Ana SayfaMurder King

> Biyografi

 Biyografi | Diskografi | Fotoğraflar | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Forum

“Murder King” ilk olarak 2002 yılında “Özgür Özkan” (Ex-Humanity, Soul Sacrifice, Ascraeus) ve Alper Tabakçılar (Catafalque) tarafından kuruldu. O zamanki amaç; barlardaki kendini tekrarlayan şarkıları çalmamak, yeni ve sert bir tarz ortaya koyabilmekti.

Murder King - 2002
-----------------------
Alper Tabakçılar - Guitar
Özgur Özkan - Bass/Vocals
Arın Baykurt - Drums (Catafalque’s Guitar Player)

Bu kadroyla o zamanın tek uygun mekanı “CARAVAN”da sahne alındı. Klasikleşmiş Metal coverları ve sert Thrash şarkılarının yanı sıra o zamana kadar barlarda çalınmayan “COAL CHAMBER”, “STATIC-X” gibi grupların şarkıları da icra edildi. Bir kısım seyirci anlamakta zorlanırken, bir kısım seyirci ise çok memnundu.

Proje, temel sorun olan Rock Bar işletmecilerinin “Rock Müzik”ten anlamaması gibi bir gerçekle yüzleşerek birkaç program sonunda “sert çalıyorsunuz arkadaşlar” denerek bitirildi. O dönem bu müziğin sahnelenebileceği başka mekan olmadığı için proje rafa kalktı.

*** Yıl 2005 olduğunda “Özgür Özkan” ve “Onur Akça” projeyi tekrar hayata gecirmeye karar verdiler. Aslında düşünce yeni bir bar grubu oluşturmaktı. Fakat Özgür’ün “Murder King”in devamı olarak sahnede olmayı düşünmesiyle proje aynı isim ve aynı ruhu taşıyan bir yapıda ilerledi. Gruba gitaristler olarak “Alper Yürekoğlu” ve “Fırat Öz” dahil oldu. İyiki de geldiler ve bugüne varmamızı sağladılar. Grup mayıs 2005 – ocak 2007 arası “DOROCK Bar”da cumartesi geceleri sahne aldı. Sağlam bir dinleyici kitlesi ve kendilerinden (nedense) nefret eden ayrı bir kitle oluşturdu.

*** 2006 yılında grup, projelerinin ikinci ayağı olan akustik gecelere başladı. Oldukça keyif veren proje çarşamba geceleri hayata geçirildi.

*** 2007 yılı başında, grup uzun süre sahne aldığı “DOROCK Bar”dan ayrıldı. Sebepler çeşitliydi, irdelemeye gerek yoktu. Yeni mekan “SIN CITY ISTANBUL” olarak belirlendi. Ancak yıl ortasında grup “SIN CITY ISTANBUL”un el değiştirmesiyle tekrar “DOROCK Bar”a döndü. Ayrıca gruba “Özlem Tekin” ile yaptığı çalışmalardan tanıdığımız “Özhan Deneç” klavyeci olarak dahil oldu.

*** 2010’da “K6 Bar”da sahne alan grup aynı yıl içerisinde albüm çalışmalarına başladı. Daha sonra bir kez daha “DOROCK Bar” sahnesine dönüldü.

***2013 yılı ortalarında bass/vokal “Özgür Özkan” ile yollarını ayıran grup sürpriz bir isime, "Can Uzunallı" (Makine)'ya vokalistlik görevini devretti.

“Murder King” artık sayısı artan ve hayatla problemi olan bir kitleyi temsil ediyor. Bu yüzden markalaşmak zorunda. Bu yönde atılımlara başlandı. Besteler ve yeni programlarla sizinle olmaya sonuna kadar devam edecekler...

Can Uzunallı (Vocals):
Dokuz Eylül Üniversitesi Müzik Teknolojisi mezunu. Müziğe ilkokul döneminde piyano eğitimi alarak başladı. Çeşitli gruplarda davulcu ve gitarist görevlerini üstlendi. MAKiNE’nin kurucu üyelerinden biri olarak bu grupta birçok performansta yer aldı. 2010’da piyasaya çıkan “Makine" isimli ilk albümdeki tüm parçaların sözlerini yazdı, besteleme ve prodüksiyon sürecinde katkıda bulundu. Bireysel çalışmalarının yanı sıra çeşitli prodüksiyon, besteleme ve kayıt işlerinde de yer alan Uzunallı, 2013’te “MURDER KING”e dahil oldu.


Özhan Deneç (Guitars/ Back Vocals):
1982 doğumlu gitarist, aranjör ve prodüktör. Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü mezunu. 9 yaşından beri klavye, 15 yaşından beri gitar çalıyor. Özlem Tekin ''109876543210” ve “Kargalar'', Ayşe Saran ''Rüyadan Kaçış” ve “Hayal Kursam'' albümlerine beste, aranjörlük ve prodüktörlük yaptı. Ayrıca bu sanatçılarla reklam müzikleri de yaptı. Kariyerinde Sub-Zero, 4 Us, Özlem Tekin, Hande Yener, Ayşe Saran gibi sanatçı ve gruplarla konserlerde yer aldı ve bazıları ile beraber çalışmaya halen devam ediyor. Össan, 2007 yılından beri “MURDER KING” elemanı.

Onur Akça (Drums):
1983 Ankara doğumlu. Müziğe üvey babası sayesinde küçük yaşlarda davul çalmaya çalışarak başladı. Pera Güzel Sanatlar Akademisi Müzik/Davul Bölümü'nü bitirdi. 2012'de Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü'nü bitirdi. 2005'ten beri Pera Güzel Sanatlar'da ve özel olarak davul dersleri vermektedir. Yurtdışında bir çok festivalde sahne almış, SOUL SACRIFICE, ÖZLEM TEKİN, AYŞE SARAN, BLACK TOOTH, MELİS DAĞ, RISEBACK ve ÖZGE ÖZKAN ile çalışmakta ve aynı zamanda ses mühendisi olarak müzik hayatına devam etmektedir. Onur, 2005 yılından beri “MURDER KING” elemanı.

Fırat Öz (Guitars/ Back Vocals):
1982 doğumlu. Ortaokul yıllarında klasik gitar çalmaya başladı ve çeşitli resitallerde yer aldı. İlerleyen yıllarda elektro gitar çalmaya başladı ve bu noktada kendini ciddi anlamda geliştirdi. Üniversite yıllarında kendi grubu Definitive’i kurdu ve grubun beste ve kayıtları üzerinde halen çalışmaya devam etmekte. Funda Arar, Cihan Yıldız gibi isimlerle çalışıp albümlerinde çaldı. Ayşe Saran ile de çalışmalarını sürdürmekte. 2005 yılından beri “MURDER KING” elemanı.
Açıklama
Herşeyin başlangıcı 2002 yılına dayanmakta. Biraraya geldiklerinde amaçları sadece sevdikleri şarkıları çalmak ve eğlenmekti. Dönemsel olarak düşünüp ülkemiz şartları da ele alındığında bu işi canlı müzik yapılan mekanlarda paylaşmaya karar verdiler. Zaten önceki zamanlardan sahne deneyimleri olan bu isimler, doğru zamanda doğru işi yapmanın avantajıyla macerasına başlamış oldu. Bu zevki paylaşan, çoğunlukla kendi jenerasyonlarından ve genele bakıldığında birçok yaş grubunu barındıran bir kitle oluşturmayı başardılar kısa zamanda. Listelerini oluşturup sahneye ilk adım attıklarında ise Türkiye’nin en sevilen yorum grubu olacaklarını bilmiyorlardı.

Amatör birçok oluşum onlara bu ünvanı sıkça layık gördü, piyasa dediğimiz ortam ise bu dünyaya zaten uzaktı. Belli müzik türleri ve belli isimler onlara yetiyordu. Buna rağmen “Murder King” birçok yıldönümü partisinde sahne aldığı gibi artan popülaritesi sayesinde Ankara, İzmir, Çanakkale, Antalya gibi birçok şehirde çalma fırsatı bulurken, Kıbrıs’ta da sahne alarak bu çemberi genişletti. Yıllar içerisinde devamlı çalma fırsatı bulan grup, 500’ün üstünde performans ve onbinlerce kişiye sahne yapma imkanıyla da ülkemizin en çok sahne alan ve kitleye çalan gruplarından biri oldu.

Grup elemanları arasında müzik eğitimi alanlar olduğu kadar bu işe mesleklerini bir yana koyup devam edenler de bulunmakta. Bu sentez, teknik alanın yanı sıra tutku anlamında da bir avantaj. Grup içinde olduğu kadar dinleyici anlamında da değişik platformlardan insanları aynı müzik zevki altında buluşturmayı başarıyorlar. Yaptıkları çalışmalar da bu geniş persfektif üzerine.

“Murder King” yıllaca İstanbul’un rock ve metal mekanlarında sahne aldı. Bunu yaparken bir strateji uygulamadı, tanıtım yapmadı. Duyan duymayana, gören görmeyene, bilen bilmeyene anlattı. Grup bu noktaya bu avantajı kullanarak geldi. 150 şarkının üstünde ciddi bir playlist’e sahip olan “Murder King”, bu alanda türünün en iddialı oluşumu denebilir.
Yıllar geçtikçe bu sayı artarken müzikte farklı arayışlara da girişildi. Bilindik popüler Türkçe şarkıları kendi tarzlarında yorumladılar. “Aşk” isimli şarkı başta olmak üzere, yapılan şarkılar büyük ilgi gördü. MySpace paylaşım sitesinde bulunan şarkılar yine onbinlerce kez dinlendi ve paylaşıldı.
Bu noktada “Murder King” Türkçe sözlü müzik kulvarında da iddialı olduğunu gösterdi ve kendi bestelerini yapmaya başladı. Yakın zamanda bu parçaları takipçileriyle paylaşmak, kitleyi genişletmek, mekanların dışına çıkıp konserler veren, klipler çeken ve türünün alışık olmadığı oranda medyayı kullanabilen bir grup olmak istiyor.

MURDER KING şarkı sözlerinde insan duyguları kadar, psikolojik ve siyasal konuları da işliyor. Bunu okuyan SiZ’i bu ilerleyişin bir parçası olmaya davet ediyoruz. MURDER KING dünyasında İSTENİYORSUNUZ!

Okunma Sayısı: 3761
Katkı Sağlayanlar:
- umutkmrl - Sanatçıyı önerdi. - 22 Mart 2014 07:54:44
- umutkmrl - Sanatçı biyografisini gönderdi. - 22 Mart 2014 07:54:44

 

Forum | Aktif Üyeler | Sohbet | Mesaj Merkezi | Müzik Dinle | Müzik Listelerim | Video İzle

Yerli Gruplar | Yabancı Gruplar | Amatör Gruplar | Demolar

Biyografiler | Diskografiler | Sanatçı Fotoğrafları | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Basın Bilgileri

Üyelik | Ayarlar | Üye Ara | İletişim | ReklamSite içerisindeki materyallerin kaynak gösterilmeden kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.
Copyright © 2007 Anatolianrock.com