Ana SayfaTool

> Biyografi

 Biyografi | Diskografi | Fotoğraflar | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Forum

1990 senesinde Los Angeles’ta kurulan progressive rock grubu Tool, kompleks ritim değişimleri, etkileyici vokalleri ve şarkı sözlerindeki sıradışı konularla tanınıyor. İlk başta Maynard James Keenan (vokal), Paul d’Amour (bas gitar, gitar) ve Adam Jones (gitar)’dan oluşan grup, sonradan kadrosuna Rage Against The Machine gitaristi Tom Morello’nun aracılığıyla eklediği Carole King, Pigmy Love Circus ve Green Jelly gruplarının davulcusu Danny Carey ile ilk gerçek kadrosunu oluşturdu.

1991 senesinde kendi ismiyle aynı adı taşıyan ilk demoyu sınırlı sayıda basan ve çevreye dağıtmaya başlayan Tool, aynı sene Rage Against The Machine, Rollins Band, Skitzo ve Fishbone gruplarıyla konserler gerçekleştirmeye başladı.

1992 senesinde yayınlanan “Opiate” adlı EP ile ismini duyurmayı başaran Tool, albümün ismini Karl Marx’ın ‘toplumların en önemli uyuşturucusu dindir’ sözünden etkilenerek koydu. EP’de sosyolojik problemleri dile getiren grup üyeleri, enstrümanların üzerindeki yetenekleriyle oldukça sert ve karmaşık bir sound yakaladı. Albümden “Hush” ve “Opiate” single olarak yayınlanırken, “Hush” parçasına bir de video klip çekildi.

1993 senesinde “Undertow” adlı ilk albümünü Zoo Entertainment etiketiyle piyasaya süren Tool, albümün prodüksyonunda Sylvia Massy ile birlikte çalıştı. Kapağıyla ve içindeki kitabıyla dikkat çeken albüm, ne var ki içerdiği bazı resimlerden dolayı bazı müzik dükkanlarında satışa sansürlü olarak sunuldu. Albümdeki “Bottom” parçasında Henry Rollins ile biraraya gelen topluluk, albümden “Sober” ve “Prison Sex” parçalarını single olarak yayınladı.

Single’lara Adam Jones yönetiminde birer video klip çeken Tool, “Prison Sex”in içerdiği yoğun grafik nedeniyle birçok televizyon kanalı tarafından yayından kaldırıldı. Aynı sene ‘Lollapalooza Festivali’nde sahne alan grup, burada yoğun ilgiyle karşılandı. Canlı performanslarında devleşen grup, bu konser sonrasında “Undertow” albümünün satışlarının yükselmesini sağladı ve albüm gruba altın plak getirdi.

1995 senesinde 2. albümün kayıtları sırasında basçı Paul d’Amour gruptan ayrılırken, Peach grubundan Justin Chancellor gruba dahil oldu. 1996 Ekim ayında “Stinkfist” adlı single’ı hayranlarına ulaştıran grup, parçaya Adam Jones’un yönetiminde çekilen video kliple bir kez daha televizyon ekranlarında görünmekte zorlandı. Single sonrasında “Ænima” adlı 2. albümünü piyasaya süren topluluk, albümün prodüksiyonunda David Botrill ile çalıştı.

“Ænima” ile Amerika listelerinde 2 numara olan Tool, albümü Amerikalı komedyen Bill Hicks’e ithaf etti. Ruhun temizlenmesi anlamına gelen “Ænima” albümünden “Stinkfist” dışında “H.”, “Ænima” ve “Forty Six & 2” single olarak yayınlanırken, “Ænima” parçası 1997 senesindeki Grammy’lerden “En İyi Metal Performansı” ödülüne layık görüldü. Aynı sene albümün tanıtımı için turneye çıkan grup, bir kez daha ‘Lollapalooza Festivali’nde sahne aldı.

1999 senesinde Maynard James Keenan, uzun süreli Tool gitar teknisyeni Bily Howerdel öncülüğünde A Perfect Circle grubunu oluştururken, medyada Tool’un dağıldığına dair haberler yayınlanmaya başlandı. Bu haberleri yayınladıkları 2000 tarihli “Salival” adlı box set albümüyle cevaplayan grup, bu box setin içerisine “Merkabe” adlı yeni parçayı, konser performanslarını, Led Zeppelin parçası “No Quarter”ın canlı yorumunu, Peaches grubunun “I Lied” adlı parçasının farklı bir yorumunu, grubun bütün video kliplerini ve 56 sayfalık fotoğraflarını dahil etti.

2001 senesinin başında yapılan açıklamayla Tool’un yeni albümünün adı “Systema Encéphale” olarak isimlendirilirken, Mayıs ayında piyasaya sürülen “Lateralus” albümüyle bu haber yalanlanmış oldu. “Lateralus” albümüyle karmaşık ve kompleks soundunu devam ettiren Tool, albümün sözlerinde ise simya bilimi, mistisizm ve felsefe gibi konuları işledi. Albüm, Amerika listelerinde zirveye yerleşirken, albümden “Schism”, “Parabola” ve “Lateralus” single olarak yayınlandı. “Schism” ve “Parabola” parçalarına birer video klip çeken grup, “Parabola” klibinde trip hop sanatçısı Tricky’i ekrana yansıttı.

2002 senesinde “Schism” parçasıyla Grammy’lerden 2. “En İyi Metal Performansı” ödülüne layık görülen Tool, albüm sonrasında turneye çıktı. Bu turnede gruba müzik tarihinin en önemli progressive rock gruplarından biri olan King Crimson eşlik ederken, grup üyeleri kendilerine en büyük ilham kaynağı olmuş bu grupla aynı sahneyi paylaşmaktan oldukça memnundu.

2005 senesinin sonunda iki tane DVD piyasaya süren Tool, bu DVD’lerden birisine “Schism” single’ının video klibini, diğerine ise “Parabola” single’ının video klibine yer verdi. Her DVD içerisinde single’ların Brian ‘Lustmord’ Williams adlı sanatçının remixlerini de bulunduran grup, bu DVD’ler sonrasında bir kez daha sessizliğe gömüldü.

Maynard James Kaanan, A Perfect Circle grubunun yeni albümü üzerine yoğunlaşırken, aynı zamanda bu grupla birlikte turneye çıktı. Aynı zamanda grubun geri kalan üyeleri yeni albüm üzerinde uğraşırken, Maynard da kısa zaman içerisinde diğerlerine katıldı.

2006 Mayıs ayında “10,000 Days” adlı 4. albümünü piyasaya süren Tool, albümün tüm prodüksiyonunu grupça üstlendi. Grubu Amerika listelerinde yeniden zirveye yerleştiren albüm, özellikle Adam Jones’un dizayn ettiği üç boyutlu kapağıyla büyük beğeni topladı. Albümün soundunda diğer albümlere göre gücü düşük olarak gözlemlenirken, grup albümün sözlerinde farklı kültürlere göndermede bulunuyordu. Albümden “Vicarious”, “The Pot” ve “Jambi” single olarak yayınlanırken, albüm 2006 senesinin Grammy’lerinden “En İyi Albüm Kapağı” ödülünü kazandı.

Müziğiyle Staind, Chevelle, Cold, Disturbed, Taproot, Acroma ve daha birçok gruba örnek olan Tool, “10,000 Days” albümü sonrasında Amerika, Kanada, Avrupa ve Avusturalya’da performanslarda bulundu. Özellikle ‘stop-motion’ animasyon video klipleriyle, sahne performanslarıyla ve gizemli kişilikleriyle birçok müzikseverin hayranlığını kazanmış olan grubun üyeleri, Tool’un yanısıra ayrıca farklı projelerde de hayranlarının karşısına çıkmaya devam ediyor.

Okunma Sayısı: 43649
Katkı Sağlayanlar:
- Admin - Sanatçıyı önerdi. - 20 Haziran 2006 16:00:02
- the9thcircIe - Sanatçı biyografisini gönderdi. - 26 Temmuz 2006 02:38:24
- Dagor - Sanatçı biyografisinde düzenleme yaptı. - 04 Eylül 2008 00:38:49

 

Forum | Aktif Üyeler | Sohbet | Mesaj Merkezi | Müzik Dinle | Müzik Listelerim | Video İzle

Yerli Gruplar | Yabancı Gruplar | Amatör Gruplar | Demolar

Biyografiler | Diskografiler | Sanatçı Fotoğrafları | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Basın Bilgileri

Üyelik | Ayarlar | Üye Ara | İletişim | ReklamSite içerisindeki materyallerin kaynak gösterilmeden kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.
Copyright © 2007 Anatolianrock.com