Ana SayfaIn Flames

> Biyografi

 Biyografi | Diskografi | Fotoğraflar | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Forum

Yıl 1990 dı. Bu sıralarda bir Death Metal fırtınasıdır ki görülmeye değer. İşte tam bu dalgalanmalar sırasında Jesper, Ceremonial Oath isimli grubunu terk ederek, Johan Larsson ve Glenn Ljungström ile bir araya gelerek In Flames i kurdu. Sonunda istediği tarz müziği icra edebilecekti. Grup hemen bir demo hazırladı ve Wrong Again plak şirketine anlaşma için demoyu gönderdi.

Müzik firması sahibi yapmış oldukları müzikten çok etkilendi ve gecenin bir yarısı arayıp ellerinde başka parçaların kayıtlarının olup olmadığını, onlarla çalışmak istediğini belirtti. Grup iki gün içerisinde geriye kalan parçaları hazırladı ve Lunar Strain adlı albümü piyasaya sürdüler. Bu grubun iç ve dış üyeleri vardı. Dolayısıyla değişik gruplardan bir kaç şarkı ödünç aldılar.

In Flames başından beri üyesi olanlar Mikael Stanne ve Anders Jivarp (Dark Tranquillity) ile Anders Iwers (Tiamat), Henke Forss (Dawn) ve Daniel Erlandsson (Eucharist, Arch Enemy) ile bir araya gelerek yeni bir albüm çıkardılar. Albüm Subterranean isimli bir mini CD şeklinde yayınlandı.

Bu In Flames için kırılma noktası oldu. Undergorund piyasadan kurtularak profesyonel
bir biçimde Alman Plak şirketi Nuclear Blast ile çalışmaya başladılar. Anders Fridén ve Björn Gelotten in de katılımı ile In Flames sahnedeki gerçek dizilişini almış oldu.

Nuclear Blast, Wrong Again plak şirketinden lisanslayarak Jester Race adlı albümü çıkardı.
Bu albüm çok başarılı oldu. Dünya çapında tanınmalarına yardımcı olan bu albüm, dünya çapında ün salmış gruplar ile büyük turnelere çıkmalarına olanak sağladı. Artık grup büyük bir hayran kitlesini peşinde sürüklüyordu. Whoracle ın kayıtları sırasında beklenmedik bir biçimde Johan ve Glenn tercihlerini kendi kurdukları gruplardan yana kullandılar ve gruptan ayrıldılar.

Björn, Jesper ve Anders ile eksik bir kayıt ve eksik bir grup vardı ortada artık şanslılar ki Peter Iwers ve Niklas Engelin ile iyi arkadaşlardı ki bu insanlar bas ve gitar çalabiliyorlardı. Hemen kayıtlara kaldıkları yerden tamamladılar.

Akabinde Dimmu Borgır ile bir turneye çıktılar. Avrupa da mükemmel bir turne gerçekleştirdiler. Hızlı bir şekilde Japonya ya gittiler. Japonya İsveç Death metaline kucak açmıştı. Seyircilerin performansı neredeyse sahnedekiler kadar iyiydi.
Para akmaya başlamıştı artık. İsveç e döndüklerinde Niklas grubu, kendi grubu ile çalışmak üzere terk etti. Bu In Flames için en büyük dönüm noktasıydı. Bu olay ile Björn bateriden gitara (Adam gerçekten çok hoş sololara imza attı) ve Daniel Swensson bateriye geçti. Mükemmel bir grup oluşmuştu artık.
Kayıtlar için hiç bir engel yoktu. Nitekim grup kayıtlara girerek Colony adlı albümü piyasaya sundu.

Colony şimdiye kadarki en büyük başarıyı yakalamış albümdü (Parasal anlamda evet ama bir
önceki albüm Whoracle kesinlikle bir baş yapıttı). In Flames gitgide daha çok tanınıyordu. Gittikleri turnelerde, show yaptıkları hiç bir yer boş kalmıyordu tıka basa doluyordu. Bir kaç yıl süren başarılı turnelerden sonra Ağustos 2000 de Clayman kaydedildi. Stüdyoda 3 aylık bir uğraş verdiler. İşte bu albüm gerçekten çok iyi sattı. Bir önceki albümün satışlarını bir kaç haftada solladı. Artık grup kısıtlı değil çok büyük bir kitle tarafından tanınıyordu.

Dünyaca tanınmış Dream Theater, Slipknot, Testament, Methods Of Mayhem, vb.gruplar ile dünya çapında festivallere katıldılar. Artık Japonya ve Avrupa ya yönelme vakti gelmişti.

Japonya da Jesper yılın en iyi şarkı yazarı ödülünü (BURRN!) aldı. Peter Iwers gruba tüm turnelerinde katılmamıştı. Çünkü onu evde bekleyen küçük bir kız çocuğu dünyaya gelmişti. Bu nedenle grup ile İsviçre ye yakın bölgelerde ve bir kaç kez de Japonya da turnelere katıldı. Sonunda geçici olarak Armageddon grubundan Dick Löwgren ile yer değiştirdi.

2000 yılında In Flames yaklaşık olarak 150 show sergiledi. Tabi ki sonunda da güzel bir tatili hak etmişlerdi. Peter tekrar geri döndü ve grup İsveç te bir kaç konser verdi. Bu konserlerde 4 televizyon ve bir radyo kanalı canlı canlı konserleri yayınladı.

Only For The Week için bir video kaydı yaparak turneye çıktılar ve sadece 13 konser ile 20000 kişilik dev bir kitleye seslendiler.

Akabinde takip eden yaz; festivallerden bir kaçı Wacken Open Air, Rock Machina gibi olan değişik organizasyonlara katılarak Ağustos ayında The Tokyo Showdown adlı canlı performans albümlerini çıkardılar. Gruba artık yeni bir prodüktör ve stüdyo lazımdı, sonunda Daniel Bergstrand ın sahibi olduğu Dug-Out stüdyoları ile çalışmaya başladılar. 2002 yılında, grubun en çok değişim gösterdiği, kimilerince yerin dibine sokulduğu, eski hayranların bir çoğunu üzen ama bir yandan da gruba tüm dünyada, özellikle de grubun amaçladığı amerikan pazarında yeni hayranlar kazandıran Reroute To Remain albümünü piyasaya sürdüler. Bu albüm ile In Flames tahtını artık diğer gruplara vermişti ancak yapmış olduğu ticari başarıda gözden kaçmamalıydı.
(para para para).

2004 Nisan ayına geldiğimizde ise, grubun dokuzuncu albümü olan Soundtrack To Your Escape raflardaki yerini aldı. Bu albüm kesinlikle Reroute To Remain albümden kat kat iyiydi
ki bu etkiyi daha öncesinde çıkan ve klibi de yayınlanan The Quiet Place single ile göstermişti. Gerçektende bir çok eski hayranı bu albüm ile In Flames e bir şans daha verdi. In Flames bu yıl içinde çeşitli konser ve turneler ile etkinliklerine devam etmektedir. Kısa bir süre içinde de (umarım bu yıl içinde olur) bir DVD piyasaya sunacağı dedikodular arasında.

Grup Üyeleri; Anders Fridén - Vokal
Jesper Strömblad - Gitar
Björn Gelotte - Gitar
Peter Iwers - Bas gitar
Daniel Svensson - Davul

Eski Üyeler;

Vokal; Mikael Stanne (1993-1994)
Henke Forss (1994-1995)
Joakim Göthberg (1994-1995)

Gitar; Glenn Ljungström (1990-1997)
Niklas Engelin (touring 1997-1998)
Anders Iwers (1990-1992)
Martin Mathisen (1993-1994)
Carl Näslund (1993-1994)

Bass Gitar; Johan Larsson (1990-1997)
Davul; Anders Jivarp (1995)
Daniel Erlandsson (1995)

Okunma Sayısı: 46392
Katkı Sağlayanlar:
- Admin - Sanatçıyı önerdi. - 20 Haziran 2006 16:00:02
- the9thcircIe - Sanatçı biyografisini gönderdi. - 24 Temmuz 2006 19:03:41

 

Forum | Aktif Üyeler | Sohbet | Mesaj Merkezi | Müzik Dinle | Müzik Listelerim | Video İzle

Yerli Gruplar | Yabancı Gruplar | Amatör Gruplar | Demolar

Biyografiler | Diskografiler | Sanatçı Fotoğrafları | Şarkı Sözleri | Akorlar ve Tablar | Basın Bilgileri

Üyelik | Ayarlar | Üye Ara | İletişim | ReklamSite içerisindeki materyallerin kaynak gösterilmeden kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.
Copyright © 2007 Anatolianrock.com