Ana Sayfa

Anatolianrock.com Forum

Forum Ana Sayfa > Felsefe > Materyalizm ve İdealizm Çatışması
 1   2  İleri>>
CEVAP YAZ
uygaRockbaba

Üyelik Derecesi:
  


dorukvederin
elbette din ve peygamber bütün canlılara gönderilmiştir.Yalnız islami boyuttan bakmak öyle olmaz.İnsanların nefislerini terbiye edebilmesi için sunulan bir fırsat ayı ile kedilerin çiftleşme zamanını aynı kefeye koyan ve acınacak bir zihniyete sahipsin at gözlüklüklerini çıkarmalı ve tabularını yıkmalısın bence. Soyut kavramların varlığını inkar edemezsin unutmaki somut olan herşeyin bir soyut hali vardır.Emin ol doğumunu olduğu gibi ölümünüde beş duyunla algılamayacaksın.Ama ikiside gerçek. Bu arada doğumun dedim ya sakın hafızanı zorlama ne olsa oda soyut bir kavram.
Kızma nolur Ne aşık ol ne de nefret benden...Sonuçta bunlarda soyut kavramlar.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 27 Mart 2010 6:23 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
FelsefitepkI

Üyelik Derecesi:
  


  Quantum nedir?


 - Materyalizmin çaktırmadan, kendini rezil etmeden idealizmi tanıma sanatı :-)

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 3 Ocak 2010 12:47 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
dorukvederin

Üyelik Derecesi:
  


idealizm; soru sorma allah bilir anca !

materyalizm; anlamak istiyoruz yaşamı, yaşamın gizemini.

idealizm; haddini bil evreni yaradan allah gerisi boş laf boş yaygara.

materyalizm; soru sormayacaksak hayvandan farkımız nerede ?..

idealizm; sadece insan düşünen varlıktır, hayvanla nasıl bir tutarsın kendini.

materalizm; biz doğanın parçasıyız hayvandan ne üstünüz ne aşagıyız. onların ne kadar hakkı varsa yaşamaya bizim de hakkımız var. fakat

idealizm; ne fakat !.. allah kitaplarını yollamış ya işte sana onlar dışında ne yol ararsın hala ?.

materyalizm; 5duyu organımla asla algılayamadığım yanıtlar mı ? yani bu gizemin sırrı.

idealizm; kalbinde !

materyalizm; kalbimin bile mantıksal çalışması var. söylesene evrenin neresinde kendine yer bulabilir cennet ya da cehennemde yaşayanlar ?

idealizm; orası farklı boyut.

materyalizm; peki zaman ?

idealizm; o da farklı !

materyalizm; nasıl farklı ?

idealizm; farklı işte buradaki gibi değil.

materyalizm; yani hep gece ? ya da ehp gündüz ? yani orada insanlar yaşlanmıyor ? o zaman acıkmazlarda ! o zaman uykularıda gelmez ! o zaman bünyeleride çalışmaz ! çünkü yaşamın kendisi zamanla bağımlıdır eğer acıkıyorsak eğer uykumuz geliyorsa eğer bünyemiz yoruluyorsa eğer hafızamıza bilgi kazıyabiliyorsak bunlar gece ve gündüz yani zaman kavramından ötürüdür. zaman geliştikçe ilerledikçe yürüdükçe zaman, yaşamda ilerler daima. ama böylesi bir zaman kavramı yoksa eğer orada bu demektir ki yaşamda yoktur öbür dünyada bu demektir ki öldükten sonra yaşamıyor insandan en ufak bir parça bu ne demektir cennet diye bi yerde nefes alamıyoruz öldükten sonra kalbi atmayan insanın nasıl nefes almasını beklersin ki hala bu ne demektir cehennemde derisi yanmıyor insanın öldükten sonra sinir hücrelerinin merkezi olan beyin durduktan sonra nasıl canının yanacagını nasıl acı cekecegini düşünebilirsin ki hala

idealizm; . . .

materyalizm; ölüyoruz farkında mısın?.. ölümlüyüz. diyorsun ki yaşıyoruz 5duyu organımızla algılanamayan bir ruh tarafından. o ruh nasıl yaşam bulabilir söyler misin ? bana... .. yaşam demek bir kan dolaşımı demek. yaşam demek kalp atışı demek yaşam demek sinir hüclerinin duyarlı olması demek yaşam. bunların hiçbirini yapamayan bir ruhun nasıl yaşadığını iddia edebilir misin ? umarsızca. öyleyse dağlarda ovalarda taşta toprakta denizde de yaşam var. onlarda yaşıyorlar bir dağın içinde kal dolaşımı yok ama yaşıyor o dağ. bir taşın sinir hücresi yok attınmı acımaz vücudu ama yaşıyor işte bir toprak ya da deniz in kalbi yok beyni yok işlemez atmaz ama yaşıyorlar işte yaşadılar yaşıyorlar yaşayacaklar.

o zaman onlar o halleriyle yaşıyorsa hayatları varsa biz biz canlıların önemi ne ? farkı ne ? bizde niye kalp var ! niye beyin var !

onlar olmadan da yaşabiliniyorsa o zaman öyle yaşasaydık sonsuza kadar. bu durumda bir tek insanların değil hayvanların, bitkilerin ve dağların taşların ovalarında dinleri var.

sen bilmiyormusun ? yoksa.. aa ne ayıp bizim kedimizin her mart ayı ramazan ayıdır islami boyuttan bakarsan. köpekler her ay başı zekaat verirler birbirlerine. papatyalarımız varya papatyalarımız sonbaharda namaz kılarlar ilkbaharda abdest alırlar.

nasıl da bilmezsin nasıl da bencilsin böyle sadece insanlara mı inermiş din. elbette dünyada olan herşeye inicek. hayvanlarında, bitkilerinde dağların taşlarında peygammberleri var. onları da sahiplenmelisin hemen tanımalısın onlarda allahın elçisi onlarda allahın dini.

senin gibi ideal bir bünyeye hiç yakıştıramadım efendim. çok ayıp ...

(dorukvederin tarafından 29 Aralık 2009 10:21 ÖÖ tarihinde degiştirildi.)

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 29 Aralık 2009 10:09 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
PnTgRmP3

Üyelik Derecesi:
  


qdsebepsiz SANA KESİNLİKLE KATILIORUM BENİM DÜŞÜNCELERİMLE BİREBİR  ÖRTÜŞÜYOR.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 30 Kasım 2008 12:37 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
ozanozkan

Üyelik Derecesi:
  


bence sanal olan bu kuram bu gune kadar hic bir denemesi yapılmamis olan bu zaman akısını geriye dondurmesini gercek gosteren kuram.unutmamak gerekirki bilim her ne kadar ilerlemis dahi olsa sadece matematik ve fizik bizim her seyi kanıtlamamizi saglayacak kadar ileri değildir.gunun birinde baska bir einstein cikar ve bildiklerimizin dogru olmadiğini bize kanıtlar.bu baglamda bilime bilmin temel yasasi olan kesinlemeleri aklımızdan cıkararak inanmalıyız.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 30 Temmuz 2008 6:24 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
ozanozkan

Üyelik Derecesi:
  


maximilyan enerji neden sanal olamaz?enerji sanal olmassa nasıl kutle sanal olabilir?.madde isik hızını gecmesi durumunda payda eksi olur demissin bunu tam olarak acabilirmisin ?yani bu demekmidir madde o hızı gecerse tarihten silinir ve gecmise gider ?bunlari acarsan soylediklerini belki bizde anlayabiliriz.dolanbaclıo yollara sokup kestirmeden kacmakla bu isler yuruyomu acaba ?enerjide materyallerden olusmuyomu ?enerjinin kutlesi yoktur gibi algılaniyor gercekten bunun bilimsel olarak bir kanıtı varmi.ayrıca bahsi gecen kurami,n sahibi enerjinin kutlesinin oldugunu kanitlamamismidir?
(ozanozkan tarafından 30 Temmuz 2008 6:25 ÖS tarihinde degiştirildi.)

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 30 Temmuz 2008 6:05 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
ufuckk

Üyelik Derecesi:
  ,idealizm insanları bilgisizliğe doğru çeker, onu bu bilgisizlik içinde tutar materyalizm ise bilgisizliğin yerine bilimi koyarak insanları özgür kılmaya kurtarmaya yönelir.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 30 Temmuz 2008 3:33 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
ufuckk

Üyelik Derecesi:
  


materyalistler haklıdırlar.
1- Berkeleyin idealizmine ve onun maddesizciliği ardına gizlenen filozoflara karşı bir yandan dünyanın ve şeylerin bizim düşüncemiz dışında var olduğunu ve var olmak için bizim düşüncelerimize gereksinmeleri bulunmadığını öte yandan şeyleri bizim düşüncelerimizin yaratmadığını tam tersine şeylerin bize fikirlerimizi şeylerin verdiği bilinmektedir.
2- Maddenin ruh tarafından yaratıldığını ileri sürmekle yani son ısrarda tanrının varlığını ileri sürmekle ve tanrıbilimleri savunmakla sonuçlanan bütün idealist fikirlere karşı materyalistler bilimlere dayanarak ruhu maddenin yarattığını maddenin yaradılışını açıklamak için tanrı varsayımana gereksinme bulunmadığını ileri sürer ve kanıtlarlar.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 30 Temmuz 2008 3:02 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
kargoman22

Üyelik Derecesi:
  


Konu incelendi.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 28 Ekim 2007 10:21 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
kentaur

Üyelik Derecesi:
  


materyalist marx bir zamanlar idealist hegelin öğrencisiydi ve hocasının diyalektiğinin baş  aşağı  durduğunu söyledi ve ondan koptu;yani bir anti tez geliştirdive buhün  marksistlerle idealistler yani  biz öğrenciler sadece tartışyor  üretmiyoruz. herhalde yaşasalardı  bu  konuda  birleşirlerdi !!!

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 13 Eylül 2006 10:34 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
CEVAP YAZ
 1   2  İleri>>
 

Forum | Aktif Üyeler | Sohbet | Mesaj Merkezi | Müzik Dinle | Müzik Listelerim | Video İzle

Yerli Gruplar | Yabancı Gruplar | Amatör Gruplar | Demolar

Biyografiler | Diskografiler | Sanatçı Fotoğrafları | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Basın Bilgileri

Üyelik | Ayarlar | Üye Ara | İletişim | ReklamSite içerisindeki materyallerin kaynak gösterilmeden kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.
Copyright © 2007 Anatolianrock.com