Ana SayfaIncubus

> Biyografi

 Biyografi | Diskografi | Fotoğraflar | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Forum

Kuruluş Tarihi: 1991
Üyeleri: Brandon Boyd, Mike Einziger, Alex Katunich, Jose Pasillas, Chris Kilmore

• 1991 yılında Brandon Boyd, Mike Einziger, Alex Katunich ve Jose Pasillas tarafından kurulan Incubus, başlarda Red Hot Chili Peppers etkileşimli müzik yaparken zamanla Korn ve Deftones'a yöneldi.
• 1995'te hip-hop turntablist DJ Lyfe'ı kadrolarına ekledikten sonra "Fungus Amongus" albümünü yayınladılar.
• Albüm sayesinde Epic'in alt firmalarından Immortal ile anlaştılar.
• Altı parçalık EP'leri "Enjoy Incubus"un ardından ilk uzun çalarları "S.C.I.E.N.C.E."ı yayınladılar.
• Korn, Primus, 311, Sublime ve Unwritten Law için açılış yapan grup, 1998 Ozzfest'te sahne aldı.
• Bu arada DJ Lyfe'ın yerine DJ Kilmore getirildi.
• Yeni kadronun ilk yayınını "Make Yourself" oldu.
• Albümden çıkan 'Drive' single'ı ile MTV rotasyonuna giren ve radyoların en çok istek alan isimlerinden biri haline gelen Incubus, 2001 yılında "Morning View" albümünü yayınladı.
• 'Wish You Were Here', 'Nice to Know You' ve 'Warning' rock radyolarının hitleri oldu.
• 2003 yılında ise gruptan Dirk Lance ayrıldı ve yerine geçici olarak Ben Kenney getirildi.

Vokalist Brandon Boyd, davulcu Jose Pasillas ve gitarist Mike Einziger tarafından California’da kurulan Incubus’un geçmişi lise yıllarına dek uzanıyor. Zamanlarını sörf ve kaykay yaparak geçiren üçlü, birgün yerde buldukları 100$ ile Hollywood’daki Roxy kulübünde “Pay To Play” adındaki ilk performansını gerçekleştirdi ve bunun ertesinde birçok yerde ufak konserler vermeye başladı. 1993 senesinde menajer Mark Shoffner ve ufak bir kayıt stüdyosu sahibi Jim Wirt ile tanışan ekip, ikiliyle görüştükten sonra ilk albümleri için stüdyoya girdi.

1995 senesinde Jim Wirt prodüktörlüğünde “Fungus Amongus” adındaki ilk albümlerini kendi imkanlarıyla çıkartan Incubus, albüm içerisine 1993 ve 1995 seneleri arasında kaydedilen parçaları yerleştirdi. Albümde takma isimler kullanan ekip, aynı zamanda kadrolarına basçı Alex Katunich’i dahil etti. Aynı sene içerisinde David Koppell (DJ Lyfe)’i de kadrolarına dahil ederek müziklerine renk getiren grup, 1996 senesinde Immortal/Epic Records ile anlaşmaya vardı.

1996 senesini Amerika’daki birçok yerde konserlere çıkarak geçiren Incubus, 1997 senesinde “Enjoy Incubus” adlı EP’yi yayınladı. EP’de “Fungus Amongus”da yer alan dört parçaya yer veren grup, aynı zamanda EP’ye “Version” ve “Azwethinkweiz” adında iki tane de yeni parça ekledi. Bu EP sonrası yeniden konserlere yönelen ekip, Avrupa’ya geçerek buradaki ilk konserini Korn ile gerçekleştirdi.

1997 senesine gelindiğinde “S.C.I.E.N.C.E.” adlı 2. albümlerini piyasaya süren Incubus, bu albümde sound olarak fusion gibi deneysel tekniklerini kullandı. Grubun birçok fanınan göre “S.C.I.E.N.C.E.”, grubun orijinal soundunu barındırırken, grup elemanları yaptıkları açıklamalarda kayıt aşamasındayken oldukça rahat olduklarını ifade ettiler. Albüm, satışlarıyla gruba altın plak kazandırırken, Incubus albüm sonrası 311 grubu ile turneye çıktı.

1998 senesinde DJ Lyfe’ı müzikal ve kişisel farklılıklardan dolayı kadrosundan çıkartan Incubus, kadrosuna Chris Kilmore’u dahil etti. Kısa sürede gruba uyum sağlayan Kilmore, grupla birlikte aynı sene içerisinde “The Ozzfest” ve “The Warped Tour”da sahne aldı.

1999 senesinde yeni albüm kayıtları için prodüktör Jim Wirt ile stüdyoya giren Incubus, ilk kayıtların ardından soundu beğenmeyerek Jim Wirt ile yollarını ayırdı. R.E.M. ve Nirvana’nın prodüktörü Scott Litt ile çalışmaya başlayan grup, Ekim ayında “Make Yourself” adlı 3. albümlerini yayınladı. Albüm, sound ve liriksel olarak grubun olgunluğunu yansıtırken, albümden çıkan single’lar “Pardon Me”, “Drive” ve “Stellar” Amerika Modern Rock listelerinde zirveye yerleşti. Özellikle “Drive”, listelerde 8 hafta boyunca 1 numarada kalarak grubun hayran kitlesini daha da genişletti. Albüm sonrası turneye çıkan grup, Buckethead ve Primus ile birlikte sahne aldı. “Pardon Me” parçasının akustik versiyonunun yayınlanmasının ardından, parçaya bir de video klip çeken ekip, Ağustos 2000’de “When Incubus Attack Volume 1” adlı EP’yi piyasaya sürdü. EP içerisinde “Crowded Elevator” adlı yeni bir parçaya da yer veren beşli, ayrıca EP’de “Stellar” ve “Make Yourself” parçalarının da akustik versiyonlarını bulundurdu. Aynı sene Mr. Bungle ve System Of A Down ile beraber turneye çıkan Incubus, “Stellar” parçasına çektikleri video klip ile MTV’nin yayınladığı Modern Rock Chart programında sık sık ekrana gelmeye başladı.

2000 yazında yeniden “The Ozzfest”e konuk olan Incubus, bir kez daha turneye çıkarak Deftones ile beraber sahne aldı. “Fungus Amongus” albümünü yeniden yayınlayan grup, senenin sonunda KROQ radyosunun düzenlediği “Almost Acoustic Christmas” konserine akustik olarak ve yanlarına orkestra alarak katıldı.

“Make Youself” albümü ile 2 kez platin plak kazanan Incubus, 2001 senesinde ilk kez Avusturalya ve Japonya’da sahne aldı. Aynı sene Malibu’da sessiz sakin bir stüdyoda yeni albüm kayıtlarına başlayan Incubus, Ağustos ayında çıkaracakları yeni albümden ilk single “Wish You Were Here”ı piyasaya sürdü. Amerika Modern Rock listelerinde 2 numaraya yerleşen single sonrasında, Ekim ayında “Morning View” adlı 4. albümünü çıkartan grup, bu albümle diğer albümlere kıyasla oldukça yumuşak bir sounda büründü. Amerika listelerinde 2 numara olan albüm, ilk haftada 400,000 kopya satarak gruba ilk defa böyle bir başarı yaşattı. Aynı sene içerisinde “When Incubus Attack Volume 2” adlı DVD’yi piyasaya süren ekip, bu DVD içerisinde grubun video klipleriyle birlikte konser görüntülerine yer verdi.

2002 senesinde “Morning View” albümünden “Warning” adlı single yayınlandı ve Amerika Modern Rock listelerinde 3 numara yerleşti. Aynı sene içerisinde “Mornig View Sessions” adlı DVD’yi piyasaya süren Incubus, bu DVD içerisinde New York’da gerçekleştirdikleri konserden görüntülere yer verdi. Sene sonunda basçı Alex Katunich ile yollarını ayıran grup, kadrosuna The Roots grubundan Ben Kenney’i ekledi.

2003 senesinin Ocak ayında “Almost Acoustic X-Mas” adlı konsere 11 kişilik orkestrayla katılan Incubus, aynı sene Jane’s Addiction, Queens Of The Stone Age, Jurassic 5 ve Audioslave ile birlikte ‘Lollapalooza’ festivalinde sahne aldı. Ekim ayında “Live At Lollapalooza 2003” adlı konser albümünü piyasaya süren grup, bu albümde hiç yayınlanmamış “Pistola” parçasını bulundurdu.

2004 Şubat ayında “A Crow Left Of The Murder” adlı 5. stüdyo albümü yayınlayan Incubus, bu albümde Pearl Jam, Soundgarden ve Rage Against The Machine ile birlikte çalışmış olan prodüktör Brendan O’Brian ile birlikte çalıştı. Albüm, Amerika listelerinde 2 numara olurken, albüm sound olarak diğer albümlerden farklı bir yapıdaydı. Fanlar bu değişikliği grubun her albümdeki değişikliği ifadesiyle belirtti ve albümden yayınlanan ilk single “Megalomaniac” Amerika Modern Rock listelerinde 6 hafta boyunca 1 numarada kaldı. Albüm, liriksel olarak politik konuları hatırlatırken, grup albüm sonrasında yeniden yola koyuldu ve Ben Kweller, The Walkmen, Hundred Reasons, The Music, Brand New ve Sparta gruplarıyla Dünya turnesine çıktı. Temmuz ayında “Alive At Red Rocks” adlı DVD’yi piyasaya süren Incubus, aynı sene “Live In Japan 2004”, “Live In Sweden 2004” ve “Live In Malaysia 2004” adlı üç tane konser albümünü hayranlarına ulaştırdı.

2005 senesinde yeniden Brendan O’Brian ile stüdyoya giren Incubus, kaydettiği dört parçayı 2005 filmi “Stealth”in soundtrack’inde kullandı. Sene sonunda Güney Amerika’ya giden grup, 2006 Kasım ayında “Light Grenades” adlı 6. albümünü piyasaya sürdü.

“Light Grenades” albümünden çıkan ilk single “Anna-Molly”, Amerika Modern Rock listelerinde 2 numaraya yerleşirken, grup üyeleri albüm için ‘sanki 13 şarkıyı 13 farklı grup kaydetti” yorumu yaptı

Okunma Sayısı: 47262
Katkı Sağlayanlar:
- Admin - Sanatçıyı önerdi. - 20 Haziran 2006 16:00:02
- the9thcircIe - Sanatçı biyografisini gönderdi. - 03 Ağustos 2006 17:42:13
- churn - Sanatçı biyografisinde düzenleme yaptı. - 13 Ağustos 2008 01:36:00

 

Forum | Aktif Üyeler | Sohbet | Mesaj Merkezi | Müzik Dinle | Müzik Listelerim | Video İzle

Yerli Gruplar | Yabancı Gruplar | Amatör Gruplar | Demolar

Biyografiler | Diskografiler | Sanatçı Fotoğrafları | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Basın Bilgileri

Üyelik | Ayarlar | Üye Ara | İletişim | ReklamSite içerisindeki materyallerin kaynak gösterilmeden kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.
Copyright © 2007 Anatolianrock.com