Ana SayfaMarilyn Manson

> Biyografi

 Biyografi | Diskografi | Fotoğraflar | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Forum
Marilyn Manson

İster sevin ister nefret edin, kendine "Yobaz Yıldız" diyen bu sevimli adam kesinlikle 1990'ların en adı çıkmış ve en çok tartışılan ünlüleri arasında... Serbestliği getirdiği için kimilerinin bir kurtarıcı, kahraman olarak baktığı Manson seks, uyuşturucu ve Şeytancılık üzerine kurulmuş bir platformdan yükselen "serseri"lerden oluşan bir dizinin son elemanı... Eleştirmenlerce çok hor görülse de metale büründürdüğü kimlik, günümüzün tüketici gençlerince çok tutuldu. Tutucu siyasetçiler ve duyarlı anne babaların önlem almak için gerçekten büyük çaba sarfettiği Manson zekice hazırlanmış programlarıyla bir anda yeniyetmelerin ihtiyaç duydukları "karşıt-kahraman" oluverdi. Brian Warner ismiyle Canton, Ohio'da dünyaya gelen Manson; 18 yaşındayken, müzik yazarı olarak çalışacağı Tampa Bay, Florida'ya taşındı. 1989'da yalnız, yabancı ve gitarist Scott Mitchell ile tanıştı; bir grup kurmaya karar verdiler. Mitchell adını Daisy Berkowitz, Warner ise Marilyn Manson olarak değiştirdi.

Basçı Gidget Gein ve klavyeci Madonna Wayne-Gacy'nin de gruba katılmasıyla, topluluk (Marilyn Manson and the Spooky Kids) kendi başına kasetler çıkarmaya ve küçük yerlerde çalmaya başladılar. Manson'un kendine özgü makyajları ve el yapımı özel efektler ile birlikte topluluğun Gotik sahne gösterileri oldukça dikkat çekmeye başladı. Davul makinelerini atıp yerine Sara Lee Lucas'ı almalarıyla, ekibin müziği daha sert ve yırtıcı bir şekil aldı. 1992'de Güney Florida civarlarındaki en popüler hareketlerden biriydiler. 1993'te Nine Inch Nails'den Trent Reznor heyecanla hem Nothing Records için bir kontrat teklifi, hem de gelecek baharda NIN'a açılma şansı sundu. İki teklifi de kabul eden Manson'un ilk uzunçaları "Portrait Of An American Family" 1994 yazında geldi. Gein'in yerine gelen yeni basçı Twiggy Ramirez ile birlikte topluluğun kötü ünü yavaş yavaş duyulmaya veartmaya başladı. Salt Lake City'deki bir gösteri sırasında, henüz hiç de tanınmış sayılmazlarken, Marilyn Manson bir Mormon İncili kopyasını sahnede paramparça etti. Bunun üzerine Şeytan Kilisesi'nin kurucusu Anton LaVey de Manson'u Aziz ilan etti ve kutsadı.

Kimi izleyiciler Manson'ın hareketlerini önemsememiş gözüküyorsa da 7'den 70'e herkes etkileniyordu. 1995'teki "Smells Like Children" EP'si ve Eurythmics'in parçası "Sweet Dreams (Are Made Of This)"in yorumlamaları onları bir anda tüm medyanın ilgi odağı yaptı. Kısa bir süre sonra Berkowitz yerini gitarist Zim Zum'a bırakarak ayrıldı; sonraki LP "Antichrist Superstar" 1996'da geldi. Listelerde üçüncülüğe kadar yükselen albümle birlikte Manson'un popülerliği de artmış oldu. Daha çok tanındıkça çevresindeki tartışmalar da alevleniyor, daha çok düşman kazanıyordu. Konserleri sivil toplum örgütlerince düzenli olarak boykot ediliyor, müziği sağcı, dinci kesimin geniş çaplı saldırılarına maruz kalıyordu. Yine de medya ile arası çokiyiydi, bu da onun devrimci amaçlarının içtenliğine gölge düşürüyordu. Rolling Stone'da çıkan bir kuruluş hikayesi ve yok satan bir özyaşamöyküsü "The Long Hard Road Out Of Hell" ile (ki bu aynı zamanda Spawn için yaptığı film müziğinin de adıydı), bir kısım izleyiciler de Manson'ın Şeytan'a ruhunu satıp satmadığı konusunda kararsız kaldılar. "Mechanical Animals" 1998'de piyasaya sürüldü ve yine büyük tepki, eleştiri topladı. Matrix için yaptığı "Rock Is Dead" parçası da sevenlerince büyük beğeniyle karşılandı... Sonuç olarak Marilyn Manson farklı olduğunun farkında -ve bunun da tadını çıkarıyor.

Güney Florida’nın undergraund müzik sahnesinde 1989 a kadar pek çok grup yükselmiş ,burada pek çok müzikal hareket vuku bulmuştu.Fort Launderdale de tohumları atılan The Spooky Kids in önce Amerika’da sonrada dünya genelinde yaratacağı intifal daha ilk günlerden tahmin edilebiliyordu.Ortalama bir Amerikan gencinden dış görünüş itibari ile hiç bir farkı bulunmayan Ohio’lu Brian Warner , Florida’ya ayak bastığında 18 yaşındaydı.
Amerikan kültürünün gediklerinde kafayı takmış genç gazeteci adayı Brain Warner ve kısa müzik geçmişinde beş grup devirişliği olan sabırsız gitarist Scott Mitchell Putesky,dünyayı yerinden oynatacak bir müziğin peşine birlikte düştüler.Lokal dergilerde pek çok müzik makalesi kapak konusu olan Warner ve cocteau twins/sonic youth kırması müziği ile yerel başarı elde eden ındia loves you’nun kurucusu Putesky,güçlerini derhal birleştirdiler.
Warner ilk iş olarak kendisine bir sahne ismi buldu.Putesky ile birlikte hayalini kurdukları muazzam projeye yakışır bir şekilde,aylarca tabloid gazetelerini taradıktan sonra 1960’ların büyük ikonu’nun adlarından Marilyn Manson ismini yarattı.Putesky’de Marliyn in yarattığı ilüzyona kısa sürede ayak uydurdu ve dukes of hazzard dizisinin kült karekteri daisy duke ile son of sam mr.44 ya da Mister Monster lakapları ile tanınan seri katil David Berkowitz in isimlerinden devşirme daisy Berkowitz i sahne ismi olarak belirledi.
böylece hem bir grubun,hemde ikinci kuşak Manson ailesinin ilk haline gelindi.
1990 a gelindiğinde grubun ismi Marilyn Manson&The Spooky Kids olarak geçiyordu.Grubun ilk kadrosunda sonraki yıllarda meşhur Floridalı metal grubu collapsing lungs'a ve ardından da nation of fear 'a katılacak olan bascı Olivia Newton-Bundy ,The Spooky Kids ekibinde uzun süre kalmayacak olan klavyeci Zsa Zsa Speck ve bir drum machine yer alıyordu.Newton Bundy nin yerine Gidget Gein in ve Speck in yerine Madonna Wayne Gacy in alınması uzun sürmedi.
Marilyn Manson&The Spooky Kids ilk demo kasetleri meat beat cleaver beat ,snuffy's VCRve big blacks bus'ı ardarda yayınladı.Elden ele gezen demo typler gereken işlevi görmüş ve grup,nine inch nails'in yaz turnesine dahil bir konserin açılış grubu olmakla onurlandırılmıştı.O sıralarda TVT ile kavgası süren ve henüz kendi firmasını kurmamış bulunan Trent Rezgor ,genç grubun enerjisinden bir hayli etkilendi."Sanırım orta batıdan gelen iki şeytani zeka olmamız bizi yakınlaştırdı"diyen Manson ve Trent Reznor,uzun süreli bir dostluğun temellerini attılar.
The Spooky Kids başlangıçtaki amacına sadakat göstererek müziğini ve görsel bir şovu insanlara ulaştırmaya başladı.Manson'ın Charles Manson'ın meşhur bir dizaynından etkilenerek hazırladığı ilk grup logosu eyes'ın basılı olduğu tişörtler ve stickerlar Florida dükkanları ve sokakları süslüyordu.
Manson’ın gazetecilik yaptığı dönemde edindiği bağlantılar "big black bus"demosundan şarkıların local rock istasyonlarında çalınmasını sağladı.Aynı günlerde ,The Spooky Kids ,geçmişin endüstriyel ve gotik müzik sahnesinden ödünç alınmış teatral bir gösteriyle Florida dışında da adını duyurdu .Çarmıha gerilmiş tiyatrocuların ,sex shoplardan kiralanmış yetişkin oyuncaklarının derisi yüzülmüş keçi kafalarının başrolü kaptığı The Spooky Kids gösterileri Charles Manson plaklarından alınmış sample'lar ve Manson’ın the cat in the hat okumaları sayesinde iyice ilgi çekici hale geliyordu.Bütün Spooky Kids üyeleri sahne isimlerine hakkını verir biçimde Amerikan kültürünün parodisini yapmaya koyulmuş ve farklı açılardan saldıran bir ikonacılığın icrasına girmişlerdi.
1991 de The Spooky Kids ,o güne dek grup saydıkları Drum Machine'e veda ettiler.Söz konusu Drum Machine'nin jübilesi florida çapında dağıtılan bir haber bülteniyle yayıldı ve grup karikatürlerinin Dr.Sessus figürlerinin ,scooby doo dan karakterin çengelli iğnelerinin yer aldığı bu kült koleksiyon nesnesinde Sara Lee Lucas ın gruba katılımı müjdelendi. Bugün genel olarak Lucas ‘ın1992 tarihli,The Family Jams ile aileye katılmış olduğu varsayılıyor olsa bile ,1991 tarihli,lunchbox’da da Lucax’ın çalmış olabileceği söyleniyor.Sara Lee Lucax’ın gruba katılımı geçekten de muazzam etkinliklere yol açtı.The Spooky Kids artık daha sağlam şarkılar yazıyor,Cake and Sodomy ve My Monkey gibi klasikler bu dönemde yaratılıyordu.Thrash hardcore ve alternative müziklerin egemenlik sürdüğü Florida sahnesinde artık güçlü bir The Spooky kids kitlesinden söz etmek de mümkündü.Sadece grubu değil grubun etrafında toplanan fan kitlesini de tanımlayan The Spooky Kids lafı müzik basınında da satır aralarında yerleştirilir oldu.1992’de The Spooky Kids Florida sahnesinin prestijli ödüllerinden slammy’lerde best hard alternative band ve band of the year ile onurlandırıldı.
Aynı yılın bir diğer önemli olayı 30 ocak 2 şubat arasında Button South’da gerçekleştirilen Miami rocks east coast music forum oldu.Yerel müzik endüstrisi tarafından Florida sahnesine ülkenin dikkatini çekmek için tasarlanan Miami rocks’da Marilyn Manson&The Spooky Kids,1 şubat günü müthiş bir performans gösterdi.Event’a katılan onlarca gazetecinin menajerlerin rodyocunun prodöktör ün The Spooky Kids’e dikkat kesilmemesi zaten olanaksızdı.Grubun arkasındaki destek güçlerde bir hayli ilgi çekiçiydi.Fanların çıkardığı haber bülteni,konsept flayerlar ve grup hakkındaki aramaları 24 saat boyunca cevaplandırılan telesekreterler The Spooky Kids in kendi medyasına sahip olduğunu onaylıyordu.1991’de Florida da yayınlanan bir yerel gazetede yer alan röportajında Marilyn Manson learning swim’in sözlerini fanlarına ithaf ettiğini söylüyor ve bu noktaya geldikten sonra geri atmaya niyetim yok çocukların ve genç insanların düşüncelerini etkilemek gibi bir misyonum var bu yüzden sözlerimi itina ile seçiyorum söylediğim şeylerden asla gocunmuyorum diyordu.Marilyn Manson sadece 22 yaşında idi.Ancak altına girdiği sorumluluk fanların ona yeni bir lakap takmasına ön ayak oldu”Daddy”
Gündemdeki fan kitlesi için Marilyn Manson ve ailesi hakkında elde edilecek en sağlam veriler kuşkusuz grubun demo teyplerinde yer alıyordu.ilk iki demo “meat beat cleaver beat ve snuffy’s VCR’da Manson ve Berkwitz’in sonraki yıllarda bir fan a verdiği röportaj da söylediği gibi asla satılmaması gereken ürkütücü bir enstürumantel sound elde etmişlerdi.ikili ile birlikte çalışan stüdyo teknisyeni Graveyard Ralph Cavallaro’nun söylediğine göre “big black bus”taki kadroda aynı idi.Berkowitz,yamahaRX8 synthsizer’ıyla bir grubun işini tek başına yapıyordu.1990 tarihli demo teyp grist o line The Spooky Kids in grup demosu anlamına gelen ilk demosu oldu .”After school special”(ocak1991)”lunchbox”(1991oratsı)”the family jams”(1992)ortası ve grubun son kaset kaydı”refrigator”(1993başı)fanlara ulaştırıldı.çok yönlü bay Berkwoitz tarafından prodükte edilen ve Manson’ın görsel tasarımı ile renklendirilen bu küçük hazinelerde ‘cake and sodomy’, ‘dope hat lunch box’my monkey’,dogma ve cyclops gibi klasiklerim ilk halleri yer alıyordu.
1992-1995
Bir Amerikan Ailesinin Portresi
1992 yılları sonlarında grup ismi Marilyn Manson&The Spooky Kids’den Marilyn Manson a dönüştürüldü.Bu durum insanların kafasının karışmasına,grubun artıkone-man Project olarak algılanmasına sebeb olmuştu.1993 slammy’lerde MM band of the year best hard alternative band bets local release ve song of the year adaylıklarını aldı .Bay Manson en iyi vokalist ödülünün de adayları arasında idi.Bay Manson aynı zaman da ödül törenin yıldızı oldu ve saigon kick’e the lizard ile kazandırdıkları best nationalk release ödülünü taktim etti.1993 yazında Manson’lar trend Renzor ile yeniden bir araya geldiler TVT den bağımsızlığını ilan eden Renzor yeni kurduğu nothing records’a Manson’ları bağlamak üzere Florida’ya gelmişti.Criteria stüdyolarında portrait of American family’nin kayıtları devam ederken Manson’lar NN ‘in self destruct ’94 turnesine ait gruplar oldular.
“Portrait of American family nin kayıtları maalesef huşu içinde devam etmedi.Renzor “the downward spiral için kendi stüdyosuna kapanma kararı aldı.onun yerine MM in sound una heyecan katması beklenen prodöktor Roli Mossiman atandı.daha önce young gods machine of loving grace ve foetus albümlerinde sound sihirbazlığı yapan Mossiman MM’in beklentilerini karşılamamıştı..Zamana karşı yarışan MM Renzor dan onay alınca Mossiman’dan bağımsız hareket etmeye karar verildi.Grup Los Angels’taki record plant e kapandı ve günde 15 saat çalışarak yedi haftayı kayıtlarda geçirdi.Ocak 1994’te kayıtları tamamlanan LP nothing records’ın dağıtımcısı interscopes’a ulaştırıldı.1993 noel’e girildiğinde Gein grubu terk etti.Bay Manson ona göre uyuşturucu bağımlılığı bizim için bas çalmaktan daha önemli diyordu.Tıpkı yıllar önce sex pistols da yaşanan basçı değişikliğine benzer bir değişim yaşandı.Lokal sahneden kanka grub amboog Alard’ın yırtık kotlar ve beyaz gömlekler içindeki basçısı Jeordie White Manson ailesine katıldı .Genç Jordie birkaç gün içinde şiddetli bir mutasyona uğrayarak Newyork Dallas dan alıntılanmış multi-sesüel bir imaja gotik estetikliğini ataçladı ve Manson ailesi nin bay Manson’dan sonra en çok konuşulan karakterini yarattı.Twiggy Ramirez.
Floridanın başa baş giden iki ailesi Amboog’lar ve Manson’lar arasında sözlü ve fiziksel ve kavgaların yaşanmasına sebeb olan bu durum her iki grubunda yeniden ulusal medyanın sayfalarına yerleşmesini sağlamıştı.serhat Portrait of an American family için tasarlanan CD grafiklerinin basına sızdırılması ile kıyamet koptu.Bay Manson’ın çocukken çekilmiş çıplak bir fotoğrafı CD kapağında yer alacaktı.Ancak ulusal medyanın bastırmasıyla İnterscope record’a CD kapağını değiştirme kararı verdi.9 haziran 1994 te albümden ilk single get your gunn provokatif bir video klip eşliğinde piyasaya verildi.12 haziran günü ise Portrait of an American family raflara vurdu.1994 slammy ödül töreninde 3 temmuz grubun başarısı 1200 fan’ın katıldığı özel bir konserle kutlandı.NIN turnesinde geçen üç aydan sonra Manson ailesi ilk ulusal turnesine çıktı.Aynı günlerde internette muazzam bir tanıtım şöleni yaşanıyordu.Alt Music’nin haber grubundan bağımsızlaşan Manson fanları alt.music.Marilyn Manson haber grubunu kurdular .İki ayrı mail grubu ile birlikte her geçen gün yenileri türeyen fan siteleri Marilyn Manson’a şu ana kadar kırılmayan bir rekor getirdi.serhat Marilyn Manson tüm zamanların en kısa sürede en çok fan web sitesi üretilen grubu oldu.Newyork time sın 1994 yılı sonu değerlendirmesinde yer verdiği habere göre altavista ya anahtar kelime olarak Manson yazıldığında Charles Manson’a adanmış web sitelerinin nerdeyse 100 katı kadar Marilyn Manson ve ailesine adanmış web sitelerine ulaşılıyortdu.Marilyn Manson artık Amerika’da Charles Manson’dan daha büyüktü.
Marilyn Manson’ın git gide büyümesinin muhafazakar Amerikan toplumunda yarattığı etkiyi en iyi açıklayan kelime kesinlikle “infal”olacaktır.drag-queen edasıyla ortalıkta salınan American Mainstreem müzik endüstrisinin kesin bir reddedişte olduğu endüstriyel müziği mahalle marketlerinin raflarında taşıyan gotik ve gore estetiklerini bir araya getiren şovlarını BDSM sanatının hinlikleriyle süsleyen popüler amerikan müziğini yeniden felsefeyle diğer sanat dallarıyla ve gizli ilimlerle ilişkilendiren Marilyn Manson kesinlikle 1 numaralı toplum düşmanı idi.MM tarihinde hiçte sıra dışı olmayan konser iptalleri yasaklar pretestolar çoktan başlamıştı.Amerikanın gizli Mormon Cumhuriyeti diyebileceğimiz Utah’a bağlı salt lake city’de 18 ekim günü verilmesi planlanan MM konseri belediye konseyinin kararı ile bir takım kurallara bağlandı.Manson ailesini 16 ekim günü Las Vegas konserlerinde izleyen belediye yetkilileri NIN ve MM’in birlikte sahne alacakları 18 ekim konserinde bay Manson’ın şarkı aralarında konuşmasını yasaklıyor bazı şarkı sözlerini değiştirmesini istiyor ve MM Merchandise’ının kentte satışını yasaklıyordu.Reznor ve MM üyeleri belediye konseyinin kararını kabul etmedi.Manson’ların salt lake cityde çalışması yasaklandı.Ancak NIN’ın sahnesi sırasında bir sürpriz yaşandı ve Reznor bay Manson u sahneye davet etti.Sahneye elinde book of mormon’ın bir kopyası ile çıkan bay Manson ,çoğunluğun inançları ve cehaletle ilgili etkili bir konuşma yaptı.Reznor ise MM in konser yasağı ile ilgili SLC belediye konseyinin kendisine gönderdiği mektubu okudu.uzun zamandır Anton Szandor Lavey in felsefesinden etkilenmiş olan bay Manson ekim ayında Lavey ile tanıştı ve Lavey tarafından kilisenin rahiplarinden biri olarak ilan edilerek Reverend sıfatını aldı.
POAAF den çıkan ikinci single lunchbox NIN turnesinde çekilmiş 48 dakikalık bir yol video su ile birlikte piyasaya verildi.Indie film yönetmeni Richard Kern in çektiği video nun devamı Monster Voodoo machine in alt grubu olduğu ilk resmi Marilyn Manson turnesinde çekilecekti.13 ocak ta Dallas’daki Trees konser salonun da verilen konser söz konusu turnenin olaylı ilk konseri oldu.Monster Voodoo machine’nin sahne şovu sırasında kullandığı ölü tavuk parçaları ve sakatat familyasından bir takım uzuvlar derhal ulusal medyanın manşetlerine yansıdı.Sakatat kullanımı Marilyn Manson ile özleştirilmişti.Aynı günlerde Sara Lee Lucas ,Marilyn ile anlaşamadığı gerekçesi ile grubu terk etti ve yerine aslen bir stüdyo teknisyeni olan Ginger Fish atandı.Marilyn Manson’ın da kişisel olarak grubun önüne geçmesi de aslen bu tarihlere rastlıyor.Marily’in Glenn Danzing ile yakınlaşması efsanevi Headbangers balla verdiği bir röportajda Danzing in turne otobüsü şoförü Tony Winngs ile seks yaptığını ima etmesi hep bu döneme ait haberler.Glean Danzing ve Marilyn Manson ın yakınlaştıran asıl olayın ne olduğunu ise pogo şöyle söylüyor “turne sırasındaki bir konserden sonra şov yaptığımız bir salonun irikıyım bodyguardları üzerimize atladı.Marilyn ben ve turne menajerimiz Frankie sıkı bir dayak yiyorduk.Marilyn’in hayatından gerçekten endişe etmiştim ama etrafımdaki kas yığınlarını aşıp ona yardım etmem imkansızdı.sonra ansızın Glenn, ortaya çıktı ve boudyguard’ların hepsini devirdi.Bugün ne zaman Glenn’den bahsedilse Marilyn’de bende ah evet o adam mı?işte hayatımızı kurtaran adam deriz.Bugün hayatta isek bunu Glenn’e borçluyuz.
1995-1997
Çocuklarınızı Almaya Geldik
Bütün bunlar olup biterken Manson ailesinin artık Florida’ya gidip kendilerine ayrılan Slammy ödüllerini alacak vakit dahi bulamıyor oluşu oldukça anlaşılır.Danzing ve Korn ile Amerika’yı turlamaya devam eden,bir dolu sansür ve yasak mevzusu ile uğraşmak durumunda kalan Manson’lar,olaylı Dope Hlat video’sunun müzik televizyonlarında dönmeye başladığı günlerde ikinci albüm için stüdyoya girdiler.EP formatında hazırlanan “smells like children” manson ailesinin Amerikan kültürünü yorumlayış tarzına yeni bir açı kazandırıyordu.Willy Wonka karakterini üzerine geçiren bay Mnason grup üyelerinin en sevdiği şarkıların cover’landığı “smells like children” döneminde müthiş bir teatral karakter yaratmıştı.”Portrait of an american family”nin altın plak statüsüne ulaştığı hafta “smells like children “bill board listelerine 53 numaradan giriş yaptı.”SLC”’ın müthiş sound’u dikkatleri manson ailesinin diğer üyelerine çevrilmesine de ön ayak oldu.Daisy Berkovitz, Guitar World ‘e tek başına röportaj vererek bu alanda gruba ilk deneyimini yaşattı.Gitar dergilerinin yılsonu değerlendirmelerinde Berkwoitz’in ismi en iyi yeni gitaristler arasında anılıyordu.Marilyn Manson Amerika’da kült statüsüne ulaşmıştı.Live Wire dergisinde yayınlanan bir makalede şu cümleye vurgu yapılıyordu”işte Amerika’nın en heycan verici yanı .Travmatik yeni gruplar !Ve bunların en ateşlisi Marilyn Manson.Bu grubu onlar hapse girmeden ,ülkeden sürülmeden,ya da bir cinayete kurban gitmeden önce yakalayın.Bu sizin son şansınız olabilir.”
Smells like children turnesi ,12 eylül 1995 günü Tulsa’daki cain’s Ballroom’da başladı.Beş ay süren turne Amerika rock’n roll tarihinin gördüğü en ekstrem teatral şovlara sahne oluyordu.Turne sırasında Berkwoitz güçlü bir grip virüsüne yakalandı.Diğer grup üyelerinin de bir takım sağlık problemleri ortaya çıktı.Marilyn Manson bronşite yakalandı ve turne boyunca pek çok konser salonunda dev bir oksijen çadırının içinde getirildi.Bugün hala fanlar tarafından snow tour olarak anılan bu turnenin son birkaç konseri bay Manson’ın bronşiti yüzünden iptal edildi.1996’nın ilk günlerinde Manson ailesi cephesinde bir takım kıpırdanmalar yaşanıyordu.Manson ların kıyametin soundrack’ı olarak adlandırdıkları albümle ilgili olarak bay Manson ve Twiggy hakkında verilen röportajlar hala daha Manson ailesinden çıkmış en ekstrem röportajlar olarak anılır.Bay Manson ve Twiggy kayıtların nasıl gittiği ile ilgili sorulara “Kayıtlar çoktan bitti,çünkü bu gelecekten gelen bir albüm;birkaç yıl sonrasında bu albümü yapıp bir kapsülün içine koyduk ve şimdiye yolladık”cevabını veriyorlardı.”Antichrist Superstar” ikilinin söylediğine bakılacak olunursa bildiğimiz anlamıyla kıyametin yaşandığı günlerde kaydedilip 1996’ya ışınlanmıştı.Gerçekte Trent Reznor’ın New Orleans’daki stüdyosunda kaydedilen “Antichrist Superstar’ın” etrafında bir dolu söylenti vardı.Insomania’ya aynı günlerde yakalanan Bay Manson ve Trent Reznor, Kabalistik öğreti,simya ve kara büyü gibi konulara kendilerini kaptırmışlardı.Manson ailesinin diğer fertleri ise ağır uyuşturucular kullanıyorlardı artık.Bunun son Marilyn Manson albümü olacağı çünkü grubun ve 100’e yakın fan’ın bir toplu intihar söylentisi yayıldı.Bu tuhaf proje etrafında döndürülen söylentiler ne olursa olsun hiçbiri Daisy Berkowitz’le ilgili ayrılık söylentileri kadar kabul edilemez değildi.O dönemde ancak “şaka gibi” diyebildiğimiz bu söylenti Nisan ayında gerçek oldu ve Berkowitz MM’in yeni rotasına uyum sağlayamadığını söyleyerek gruptan ayrıldı.Fanların kederi büyüktü zira Daisy Berkwoitz her zaman için gizli fan favorisi konumunu korumuştu.Marilyn Manson ve Daisy Berkwoitz arasında tansiyonun yükseldiği zirve anı aslında New York City’deki yılbaşı konserinde Marilyn Manson,Berkwoitz’i sahneden ittiğinde yaşanmıştı.Ama bunu sahne şovunun bir parçası olarak gören fanlar durumun ne kadar vahim olduğunu o sırada algılayamamışlardı.Manson’a göre Berkwoitz’in kendini ve ideallerini grup uğruna kurban etmemesi affedilir gibi değildi.Berkwoitz cephesinde ise Manson’ın artık grup kimliğini bozan rock’n’roll şahsiyeti haline dönüşmüş olması büyük sorundu.Daisy Berkowitz,finansal haklarını korumak için grup aleyhine bir dava açtı.Bu dava hiçbir zaman sağlam bir sonuça ulaşamadı.Berkwoitz,1997’de Three Ton Gate adıyla”Vanishing Century”albümünü yaptı.Artık sahne ismi olara Artist Formerly Known As Daisy’i kullanıyordu.Ardından da Florida çıkışlı shock rock bebekleri Jack of jill’e katıldı.Aylarca ertelenen Antichrist Superstar”ın çıkışı 8 ekim gününe denk geldi.7 ekim’i 8 ekime bağlayan gece Amerika’daki neredeyse bütün müzik dükkanları MM fanlarının talebini karşılaya bilmek için açıktı.Albüm Bilboard listelerine 3 numaradan giriş yaptı. 1990 ların en büyük albümlerinden biri yaratılmıştı,ve bu yaratım MM etrafsında dönen şehir efsanelerinin de iyice zirveye vurmasına sebeb olmuştu.1996 nın Halloween şovunda Marilyn manson un intihar edeceği dedikoduları sanırım bu dedikoduların en eğlencelilerinden biriydi.
1997-1999
O artık gerçek bir yıldız
1998 in başlarında yeni MM albümü ile ilgili ilk veriler fan’lara ulaşmaya başladı.MTV’nin year in the rock programına katılım gösteren bay Manson “eğer Antichrist Superstar”kötülüğün cennetten kovulması ve dünyaya düşmesi ile ilgiliyse,bundan sonraki albümümüzde kötülüğün yeryüzündeki faaliyetleri ile ilgili olacak.Kötülüğün anası yeryüzündeki insan topluluğuna uyum sağlamaya çalışırken nasıl debelendiyse ve her ne hissettiyse bu albüme aktaracağız”diyordu.Aynı günlerde manson ailesinin malikanesin de bir takım kavgalar yaşanmaya başlamıştı.Bay Manson’ın üçünçü albüm için kadim dostu Billy corgan’ın prodüktörlük yapacağını ve albümün misklerinin de Dust brother’s a teslim edeceğini söylemesi Trent Reznor’ı memnun etmemişti.Reznor’un eğer bir gruba yardım ettiysem ve bu grup kendi grubumla aynı düzeye ,hatta kendi grubumdan daha üst bir düzeye geldiyse kendimi gerçekten bir garip hissederim daha da garip olanı ise ödenmemiş vefa borçlarıdır lafına Manson’ın cevabı 17 kasım günü Toronto’da düzenlenen basın toplantısında geldi:”dürüst olmak gerekirse Trent ile antichrist süperstar döneminden beri hiç konuşmadım,dolayısı ile dostluğumuzun nasıl bir dönem yaşadığı hakkında zerre fikrim yok.Trent’e güçlü duygular duymuyorum,eğer yeniden bir araya geleceksek bu sefer gerçekten yakın olmalıyız.Trent ile gerçekten dost olmayı diliyorum”.
Mayıs ayında Marilyn synth pop’un kitabını yazan Gary Numan’ın Los Angeles konserinde Numan ile birlikte sahneye çıktı.20 temmuz günü ise yeni MM albümü “Machinal Animals”’ın 15 eylül günü piyasaya verileceği duyruldu.Hole’un Celebrity Skin”ini için prodöktor koltuğuna oturan Micheal Beinhorn,”Machanical Animals” içinde aynısını yapacaktı.MM şok yaratmanın bütün inceliklerini biliyordu.Fanlar için o güne kadar yaşanmış en büyük şoklardan biri 22 temmuzda geldi.O sıralarda grubun katıldığı yaz festivallerinde sağlık gerekçesi ile sahne alamayan Zim Zum Marilyn tarafından yapılan sert bir açıklamayla gruptan atıldı.Yerine ise Rob Halford’un endüstriyel müzik projesi Two’dan tanına John Lowery alındı ve Lowery kısa sürede John 5 e dönüştü.Zim Zum’un gruptan atılışı o ana kadar ki eleman değişikliklerinin en şenliklisi olmuştu kuşkusuz.Grup tan atılmadığı kendi isteği ile grubu terk ettiği konusunda ısrar eden Zim Zum dönemin müzik medyasına eski grup arkadaşlarının seksüel tercihi ile ilgili tuhaf açıklamalar yapıyordu.John Lowery aynı yılın başında noting records’dan debult albümünü yayınlayan Two’da huzur bulamamıştı.Zira Rop Halfrod’ın Judas priest’teki geçmişi ve fanlarının bu endüstriyel metal mevzusunu desteklemiyor oluşu Two’u yarı yolda bıraktı.Lowery ,David Lee Roth için çalmaya başladığında,ise aynı vukuat yaşanmıştı.Ama şunu eklemek lazım;Lowery’nin MM e katılımıda Roth’un turne gitaristi olması kadar garip kaçıyordu.”Machinal Animals ta ilk single “Dope show ‘a çekilen klipte John5 MM fanlarına takdim edildi.Nick Roeg’in Dacid Bowie’li kült filmi The man Who Fell To Earth’dan esinlenerek Paul Hunter tarafından çekilen video MM’in müzikal anlamda yeni bir yola saptığını iyice belli ediyordu:Glitter&glam rock .Ağustos ayında Marilyn Manson ,Dee Snider’ın film projesi Strange Land için soundtrack şarkılar kaydetti.Dee Snider’ın ismini The Exorcistten alan Captain Howdy isimli yarı modern yarı ilkel bir manyağın hikayesini anlattığı filmin soundtrack’ında MM ‘in kaydettiği şarkılardan sadece “sweet tooth” yer aldı.
Marilyn manson machinal s animals döneminde imaj itibarı ile mutasyona uğradı.ve yeni bir anti kahraman yarattı.:Omega.bu yeni doğumlu anti-kahramanın MM fanlarıyla tanışması ise grubun yeni web sitesi
üzerinden gerçekleştirilen chat’te gerçekleşti.9 eylül günü yapılan bu chatle birlikte o güne dek altı ay boyunca şanslı fanların beta test e tabi tuttukları site yayına geçti.10 eylül Perşembe gecesi MTV video music awards’da dope show gösterisi yaşandı ve machinal animals piyasaya verildiği hafta 223 bin kopya satarak bilboard listelerine 1 numaradan giriş yaptı.Kasım ayında düzenlenen bilboard music video awards’da ‘dope show’best hard rock/heavy metal clip of the year ve maximum vision clip of the year ödüllerini aldı.
1999-2004
Aslında Bunlar Karanlık Yıllar
1999’un Mart ayında MM Rock is Dead turnesine çıktı.Turnenin alt grubu Hole üyeleri ile kuliste yaşanan bir takım gerginlikten sonra Hole turneyi terk etti.
1999’da konser albümü”The Last Tour On Earth”ü ve video koleksiyonu God Is In The Tv’yi çıkaran MM yeni milenyuma sıkı ama bir yandanda sakat bir giriş yaptı.2000’de mainstream music medyasına göre MM kariyerinin en iyi albümü olan Holy Wood’i çıkardı.’Disposable teens(en çok sevdiğim parçası) Present death Death song Fight song tüm dünya listelerinde MM’a daha önce çok az şarkının getirdiği başarıları sağladı.Nisan 1999’da Denver Colorado’daki Colombine lisesinde yaşananlar hala unutulmamıştı.MM fan’ı Dylan Klebold ve Eric Harris’in 12 sınıf arkadaşını ve bir öğretmeni öldürmesi Amerika’da büyük infial yaratmıştı.
Colombine’in gölgesinde yaşanan 1999,MM aleyhine açılan pek çok davaya çeşitli protesto gösterilerine Amerika turnesinin iptaline sahne olmuştu.Marilyn Manson 28 mayıs 1999 tarihli ve rolling stone’da tamamı yayınlanan açık mektubunda Colombine ile ilgili düşüncelerini Amerikan toplumunu inceden eleştirerek yazmıştı zaten.Ancak Holy Wood‘un dönemin kaotik ortamından soyutlanmasıda beklenemezdi.
“Holy Wood”un kayıt döneminde yüzlerce ölüm tehdit i alan Marilyn Manson grup içindeki fikir ayrılıkları ilede uğraşmak durumunda kalıyordu.2001’de grup hem muhafazakar gruplardan hemde festivaldeki diğer katılımcı gruplardan gelen tehditlere rağmen Ozzfest’e katıldı.MM tarihinin en önemli konser hikayelerinden biride Ozzfest’de yaşandı.Colombine katliamının gerçekleştiği Denver Colorado’da Ozzfest’in bir ayağı düzenlenecekti ve kendisine C.P.R. denen bir grup Hristiyan radikal MM’ın şovunun iptali için amerikan yüksek mahkemesine başvuruda bulundu.Bir hayli tartışmalı geçen dönemin sonunda söz konusu mahkeme C.P.R.’ın talebini geri çevirdi ve Marilyn Manson Denver’da sold-out bir konser verdi.
1999’da değişim başlamıştı.Marilyn manson’ın müziği artık eskisi kadar provakatif ve tehlikeli değildi.Holy Wood’dan sonra 2003’te piyasaya sürülen “The Golden Age Of Gretesque” sanat estetiği açısından bir hayli güçlü olmasına rağmen fanlar tarafından hiçbir şey anlatmayan bir albüm olarak mimlendi.Twiggy Ramirez’in müzikal ayrılıklar bahane edilerek gruptan sürülmesi fanların zaten ekşiyen duygularını iyice burkmuştu.KMFDM’den Tim Skold’un gruba katılımı bir hayli tartışıldı.Fanlar arasında tartışan bir diğer konuda pin-up bebeği olarak lanse edilen striptizci Dita VonTeese’in Marilyn Manson’ın sevgilisi olarak manson ailesine katılmasıydı.
2003’ün bahar aylarında ,11 ağustos günü Ozzfest çerçevesinde verilecek olan New York konserinin Line-up’ından Marilyn Manson’ın çıkarıldığı haberi geldi.Ozzfest’in organizatör firması Clear Channel ile bu konuda anlaşan New York’lu promoter Six Flags’in gerekçesi,11 eylül deneyimini yaşayan New York kentinin Marilyn Manson’ın ayrılıkçı ve rahatsız edici söylemlerini kaldıramayacağı şeklindeydi.Manson bu konuda Rolling Stone’a verdiği röportajda “Bu durum üzücü olabilirdi,ama insanların beni bu yalan düzen karşısında ciddi bi tehlike olarak görmelerinden hoşnutum;Korn yada Disturbed gibi şov işinin gerektiği ölçüde radikallik yapan gruplar arasında değiliz ve kendimize çeki düzen verip onların yolundan gitmeyeceğiz”diyordu.Aynı sıralarda Milan’da da benzeri bir yasakla karşılaştı Manson.Grotesque Burlesque turnesinin Milan ayağı belediye meclisinin kararıyla iptal edildi ve konser milan yakınlarındaki Monza’ya taşındı.

Okunma Sayısı: 118604
Katkı Sağlayanlar:
- Admin - Sanatçıyı önerdi. - 20 Haziran 2006 16:00:03
- shezofren - Sanatçı biyografisini gönderdi. - 26 Temmuz 2006 23:10:27

 

Forum | Aktif Üyeler | Sohbet | Mesaj Merkezi | Müzik Dinle | Müzik Listelerim | Video İzle

Yerli Gruplar | Yabancı Gruplar | Amatör Gruplar | Demolar

Biyografiler | Diskografiler | Sanatçı Fotoğrafları | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Basın Bilgileri

Üyelik | Ayarlar | Üye Ara | İletişim | ReklamSite içerisindeki materyallerin kaynak gösterilmeden kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.
Copyright © 2007 Anatolianrock.com