Ana Sayfa

 

 

 
Alman Rock müziğinin en önemli gruplarından kabul edilen Faust müzik yazarı Uwe Nettelbeck’in dönemin önemli plak şirketi Polydor’dan aldığı kredi ile 1970 senesinde kurulmuştur. Grup Gitar ve Tuşlu Çalgılarda Rudolf Sossana, Org’da Hans-Joachim Irmler, Saksafon ve Synthesizer’da Gunther Wüsthoff, Bas’da Jean-Herve Peron ve Davul’da Arnulf Meifert’den oluşuyordu. Uwe Nettelbeck’in maddi desteği ve prodüksyonu ile ilk albüm çalışmalarına başlayan Faust’dan, Davul’cu Arnulf Meifert ayrıldı. Yerine Richard Diermayer’in gelmesiyle grup stüdyo çalışmalarına hız verdi. Faust albüm kayıtlarını Hamburg dışında yer alan küçük bir kasaba olan Wümme’de bir lisenin stüdyosunda ses mühendisi Kurt Graupner ile birlikte yapmıştı.

Grup ile aynı ismi taşıyan ilk albümün açılış parçası “Why Don’t You Eat Carrots”da grup The Beatles’ın “All You Need Is Love” ve Stones’un “Satisfaction” parçalarından bazı bölümlerinin üzerine enstrümental doğaçlama çalmışlardı.  Albümün ilk yüzünde dikkat çeken bir başka parça da geçenlerde hayata gözlerini yuman Pink Floyd üyesi Syd Barrett’in “Meadow Meal”in cover’ı olmuştur. Albümün ikinci yüzünde ise Hamburg Musik Halle’de live çalınmış “Miss Fortune” yer alıyordu. Başarılı bir Jazz Rock/Progressive çalışma olan bu ilk albüm sonrası grup elemanları bir sonraki albümün hazırlıklarına başladılar.

Mart 1972 senesinde ikinci albüm “So Far” piyasaya çıktı. İlk albüme göre daha derli toplu bir çalışma olan albümün kapağı içinde albümde yer alan tüm parçaların sözleri ile beraber, hikayelerinin olduğu bir kitapçık yer almaktaydı. Grup bu albümde farklı sound’ları müziklerine yedirmişti : “It’s Rainy Day, Sunshine Girl”de uzun bir davul solosu vardı. “No Harm” ise grubun bildik Jazz Rock sounduna yakın fakat oldukça Progressive bir denemeydi. “Daddy Take The Banana, Tomorrow is Sunday”de Rudolf Sossana Elektro Gitar’ı ile ön plana çıkıyordu. “Albüme ismini veren “So Far”da ise grup Pink Floyd tarzı özel efektler eşliğinde Country bir parçaya imza atıyordu. Son parça “Mamie Is Blue” ise yine Jazz ağırlıklı bir çalışmaydı.

1972 sonunda Faust İngiliz Plak şirketi Caroline ile sözleşme imzaladı. Londra’da vakit geçirmeye başlayan grup elemanları daha önce Velvet Underground’ın ilk dönemlerinde çalışmış ve daha sonra kendi grubu La Monte Young’ı kuran multi enstrümantist Tony Conrad ile buluştu. Conrad ve Faust beraber verilen birkaç konser sonrası albümleri “Outside The Dream Syndicate”i 1972 senesinde piyasaya çıkardı. Tony Conrad’ın Keman çaldığı 60 dakikalık albüm sadece 2 parçadan oluşuyordu. Karanlık atmosferi, uzun doğaçlamaları ile zor kabul gören bir çalışma olan albüm sonrası Faust İngiltere’de kalmaya karar verdi.  Bu arada Caroline ve Tony Conrad’dan ayrılan Faust bir sonraki albüm için Virgin ile anlaşma imzaladı.  

1973 senesine kadar İngiltere’de solo konserler veren Faust aynı sene 1971 – 1973 arası albümlerde yer almayan parçalarından oluşan bir albümü piyasaya sürdü. Bu artık İngiltere’de oldukça tanınmaya başlayan grubun popülaritesini de arttırmış oldu. Faust en önemli konserini London Hyde Park’da 19 Mayıs 1973’de verdi. Bu moral ile yeni albümlerini 3 ay gibi kısa bir sürede kayıt ederek yine Virgin etiketi ile “Faust IV” ismiyle çıkardılar. Albümün de ses mühendisliğini yine Kurt Graupner üstlenmişti. Albümün akılda kalan parçaları “Jennifer” ve “Krautrock” oldu. Bu çalışma sonrası müzikal ayrılıklara düşen grup önce Almanya’ya geri döndü, ardından da dağıldı. Davulcu Richard Diermayer Guru Guru’dan bascı Uli Trepte ve Slapp Happy’den gitarist Peter Blegvad ile 1974 senesi başlarına kadar konserler verdi. Fakat menejer Uwe Nettelbeck’in desteğini çekmesi ile Faust tamamen dağılmış oldu.

İngiliz plak devi Recommended’in ısrarları ile bir araya gelen Faust “Munich & Elsewhere” 1986 ve “Last Album” 1988 ile geri dönüş yaptı. Pop ve Jazz karışımı diyebileceğimiz albümler fazla iz bırakmadan ortadan kaybolurken, Faust’da artık bir araya gelmemek üzere bu kötü deneyimler sonrası son kez dağıldı.

Bir sonra ki grubumuz kesinlikle Krautrock’a yön veren bir grup olan Guru Guru olacak.Yazar: Cem Metin
Yazar Email: cemmetin65@hotmail.com
Yazar Üye Adı: boogie
Yazıldığı Tarih: 8 Ekim 2007


Bu yazarın diğer yazılarını okumak için tıklayınız.

 

Forum | Aktif Üyeler | Sohbet | Mesaj Merkezi | Müzik Dinle | Müzik Listelerim | Video İzle

Yerli Gruplar | Yabancı Gruplar | Amatör Gruplar | Demolar

Biyografiler | Diskografiler | Sanatçı Fotoğrafları | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Basın Bilgileri

Üyelik | Ayarlar | Üye Ara | İletişim | ReklamSite içerisindeki materyallerin kaynak gösterilmeden kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.
Copyright © 2007 Anatolianrock.com