Ana Sayfa

Anatolianrock.com Forum

Forum Ana Sayfa > Felsefe > Anarşizm.
 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  İleri>>  Son>>
CEVAP YAZ
ozanozkan

Üyelik Derecesi:
  


dunya zaten bir anarsist yapdadir.aksini iddie eden herkes dusunceleri devlet ideoloji ve guclerine teslim edenlerdir.her ne kadar gorunur yada ana yasa adi verilen kitaplarda yasama bir kulp takmaya calıssada birileri hic biri sonsuzluga bir kanca atmamistir atamazda.guc gucu yener.daha fazla guclu olmadiğiniz surece istediğinizi yaptiramassiniz su anki dunyadada bu boyledir.anarsist gorusteki arkadaslarin hedefi gucu yok etmekte gercek ozgurluge temelden karsitken bu gorusleri nasıl bir ozgurlugu degerlendiriyorlar gercekten bilmek istiyorum.ozgurluk iyi seyleri yapabilme hakki gibi kotu seyleride yapabilme hakkı tanır.bu haktirki dunyayi su anki guzelliğine buruyen.yuzeysel olarak anarsist bir yapıyı dunyada yasatma cabasi yada bunu ideolojik olarak dunyaya bir sistem yapmak icin hic bir kural koyamassiniz bilhakis zaten dunyanin gercek duzeni bu dur.tanrının bize mirasi budur.kimi kula kulluk yapar bir devlet ugrune kendinden ve secimlerinden vazgecer kimi vazgecmez.diceğim son soz sudurki kim ne kadar inkar ederse etsin dunyada ki sistem anarsizmdir.gucu olan hukmeder.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 7 Nisan 2009 11:52 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
FelsefitepkI

Üyelik Derecesi:
  


 Hiçbir "-izm" özgürlük değildir, hiçbir "karşıtçılık" veya "tepkicilik" özgürlük getirmez. Zihnin bir amaç olmaktan çıkıp araca dönüşmediği, zihne bağlılığın nasıl sona ereceğinin bilinmediği bir yerde hiçbir şey özgürce yaşanmaz, en önemlisi orada hala daha eski insan vardır, o eski insandır ki buzdolabına kaldırdığı düüncelerini ilk günkü gibi afiyetle kakalamayı erdem sayar.

  İlkel bir Diyojen gelişmiş bir Bakunin’den, egonun neresinde durduğunu göremeyen Max Stirner’lardan iyidir.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 7 Nisan 2009 8:12 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
severe

Üyelik Derecesi:
  


İnsanoğlu gibi bir şey maalesef varolduğu için devlet gerekecektir koyunların çobana çobanında bir çiftliğe ihtiyacı var ama yok ben koyun değilim diyorsan ...

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 7 Nisan 2009 7:02 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
jdaa

Üyelik Derecesi:
  


anarşizm dünyanın en masum ideolojisidir derdi bir hocam. çok ta güzel dermiş vesselam:)
anarşizmin en sevdiğim ve en açıklayıcı tanımı ise
’ anarşizm iktidarsız komünizm dir’ dir.
anarşizm le komünizm arasında hiç bir benzerlik yok diyen arkadaşlar varsa hani ;
marks ın ileri komünizm den kastı direk anarşizm dir.
yani iktidar kendini yok eder.
ama biz nacizane anarşistler deriz ki iktidar vahşileştirir , yani iktidarın kendini süreç içerisinde yok etmesi komünizmde bile mümkün değildir.
bknz: stalin

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 6 Nisan 2009 3:58 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
_matrock_anq

Üyelik Derecesi:
  


işte bu yaa işte buu..eylul_17 manyak bir açıklama yapmış anarşizmi yanlış tanıtanlara kapak olsun..

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 30 Ağustos 2008 11:20 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
eylul_17

Üyelik Derecesi:
  
ANARŞİZM NEDİR ?

Anarşizm, anarşiyi, yani "efendinin, hükümdarın olmamasını" (P.J. Proudhon, Mülkiyet Nedir ?) amaçlayan politik bir kuramdır. Diğer bir deyişle, anarşizm bireylerin birbirleriyle eşitler olarak özgürce işbirliği [ing. co-operation] içinde olabileceği bir toplum yaratmayı amaçlayan politik bir kuramdır. Böylece, anarşizm gerekli olmadıkları gibi, [aynı zamanda da] bireye ve onların bireyselliğine zararlı olan tüm hiyerarşik kontrol biçimlerine --ister devletin isterse kapitalist olsun--- karşı çıkar.

Anarşist L. Susan Brown’un sözleriyle:

"Anarşizmin genel algılanışı şiddetli, Devlet-karşıtı bir hareket [olduğu] iken; anarşizm hükümetin gücüne [karşı] basit bir başkaldırının ötesinde, çok daha incelikli ve nüanslı [olan] bir gelenektir. Anarşistler iktidar ve hükmetmenin [ing. domination, tahakküm] toplum için gerekli olduğu fikrine karşı çıkarlar; ve bunun yerine daha işbirlikçi, hiyerarşi karşıtı toplumsal formları, politik ve ekonomik örgütleri savunurlar."

Ancak, "anarşizm" ve "anarşi" şüphesiz politika kuramında en fazla yanlış temsil edilen kavramlardır. Genel anlamda "kaos" veya "düzensizlik" kelimeleri ile eş anlamlı tutularak, anarşistlerin toplumsal kaos ve "orman kanunu"na geri dönüşü arzuladıkları belirtilir.

Bu yanlış temsiliyet (anlamlandırma) sorunu tarihsel bir paralellik gösterir. Örneğin, tek adam egemenliğinin (monarşinin) gerekli olarak görüldüğü hükümetlerin bulunduğu ülkelerde de zamanında "cumhuriyet" veya "demokrasi" gibi kavramlar, aynen "anarşi" kavramı gibi değerlendirilmişlerdir; yani düzensizlik ve karmaşayı temsil etmek için kullanılmışlardır. Halihazırdaki durumun [lat. status quo] devam ettirilmesinden belirgin çıkarı olanların, mevcut sisteme karşı çıkanların pratikte işlerliklerinin olamayacağını öne sürmeleri gayet normaldir; [onlara göre] yeni toplumsal yaşam biçimi ancak kaos’a yol açabilir. Ya da Errico Malatesta’nın ifade ettiği üzere:

"Hükümet’in gerekli olduğuna ve hükümet olmadan ancak düzensizlik ve karmaşa olacağına inanılırsa; doğal ve mantıksal olarak, hükümetin olmamasını önemle vurgulaması açısından, anarşinin düzenin yokluğu anlamına gelmesi gerekir." (Anarşi, s. 12).

Anarşistler, "anarşi" kavramının bu "genel sezgisel" [ing. common-sense] algılanışını değiştirerek, insanların hükümet ve diğer tüm hiyerarşik toplumsal ilişkilerin zararlı ve gereksiz olduklarını görmelerini arzularlar.

"Kanaatları değiştirin, toplumu hükümetin sadece gereksiz olduğuna değil, [bunun da ötesinde] aşırı [ölçüde] zararlı olduğuna ikna edin; işte o zaman, sadece hükümetsizlik anlamına gelmesi nedeniyle anarşi kelimesi herkes için [şu anlama gelecektir]: doğal düzen, insanoğlunun ihtiyaç ve çıkarlarının uyumluluğu, tam dayanışma içinde tam bir özgürlük" (aynı yer (a.y.), s. 12-13).

Bu SSS, anarşizm ve anarşinin anlamı bağlamında sahip olunan genel düşünceleri değiştirme sürecinin bir parçasıdır.
 

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 29 Ağustos 2008 9:01 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
gothicsound

Üyelik Derecesi:
  


kafatasının içindekini özgürce kullanma metodudur.
kendi kendini yıkıma götürücek kadar özgür düşünülmesi gereken bir felsefe...

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 29 Ağustos 2008 7:57 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
cilekes_ben

Üyelik Derecesi:
  


1. Anarşizmi politik bir görüş olarak sınırlamak çok ciddi bir hatadır. Anarşizm hayatın tümünü içine alan bir bilinç ve felsefedir.

2. Anarşizm -varsa- Adem ve havvadan beri olan bir felsefedir. Onların ilk emirleri yerine getirmeyip Cennetten kovulmalarıyla sonuçlanan eylem ilk anarşist eylemdir.

3. Anarşizm kanunları da reddetmek de değildir. Anarşizm kanunları acımasızca sorgulamak demektir. İyi bir anarşist sorgulamalarının sonuçlarını eyleme dönüştürendir.

4. Anarşist fikirlerinin olgunlaşmasını beklemeden doğru bildiği değerler için gözükara savaşa girişir.

5. O kendi fikirlerinin de esiri değildir. Çünkü fikirler de kanunlar gibi tabu değildir. Çünkü kanunlar da bir zamanların doğru olması muhtemel fikirlerinden üretilmiştir. Bu yüzden kendi fikirleri de dahil hiç bir fikri tabu olacak, kanun olacak değişmezlikte ve kutsallıkta görmez.

6. Ancak anarşist için değişmeyecek düsturlar da yok değildir. Özgürlük, adalet, doğa ile senkronize hayat, hümanizm, insan fıtratına uygunluk onun fikirlerinin mihenk noktasıdır.

7. Anarşizmin sahası sadece siyasi arena değildir. Anarşist bakış; "kendisiyle", ailesiyle, toplumuyla, geçmişle, ideolojilerle, geleneksel dinlerle, taasupla, muhafazakarlıkla, yozlukla, kalitesizlikle, yoksullukla, fırsat eşitsizliğiyle, cinsel sömürüyle, kılişelerle, yanlış tanımlarla, ... mücade eder.

8. Sosyalizm başta gelmek üzere Kapitalizm, Teizm, bürokrasi, hiyerarşi, tüketici toplum onun siyasi düşmanlarıdır.

9. Anarşist bilinç, yanlışlara karşı öncelikle kropotkinde ifadesini bulan “karşılıklı yardım” mantığı ile işbirliği, paylaşım, ödün verme, modifiye etme eğilimindedir. Ancak bunun sonuçsuz bir eylem olduğunu anladığı anda duraksamadan “yıkmak ve yeniden inşa etmek” politikasını faaliyete sokar.

10. Totem, tabu, dogma olma potansiyeli olan fikirler öncelikle bilinç esareti yaratır. Sonra da fizik esareti getiren kanunlara kaynaklık eder. Bu yüzden insan ürünü hiç bir fikir mutlak ve ebedi değildir. Fikirler lüzumu görüldükçe üretilir, ömrünü tamamladıktan sonra da dönüştürülür yada yok edilir. Hiç biri baki ve tartışılmaz değildir.

11. Kutsal, mutlak, vazgeçilmez, dogma, adil olmayan, yasak, galip gelmek, ezmek, yenilgi, kanun, mecburiyet sıfatları anarşist fikirlerde yeri olmayacak kelimelerdir.

12. İlk ve en önemli adım beyinlerin özgürleştirilmesidir. Anarşist eylemcilerin yakın dönemdeki amaçları „sırasıyla“ eylem planında belirtilmiştir. Bunu temel alarak eylem üretebilir yada kendi özgür/özel eylemliliğini arkadaşlarıyla ortak tartışarak ortaya koyabilir.

13. Mutlak hüküm yoktur. Dolayısıyla anarşistin tutarlı olmak gibi bir sıfatı olmak zorunda değildir. Hatta iyi bir anarşist sürekli kendini yeniler ve yanlışlarını geriye atarak onlardan vazgeçer. Tutarsızlık sağlıklı, yaratıcı düşüncenin göstergesidir.

14. Anarşistler evrime ve onun milyarlarca yıldır geliştirdiği sonuçlarının başarısını kabullenir. Dolayısıyla insan, toplum, hayvanlar ve tabiat üzerine çözümler üretirken doğa yasalarını kulanmaya çalışır ve fikirlerini bunlarla sınarlar.

15. Zannedilidiği gibi anarşi, düzenin yokluğu anlamına gelmez, idarenin olmaması anlamına gelir. Anarşistler iktidar ve hükmetmenin [ing. domination, tahakküm] toplum için gerekli olduğu fikrine karşı çıkarlar; ve bunun yerine daha işbirlikçi, hiyerarşi karşıtı toplumsal formları, politik ve ekonomik örgütleri savunarak tahakkümün olmadığı düzenleri amaçlar.

16. Gücün olduğu yerde özgürlük olmaz. Bu yüzden gücü varedecek dinamikler ortadan kaldırılmalıdır.

17. Anarşistlerin nihai amacı kaos veya düzensizlik değidir. Bunun yerine, bireysel özgürlük ve gönüllü işbirliğine dayanan, otoriteler tarafından yukarıdan aşağıya dayatılan bir düzensizlik değil, aşağıdan yukarıya doğru olan bir toplum yaratmak isterler.

18. Anarşizm için gerçek amaç özgürlükler olduğu için, anarşist pratik kendine zarar vermesi pahasına bile olsa özgürlüğe muhalif hareket etmez. Özgürlük amacıyla çeliştiğinde, gerekirse kendi kurumlarını bile kolaylıkla fesh etme yoluna gider.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 26 Ağustos 2008 6:32 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
deadlypijama

Üyelik Derecesi:
  


o.m.g. xD

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 21 Ağustos 2008 5:03 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
_RajejinN

Üyelik Derecesi:
  


:) Ya sen niye alındın..Basit düşünülüyor derken düz düşünüldüğünden bahsettim. Kişisel tartışmalara girmek için değil. Derin düşüncelerimin ardında karamsarlık yok.Benim duygularım ve düşüncelerim açıktır, nettir.Düğümlemem birileri anlamasın diye.

Ayrıca birşeyi de sev derken neyden bahsettin?Bende en az sen kadar güzel olduğunu düşündüğüm şeyleri severim.Anarşisizmle alakası ne yazdıklarının?Sırf bana laf atmak için yazmışsın.Güzel arkadaşım dikkat edersen yazımda, kendimi bile yönetemem, idareye karşıyım gibilerinden cümleler var.Anarşizm hafif tiiye alınarak anlatılmıştır.Anlaman dileğiyle..

Mutlu kal :)

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 21 Ağustos 2008 10:46 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
CEVAP YAZ
 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  İleri>>  Son>>
 

Forum | Aktif Üyeler | Sohbet | Mesaj Merkezi | Müzik Dinle | Müzik Listelerim | Video İzle

Yerli Gruplar | Yabancı Gruplar | Amatör Gruplar | Demolar

Biyografiler | Diskografiler | Sanatçı Fotoğrafları | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Basın Bilgileri

Üyelik | Ayarlar | Üye Ara | İletişim | ReklamSite içerisindeki materyallerin kaynak gösterilmeden kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.
Copyright © 2007 Anatolianrock.com