Ana Sayfa

Anatolianrock.com Forum

Forum Ana Sayfa > Güncel > Bütün okullara ibadethane...
 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  İleri>>  Son>>
CEVAP YAZ
FelsefitepkI

Üyelik Derecesi:
  


"işte o boşluklarda eve gidip gelemiyor insanlar ama okulda bi mescit olsa kılacak namazını insanlar..." denmiş, okul ibadet yeri değildir, okul bir eğitim öğretim merkezidir. TürkiyeCumhuriyeti devleti laik bir devlettir ve okullar da elbette laik olmalıdır, laiklik devletin dinden bağımsızlığıdır. Yobazlığın olduğu, insanlara baskı yapılan, müslüman olmayanlara dair hoşgörü bilincinin emekler durumda olduğu bir ülkede okullara ibadethane açmak ateşle oynamaktır. Bir kere bu ülkede kollektif kültür güçlüdür, biri bir şeyi yaparken diğeri yapmadığı zaman dışlanmaktan dayak yemeye kadar pek çok sorun yaşanmaktadır. Bunu görmek istemeyen kimselerin sadece laikliğe dair bir şey bilmemeleri bir yana, bu isteklerini dayatmacı şekilde savunmaları da bizzat o kimselerin bencilliklerinin sonucudur. Yaratanın hiçbir kuralı kimi dünyevi şartlar için vazgeçilemez değildir, İslamı çok katı bir dinmiş gibi sunarak hiç kimse bu ülkenin en hassas yasasını gözardı etmek lüksüne sahip değildir.


 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 1 Mart 2009 12:04 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
trilaylay

Üyelik Derecesi:
  


Uzun uzun yazdım, burda da kaç kere değişik açılardan bu talebin anlamsız olduğu yazılmış. Kalkmış hala "ben" diyorsun ve "ben" derken gözün öyle karalaşmış ki beni cahillikle suçluyorsun. Okuduğum bölüm gereği merak etme "din ve vicdan özgürlüğü"nün kapsamı ve hukuki boyutu hakkında fikir yürütmüşlüğüm var, "ibadet sınırsızdır" demenin esas özgürlük tanımını nasıl zedeleyeceğini de biliyorum, özgürlüğün de nereye çeksen oraya gidebilecek kadar esnek bir kavram olduğunu biliyorum. "Ben ibadetlerimi yapamıyorum" deme ezberi yerine önce neden yapamadığına dair gerekçeleri, en başta devlete ve eğitim hizmetine dair ilkeleri anlamlandırman daha doğru olurdu. Ama önüne hukuksal gerekçeler sunulsa da "ben ibadetimi yapamıyorum" diyerek işin içinden çıkmak ve hatta hukuku engel olarak görmek kolayına gidiyorsa onu bilemem.

İnan senin yazdığın cevaptan daha kapsamlıydı verdiğim cevap ve bilgisizlik olarak değerlendirilmesi saçmaydı, anlamak istemiyorsun bence, bu yüzden daha fazla yapacağım ve yazacağım bir şey yok, bundan sonrası aynı şeyleri tekrarlamak olur.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 28 Şubat 2009 4:41 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
dr__nurdan

Üyelik Derecesi:
  


arkadaşım ders saatleri arasında teneffüs diye bi boşluk oluyor,bilmem haberin var mı?işte o boşluklarda eve gidip gelemiyor insanlar ama okulda bi mescit olsa kılacak namazını insanlar...cahil cahil konuşma,bilgin yoksa sus otur,evet ben üniversitemde kılamıyorum maalesef...

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 28 Şubat 2009 4:02 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
trilaylay

Üyelik Derecesi:
  


Ben son birkaç yıla kadar özgürlük taleplerinde bu kadar fazla "Müslüman çoğunluk inancının gereklerini rahatça yerine getiremiyor" yaklaşımını duymuyordum, tam tersi bu ülkede Müslüman-Sünni anlayışın egemen olmasıyla "normal" ve "doğru" olan dini inanışın bu olduğu şeklinde yerleşik bir kanı var ve esas bu birçok şeyi kısıtlıyor. Bu "okullara ibadethane" anlayışının güçlenmesi AKP’nin din ile yaptığı mazlum edebiyatını beslemesi sonucu, "esas bize baskı yapılıyor" diyerek üste çıkmak biraz da. Okullara ibadethane talebinde bulunmak biraz hayalperest ve zorlama bir yaklaşım çünkü, bunu tasarlayabilmek için epey bir hayalgücü gerekir, ortaokul lise hatta şimdi üniversitede hiç öğrencilerin öncelikli ihtiyaçları arasında böyle bir ihtiyaç gözlemlemedim, konusu geçmemiştir bile. Hatta bence çok uç kesimlerin bunu savunması dışında, böyle bir konu ortaya atıldıktan sonra daha çok "neden olmasın ya" diye düşünülüp savunuluyor, neden gündeme getirildiğini anlamak ise güç değil.

"Bu ülke Müslüman bir ülke" filan da değildir ayrıca, devletin statüsünü belirleyen anayasada böyle bir ibarenin yer aldığını hatırlamıyorum, Müslümanlara ayrıcalık tanındığını da hatırlamıyorum. "Eğitim" de devletin edimlerini gerektiren bir kamu hizmeti ise, anayasada yer almayan bir Müslümanlık varsayımından yola çıkarak okullarda ibadethanelerin yer alması gerektiği düşüncesine hiçbir dayanak bulamazsınız. Sadece sayısal bir çoğunluğun Müslüman olması -ki burda da nüfus cüzdanlarındaki din hanesinin "kimsenin dini inançlarını açıklamaya zorlanamaması" ilkesi ile çatışması sorunu var- sizin çoğunlukçu demokrasinize ve dilinizden düşürmediğiniz millet iradesine yarar ancak çoğulculuktan bihabersiniz. Sizin adım attığınız yerde keyfinize göre ibadethane olamaz bu ülkede, bu saçmalık. Amacı sadece ibadetini yapmak olan insan emin olun böyle bas bas bağırarak saçma sapan özgürlük nutukları atmadan yapar ibadetini, bugün birçok insan nasıl yapıyorsa. Fazlasını istiyorsunuz, ibadethane değil "kafanızdaki Müslüman Türkiye"nin toplumsal yaşamında da İslam’ın kurallarının baskın olmasını istiyorsunuz, buna da kılıf olarak "din ve vicdan özgürlüğü"nü seçiyorsunuz. Oysa toplumsal yaşam da önemlidir, ibadetini birilerinin gözüne sokmak da örtülü bir baskıdır ve devletin görevi bunu hukuk aracılığıyla önlemektir. Sanmayın ki toplumsal yaşamda da dine dair özgürlüğünüz sınırsız. Özgürlük zaten "sadece bana" diyenlerin "herkese özgürlük" sloganıyla göz boyadığı bir kavram haline gelmiş, her yerden darbe yiyor. Çocukları küçük yaştan itibaren Türkiye’nin kuruluş felsefesinin temelinde olan devrimin hedeflediği gibi akla, bilime, sorgulamaya dayalı yetiştirmektense dine zincirlemek ve ona göre yetiştirmek istiyorsunuz. Sonra da "ibadet ve bilim yan yana" gibi "ılımlı" bir yol çiziyorsunuz. Gönül bu, hayatının tamamını dine göre şekillendiren biri ister tabi ama bunu devlete giydirmek gibi bir lüksünüz yok. Zira bu talebi anayasal açıdan değerlendirirsek açıkça anayasaya aykırı olduğunu da görürüz, hadi bana "paranoyak" denir belki, hakikaten "özgürlükçü" bir anayasa hukuku profesörünün kitabından tamamen hukuki bir alıntı yapalım, başlık "din ve vicdan hürriyeti":

"İbadet özgürlüğünün sınırları vardır (mad.24/2) ...Anayasa Mahkemesi’nin de belirttiği gibi, manevi hayatın dışına taşan, toplumsal alanı etkisi altına alan dinsellik türleri sınırlama ve denetime tabidir. Bu konunun ana ölçütü ise kamu düzeni ilkesidir."

"...Belirtmek gerekir ki çocuk yaştakilerin dinsel tabulara tabi kılınması, "eğitim ve öğretimin Atatürk ilkeleri ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve öğrenim esaslarına göre yapılmasına da ters düşer. (mad.42)" (1982 Anayasası’na göre Anayasa Hukuku, Bülent Tanör) ( Bir eğitim kurumunun içinde mescit türünden ibadethanelerin bulunması, eğitim kurumunun yapısını etkilediği gibi verilen eğitimi de içine alır, çünkü eğitim kurumu olarak siz sunarsınız onlara bu ibadethaneleri)

Bu ülkede laiklik ilkesinin yakınında duran din ve vicdan özgürlüğü ile ilgili birçok eksiklik olduğunu biliyorum. Diyanet İşleri, zorunlu din kültürü ve ahlak öğretimi dersleri, nüfus cüzdanlarındaki din hanesi gibi konulardaki çarpıklıklara biraz kafa çalıştırsanız özgürlüğün nerde nasıl kısıtlandığını ve devletin aslında Sünnilik mezhebini kayırıp başka inanışları nasıl ötekileştirdiğini, esas bunun düzeltilmesi gerektiğini görürdünüz. Sizin bu "Müslüman çoğunluk inancını yerine getiremiyor" düşüncenizin ne hukuki ne de mantıki hiçbir dayanağı samimi değil.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 27 Şubat 2009 11:07 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
cennetebilet

Üyelik Derecesi:
  


felsefitepki arkadaşım tayyip boşunamı bağırıyor okumayın gazete diye

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 27 Şubat 2009 7:36 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
FelsefitepkI

Üyelik Derecesi:
  


AKP’yi zaten ancak bu ülkeye karşı garezi olan bir kimse savunabilir...

CHP’yi savunuyorum; çünkü programını biliyorum, ben bu ülkede onurlu bir vatandaş olarak yaşamak istiyorum ve bu ülkenin güzelliğinin farkına CHP ile varılabileceğini inanıyorum. Her şeyden önemlisi Atatürk hayalini kurduğu ülkenin nasıl olduğunu düşünüp duruyorum. Özellikle böyle bir zamanda devletçi politikaları da şart görüyorum.


"ama  nednse hep bi taraf feragat etmek zorunda" derken nedense hep sünni olan yüzünle konuşuyorsun, sen sadece kendine odaklanmışsın. Yasa denen bir şey var, laik ve demokratik bir hukuk devletinde yaşıyorsun. Sadece bu da değil, her yerin kendine özgü kuralları var, sen şimdi gidip de bir camide metalciler gibi gezip kulağında metal müzik dinleyerek kafana göre gezebilir misin? Saçma gözükür, her yerin kuralı, nizamı var.


   Sen gidip de oyunu AKP’ye vericeksin onlar da önceki 7 yılda olduğu gibi memuru, işçiyi, esnafı, köyülüyü ezmeye devam edecek. Tarımın nasıl batırıldığını görmüyorsun, çiftçiler isyanda. Kıyıların nasıl grileştirildiğini, nasıl parsellendiğini, doğanın nasıl bile bile katledildiğini görmüyorsun. Nasıl altın çıkarılmasına izin verildiğine dair umursamaz bir tavır içindesin. Nasıl doğal kaynakların ve kritik işletmelerin satıldığına dair kayıtsızsın. İşsizlik ve sigorta fonunun nasıl kullanıldığına dair kayıtsızsın, vakıflar yasasına kayıtsızsın, belediyeler kanununa kayıtsızsın, Kıbrıs konusunda neler yaşandığını bilmiyorsun, azınlıklar konusunda neler yaşandığını bilmiyorsun. Vergilerle halkın nasıl inatla ezildiğini yok sayıyorsun, şimdi ben sana başka ne sayayım, AKP bu ülkeyi kasten kötü yönetiyor, ama bunu görmen için özellikle makro ekonomi görmen lazım. Bu kötülüğe ve ihanete oy atmayı tercih ediyorsun ve ben yazık diyorum...


 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 27 Şubat 2009 12:11 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
anti_AvriL

Üyelik Derecesi:
  


devlet demek bi kısım özgrlüklerden feragat etmektr demekk.. ama  nednse hep bi taraf feragat etmek zorunda


ben akp nin savunuculuğunu felan yapmıyorum ama sn chp avukatçılığı yapıyosun..


benim hakkını savunduğumu zannettiğim ( :s )
kişiler akp elemanları değil.. akp ye bayılmıyorum ben.. mücahitler müteahhit oldu lafınada gayet katılıyorum.. ben hiçbi zaman herhangi bi partinin avukatlığını yapmam.. çünkü partiler güvenilmezdir işin içinde siyaset vardır develt deniz yemeyen keriz mantığı vardır ama sen chp ne yaparsa yapsın inatla aklamaya çalışıyosun ki bu da benm garibime gidiyo dorusu

ama gel görki oyumuda akpye vericem çünkü alternatifi yok.. istediğini söyle ama yok işte..

hadi iyi geceler

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 26 Şubat 2009 11:58 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
FelsefitepkI

Üyelik Derecesi:
  


 Herkes her şeyi bal gibi yaşıyor, sadece açgözlülük başka bir şey değil diğer istekler ve ayrıca devlet demek bir kısım özgürlükten feragat etmek demektir, şu da bir gerçek ki kendini kısıtlamak özgürlük de değildir. AKP sayesinde bütün dinciler köşeyi de döndü, hepsi zenginleşti, sen burda din din diye yırtınırken hakkını savunduğunu düşündüğün insanlar halkı ve devleti soyup krallar kraliçeler gibi yaşıyor.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 26 Şubat 2009 11:46 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
anti_AvriL

Üyelik Derecesi:
  


kim neyden faydalanıyo veya faydalandı bugune kadar dini özgrlük açısından allasen felsefi bırak ya..


her yerde ksıtlandı dinini yaşamak isteyenler laiklik laiklik sloganı altındaki yersiz korkularınız yüzünden

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 26 Şubat 2009 11:44 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
FelsefitepkI

Üyelik Derecesi:
  


Kim neye küfredecek kadar oluyor acaba, örnek göstermeden saçmalama derim. Din ve dini fikre özgürlük var derken bu özgürlüklerden faydalananları kastediyorum, din hakkında suçlamalar yapanları değil. Bir kişi bütün dünyayı gezmekte iken o kişiye aptal demek o kişinin dünyayı geziyor olması gerçeğini ortadan kaldırmaz mantıken, o yüzden yazdığım cümleyi tam yorumlamamış oluyorsun.

(FelsefitepkI tarafından 26 Şubat 2009 11:37 ÖS tarihinde degiştirildi.)

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 26 Şubat 2009 11:36 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
CEVAP YAZ
 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  İleri>>  Son>>
 

Forum | Aktif Üyeler | Sohbet | Mesaj Merkezi | Müzik Dinle | Müzik Listelerim | Video İzle

Yerli Gruplar | Yabancı Gruplar | Amatör Gruplar | Demolar

Biyografiler | Diskografiler | Sanatçı Fotoğrafları | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Basın Bilgileri

Üyelik | Ayarlar | Üye Ara | İletişim | ReklamSite içerisindeki materyallerin kaynak gösterilmeden kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.
Copyright © 2007 Anatolianrock.com