için özel bir mülkiyet işareti gerekliligi dogmuştur.İlk exlibrisin 15. yüzyılda Güney Almanya’da kullanıldıgı bilinmektedir. Bunlardan biri, 1450 yıllarında "Igler - kirpi" takma adıyla bilinen Alman papaz Johannes Knabenberg için yapılan ve çayırda bir çiçegi ısıran kirpinin resimlendigi 19 cm. boyutundaki exlibristir. 16. yüzyılda, kitaplarıın çogalmasıyla yaygınlaşan exlibrisler, sadece Almanya’da degil diger Avrupa ülkelerinde de görülmeye başlanmıştıır..


Türkiye’de Exlibris

Osmanlılar döneminden kalma el yazması ve basılmış kitaplarda mülkiyet işareti olarak mühürleri görüyoruz. Mühürler, exlibris türüne girmese de özgün kaligrafik yapılarıyla ait oldukları kişilerin arması veya Logotayp’ı olarak exlibris işlevini görmüşlerdir.

Türkiye’nin exlibrisi tanıması, batıdan alınmış kitaplarla olmuştur. Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan exlibrisli kitaplar, ikinci el satışlarla ülkemize girmiş, bu kitapların sahipleri öldügü zaman ise yakınları tarafından kütüphanelere bagışlanıp sahaflara satılmıştır. Yurtdışındaki müzayedelerden alınan bazı kitaplarda exlibrislere rastlanıyor. Örnegin Milli Kütüphane, Bogaziçi Üniversitesi ve Yapı Kredi Bankası Kütüphaneleri ile Basın Müzesi’ndeki eski kitapların çogunda exlibrisler vardır.

Türkiye’de adına ilk exlibris yaptıranlar, yabancı uyruklu kitapseverlerdir. Üsküdar Amerikan Koleji, Robert Kolej gibi okullarda görev yapan ögretmenlerin kendileri için exlibris yaptırdıkları, ayrılırken kütüphaneye bıraktıkları kitaplardan anlaşılmaktadır. Şimdi Bogaziçi Üniversitesi olan Robert Kolej kütüphanesindeki kitapların bazılarında kütüphaneye özgü standart exlibrisler de bulunmaktadır. 1920’den itibaren Robert Kolej ögrenci yıllıklarına, yıllık sahibinin ismini yazabilecegi boşlukların da bulundugu exlibrisler yapılmıştır. Yıllıgın sanat sorumluları tarafından yürütülen bu gelenege 1950 yılına gelindiginde ne yazık ara verilmiştir.
 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 26 Ekim 2006 8:06 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
snakegirll

Üyelik Derecesi:
  


daha yeni karşılaştım bu santla ilginç bişey denemeyi çok istiyorum

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 15 Kasım 2005 2:35 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
scapula

Üyelik Derecesi:
  


konu hakkında bilgisi olan yada elinde exlibrisle ilgili çizimi olan arkadaşlar ... paylaşımlarınızı bekliyorum..

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 24 Ekim 2005 9:27 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
CEVAP YAZ
 
 

Forum | Aktif Üyeler | Sohbet | Mesaj Merkezi | Müzik Dinle | Müzik Listelerim | Video İzle

Yerli Gruplar | Yabancı Gruplar | Amatör Gruplar | Demolar

Biyografiler | Diskografiler | Sanatçı Fotoğrafları | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Basın Bilgileri

Üyelik | Ayarlar | Üye Ara | İletişim | ReklamSite içerisindeki materyallerin kaynak gösterilmeden kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.
Copyright © 2007 Anatolianrock.com