Ana Sayfa

Anatolianrock.com Forum

Forum Ana Sayfa > Güncel > 2005’in Sıradışı Olayları
 1   2   3  İleri>>
CEVAP YAZ
chev_11

Üyelik Derecesi:
  


Öss sorularının kolaylığı gerçekten sıradışıydı:)

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 19 Haziran 2008 5:56 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
nehirdeniz

Üyelik Derecesi:
  Güncel bölümümüz belli bir süreliğine kapatılmış ve üyelik sözleşmesi ve forum kurallarına aykırı mesajlardan arındırılarak tekrar açılmıştır.

Nezaketinizi koruyarak fikirlerinizi belirtmeniz, karşı tarafa saygı için değil, karşı tarafında size aynı üslubu göstererek saygı göstermesi için gereklidir. Bu nedenle Türkiye şartlarının sizi olmak zorunda bıraktığı fanatik tutumdan kurtulmanızın, kendi fikrinizi topluma daha iyi anlatmak ve yaymak için şart olduğunu hatırlayınız.

Empati kurarak, öncelikle sizin sevdiğiniz saydığınız kişi, görüş ya da düşüncelere nasıl davranılmasını istiyorsanız bunu karşı fikir yada kişilere uygulamalarınızla gösteriniz; örnek olunuz. Örneğiniz karşı taraf için uygulamaya dönüştürülecektir.

Bu açıklamalarımızın aksinde davranış gösteren üyelerimiz mesajlarının silinmesinden rahatsız olmayacaklarını da göstermiş sayılırlar. Eğer herkesin okuması gerektiğini düşündüğünüz bir yazı yazıyorsanız o yazının forumlarımızda sonsuza  kadar muhafaza edilmesini istiyorsanız açıklamalarımızı dikkate alınız.

Bu açıklamalarımıza uymayan üyelerimize ise aynı üslupla cevap vermek yerine nezaketle, üyelik sözleşmesi ve forum kurallarımıza aykırı davranışlar sergilediğini bildirmekle yetindikten sonra "bu mesaj rahatsız edici" linkine tıklayarak üyelik sözleşmesi ve forum kurallarına aykırı olduğuna inandığınız mesajları bize bildiriniz.

Anatolianrock.com Ekibi

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 2 Mayıs 2007 9:25 ÖÖ Bu mesaj rahatsız edici
afram1

Üyelik Derecesi:
  


İncelendi.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 21 Eylül 2006 6:56 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
blackdeath

Üyelik Derecesi:
  


yüzüncüyıl üniversitesinde ki olaylar

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 12 Ocak 2006 3:07 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
ALONE___DARK

Üyelik Derecesi:
  


Benim için ilginç olay benle alakalı
Basketbolu bırakmam ve bayadırda oynamamam ki benim 1 hafta basketbol oynamadım hafta hayatımda yoktu. :(

Barış Sevgi Işık ve Toprağın Dostluğuyla

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 12 Ocak 2006 2:58 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
Sila_ch

Üyelik Derecesi:
  


bu konu üzerinde zaydiklarimin hepsi alintidir.......

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 12 Ocak 2006 2:25 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
Sila_ch

Üyelik Derecesi:
  


OCAK

Sağlığın bütçesi yüzde 3,5 Sağlık Bakanlığı’na 2005 genel bütçesinden ayrılan pay, yüzde 3,55 olarak belirlendi. Bu miktarın yüzde 7,6’sı sosyal güvenlik kurumlarına ödenecek prim, yüzde 53,4’ü personel, yüzde 31,5’i de mal ve hizmet giderlerine ayrılacak.

Bu kez hekim dava açtı, hasta yakını mahkum oldu
Hasta yakınlarının hekimlere fiziksel veya sözlü saldırıda bulunduğu veya hekimlerin tıbbi hataları nedeniyle mahkum olduğu haberleri alışıldık hale gelse de bu kez bir hekim hasta yakınını mahkum ettirdi. Tedavisini yaptığı hastanın torununun sözlü saldırısına maruz kalan Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Asistanı Dr. Hicran Deniz, diğer meslektaşlarına örnek olacak bir dava açtı ve kazandı.

Personel dönerden sıkıntılı
Performansa dayalı döner sermaye dağıtım sistemi değişik branşlarda hizmet veren sağlık çalışanlarını ikiye böldü. Döner sermayeden düşük miktarda ek gelir alan laborant, sağlık teknisyeni, hastabakıcı ve hemşireler performans kriterlerinin yeniden gözden geçirilmesini istiyor. Uygulama ilk olarak başhekim, başhekim yardımcıları ve klinik şefleri arasında tartışmaya neden olmuştu.

Hastalar müfettiş oluyor
Sağlık Bakanlığı, hastanelerde hasta haklarına uyulup uyulmadığı, vatandaşların gerekli şekilde kaliteli ve güler yüzlü hizmet alıp alamadıklarını denetlemek için gizli müfettişler görevlendiriyor. Vatandaşlar ve memurlar arasından seçilecek müfettişler, incelemeye aldıkları sağlık kurumu hakkında rapor hazırlayarak bakanlığa sunacak.

Sözleşmeliye ikinci döner
Sağlık Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki sağlık personeli açığını sözleşmeli personel uygulamasıyla kapatamayınca çareyi ücretleri arttırmakta buldu. Bakan Akdağ, ücret artırımını merkezi döner sermayeden pay vererek yapacaklarını söyledi.

Doçentlikte “etik” değişiklik
Üniversitelerarası Kurul, Doçentlik Sınav Yönetmeliği’ni değiştirdi. Buna göre, doçent adaylarının eserleri sadece intihal veya sahtecilik durumunda değil, diğer

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 12 Ocak 2006 2:25 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
Sila_ch

Üyelik Derecesi:
  


ŞUBAT

Eğitimde “kadavrasız anatomi” dönemi
Türkiye’de küçüğünden büyüğüne tüm tıp fakülteleri kadavra sıkıntısı çekiyor. Avrupa’da kadavra başına 10 tıp öğrencisi düşerken, Türkiye’de bu oranı yakalayabilen fakültelerin sayısı birkaç taneyi geçmiyor. 2002 yılı verilerine göre, bazı fakültelerde kadavra başına düşen öğrenci sayısı 90’ı geçiyor.

Birinci basamaktan merkez payı alınmayacak
Sağlık Bakanlığı, birinci basamak sağlık kuruluşlarının mali yapıları zayıf olduğu gerekçesiyle merkez katkı payı almama kararı aldı. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Necdet Ünüvar imzasıyla yayınlanan genelge ile birinci basamak sağlık kuruluşlarından ikinci bir talimata kadar Bakanlığa merkez payı göndermemeleri istendi.

Yardımcı doçentler adalet istiyor
TBMM’de kabul edilen memurlara 1 derece verilmesine ilişkin yasa, yardımcı doçentleri kapsamadı. Yaklaşık 13 bin yardımcı doçent, 3. derecenin üzerine çıkmalarına olanak sağlanmasını ve diğer özlük sorunlarının çözülmesini bekliyor. Düzenlemeye göre, 2 yıllıklar da dahil olmak üzere tüm yüksekokul mezunları her 1 yılda kademe, her 3 yılda derece terfi alarak 1. dereceye kadar ilerleyebiliyor.

İlaçlar BUT’a ticari isimleriyle girdi
Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan 2005 yılı Bütçe Uygulama Talimatı (BUT) yayınlanarak yürürlüğe girdi. 2005 yılı BUT’unda ilk kez bedeli ödenecek ilaçlar ticari isimleriyle yer aldı, yeşil kartlılar kapsama alındı ve tüp bebek tedavisi kabul edildi.

Sözleşmeli hekime zam
Sağlık Bakanlığı sözleşmeli hekim uygulamasından istediği sonucu alamayınca yine ücretlerini arttırma yoluna gitti. “Sağlık Bakanlığı Döner Sermaye Merkez Saymanlığına Aktarılan Merkez Payından Sözleşmeli Uzman Tabip ve Tabiplere Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönerge” ile Bakanlık, bazı illerde sözleşmeli çalışan hekimlerin ücretlerini arttırdı.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 12 Ocak 2006 2:24 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
Sila_ch

Üyelik Derecesi:
  


MART

Döner sermaye katsayısı sorun oldu
Sağlık Bakanlığı 2005 Ek Ödeme Yönergesi’nde koruyucu sağlık hizmetlerinde aşılama, eğitim, denetim, çevre sağlığı, mobil sağlık hizmetleri gibi görevlerde fiilen görev yapan hekim ve diş hekimlerine “Hizmet Alanı Kadro Unvan Katsayısı” verirken hemşireler bu kapsama sokulmadı.

Oda sayısı arttıkça performans da artacak
Sağlık Bakanlığı kurumların performans kriterlerini belirlemek üzere yönerge yayımladı. Yönerge ile kurum performanslarının hesaplama yöntemlerini anlatan Sağlık Bakanlığı’nın kriterlerinden birisi de poliklinik oda sayısını arttırmak.

“Erdoğan’ın bilinçaltında hekimlere karşı yarası var”
Başbakan Erdoğan’ın bilinçaltında hekimlere karşı “yarası” olduğunu söyleyen TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Füsun Sayek, Başbakan Erdoğan’ın hekimlerle ilgili sözlerine ilginç yanıtlar verdi. Dr. Füsun Sayek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “hekimlerin iğne yapmayı bilmediği” sözlerine karşılık, Erdoğan’a “sevgi iğnesi” yapmak istediğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı personeli 300 bini aştı
SSK ve diğer sağlık kurumlarının devrinden sonra Sağlık Bakanlığı’na bağlı personel sayısı 300 bini aştı. Devrolan personel Sağlık Bakanlığı’ndan ilk maaşlarını bu ay aldı. Ancak devirle gelen personele eski maaşları ödendi.

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 12 Ocak 2006 2:24 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
Sila_ch

Üyelik Derecesi:
  


NİSAN

Bakanlık fena çuvalladı
Sağlık Bakanlığı başasistan atamalarıyla iki hataya birden imza attı. Bakanlık Atama Nakil Yönetmeliği için açılan iptal davasında başasistanları bir yerde “uzman” bir yerde de “eğitim sorumlusu” olarak gösterdi. Uzman hekim atama listesi hazırlayan bakanlık, çeşitli üniversitelerde 3 profesörün yanı sıra bir asistan ve bir de ölen hekimi atama listesine soktu.

Çocukta bilimsel deneye şartlı izin çıktı
Çocuklar üzerinde hiçbir bilimsel deney yapılmasına izin vermeyen Türk Ceza Kanunu değişti. TBMM Genel Kurulunda kabul edilen değişiklikle çocuk üzerinde ‘şartlı deneysel tedavi’ yapılabilecek. İstanbul Eczacı Odası ve Çağdaş Eczacılar Derneği, yeni Türk Ceza Kanunu’nun çocuklar üzerinde bilimsel amaçlı deney yapılmasını yasaklayan maddesinin değiştirilmesi girişimlerine tepki gösterdi. Ancak hekimler yapılan değişiklikten memnun.

YÖK “paralı doçentliğe” itiyor
YÖK’ün akademik yükseltme kriterlerinde, uluslararası indekslere girmiş dergilerde yayın yapmanın asgari koşul olarak belirlemesi, birçok olumsuzluğa yol açıyor. Öğretim üyeleri bu durumun ulusal bilimsel arşivin oluşturulamamasına ve indekslere girmiş dergilerde yayın yapmak için etik dışı ilişkileri geliştirdiğine inanıyor. Ayrıca hekimler, ulusal yayıncılığı “baltaladığı” gerekçesiyle “asgari koşulların” acilen düzeltilmesi gerektiğini belirtiyor.

Bakanlıktan şaka gibi atama
Sağlık Bakanlığı, kendi çıkarttığı yönetmeliğe aykırı bir şekilde 787 uzman hekimi çeşitli illere atadı. Daha önceden yaptığı atamalarda görülmeyen bir uygulamaya imza atan bakanlık hekimlerin tercih sıralamalarını dikkate almadı. Sağlık Bakanlığı 2005/2. dönem açıktan ve naklen uzman hekim atama kurasında uyguladığı “yeni” yöntemle hekimleri şaşırttı. Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Açıktan Kura ile Atanacak Bazı Sağlık Personelinin Atama Esas ve Usullerine İlişkin Yönetmelik kapsamında yapılması gereken atamalarda, bu yönetmeliğe aykırı davranan bakanlık, hekimleri ilk tercihleri yerine genelde

 

Mesajın Yazıldığı Tarih: 12 Ocak 2006 2:23 ÖS Bu mesaj rahatsız edici
CEVAP YAZ
 1   2   3  İleri>>
 

Forum | Aktif Üyeler | Sohbet | Mesaj Merkezi | Müzik Dinle | Müzik Listelerim | Video İzle

Yerli Gruplar | Yabancı Gruplar | Amatör Gruplar | Demolar

Biyografiler | Diskografiler | Sanatçı Fotoğrafları | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Basın Bilgileri

Üyelik | Ayarlar | Üye Ara | İletişim | ReklamSite içerisindeki materyallerin kaynak gösterilmeden kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.
Copyright © 2007 Anatolianrock.com